Mi nem épül az idén Budapesten?

A csaknem ötszázmilliárd forintból gazdálkodó fővárosi önkormányzat 2007-es, megszorító költségvetése nemcsak a már ismert iskola- és kórházbezárásokkal jár, de súlyos elvonásokat jelent szinte minden ágazatban. A közgyűlés múlt heti döntésénél a kerületi érdekek is súlyosan sérültek, amikor több koalíciós képviselő is saját városrésze fejlődése vagy az általa képviselt terület ellen szavazott.

2007. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Demszky Gábor tizenhetedik éve folyamatosan a négyes metróval kampányol, még mindig nem tudjuk, hogy ténylegesen miből finanszírozzák az immáron négyszázmilliárd forint fölötti költségűre becsült beruházást – nyilatkozta lapunknak Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője. Hozzátette: a múlt héten az MSZP és az SZDSZ egyfős többsége által elfogadott költségvetés alapján az a fő kérdés, hogy mi nem épül Budapesten. – Huszonhat módosító javaslatot nyújtottunk be a büdzséhez, mindet leszavazták. A római-parti gát így nulla forinttal szerepel a gazdálkodási rendeletben annak ellenére, hogy a főpolgármester éppen öt évvel ezelőtt ígérte meg annak megépítését az itt élő embereknek. Első számú kezdeményezésemet Demszky személyesen is elutasította, de az indítványokban szereplő, alapvető városi és kerületi fejlesztésekre is nemet mondott – fűzte hozzá a frakcióvezető. A balliberális képviselők által nem támogatott javaslatok között szerepelt például a köztisztasági feladatokra, a közterületi rend megteremtésére, a graffitimentesítésre szánt keret bővítése, a tűzoltóság támogatása, de számos kerületi közlekedési probléma megoldása is, főként a XVII. és XVIII. kerületben.
A Fővárosi Közgyűlés 2007-es költségvetését a napokban leginkább a tizenkilenc szakiskola bezárásával összefüggésben emlegették a sajtóban, azt azonban kevésbé tárták a nyilvánosság elé, hogy az önkormányzati terület minden ágazatát sújtják a megszorítások.
– Az egészségügyben kétmilliárd forintos tartalékképzést javasoltunk, hiába – mondta Pesti Imre, a fővárosi egészségügyi bizottság fideszes alelnöke, hozzátéve: Budapesten egyetlen kórházban sem lesz például körzeti nőgyógyászat, míg a szociálpolitikában a tervezett 700 millió forint helyett 1,3 milliárdot vontak el úgy, hogy a civil szervezetek támogatását is szűkítették.
Csomós Miklós (Fidesz), a kulturális bizottság alelnöke szerint az ágazat csak lélegzetvételhez jutott, elsősorban az általa javasolt féléves átszervezési határidő, illetve a koalíción belüli feszültségek következtében.
A büdzséről Ikvai-Szabó Imre SZDSZ-es főpolgármester-helyettes úgy nyilatkozott, hogy az a főváros túlélését szolgálja, azonban így is feltűnő volt, hogy a szavazásnál sokan saját kerületük, területük ellen voksoltak. Ilyen volt többek között, amikor Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP), volt XVII. kerületi polgármester nem támogatta a városrész közlekedési fejlesztését, vagy amikor párttársa, Danielisz Béla, a városrendészeti bizottság elnöke annak ellenére megszavazta a városvezetés előterjesztését, hogy az – szavai szerint – megszünteti az évek óta jól működő bűnmegelőzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.