Nem hátrálnak a kórházfenntartó önkormányzatok

Zsarolásnak tartják kórházvezetők és ellenzéki politikusok, hogy a kormány a finanszírozás csökkentésével fenyegeti azokat a kórházakat, amelyek az ágyszámleépítés ellen tiltakozva nem írják alá új szerződésüket az egészségbiztosítóval. Ma az ellenzéki polgármesterek és megyei közgyűlési elnökök találkozót tartanak, hogy tárgyaljanak a helyzetről

2007. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem kaptak hivatalos tájékoztatást a kórházak vezetői, illetve a fenntartók – főként önkormányzatok – képviselői, hogy milyen szankciókra számíthatnak, ha az ágyszámcsökkentés ellen tiltakozva nem írják alá az új finanszírozási szerződésüket. Pedig ennek nagy jelentősége volna, hiszen számos, főként ellenzéki vezetésű település helyezte kilátásba, hogy az ott lévő kórház nem köt új szerződést.
– Csak szóbeszédekből és a sajtóból értesültünk arról, hogy ezek az intézmények csökkentett finanszírozásra számíthatnak, de ennek részleteiről semmit sem tudunk – közölte lapunk kérdésére Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Meggyes Tamás, a Vaszary Kolos Kórházat fenntartó esztergomi önkormányzat első embere a sajtóból értesült arról, hogy kisebb finanszírozást kapnának azok a kórházak, amelyek nem írják alá az OEP-pel az új szerződést, illetve a minisztérium pályázatán sem indulhatnának, ahol új ágyak létesítésére lehetne pénzt szerezni. – Az elképzelés minden részében jogszerűtlennek tűnik – jegyezte meg Esztergom Fidesz–KDNP-s polgármestere, aki hozzátette: minden eszközzel igyekeznek ellenállni a kormányzat zsarolásának. A város első embere úgy véli, már eddig is jelentős károkat okozott az ágazatnak Molnár Lajos egészségügyi miniszter ámokfutása, s nem hagyják, hogy a helyzet tovább romoljon. – Alkotmányellenes, hogy a mi térségünk esetében feleakkora struktúrát finanszírozzanak, mint a fővárosban – szögezte le Meggyes Tamás, aki hozzáfűzte, nem írják alá a finanszírozási szerződést, bírósághoz fordulnak. Véleménye szerint Molnár Lajos döntése azért is elfogadhatatlan, mert Esztergomban már eredetileg is az országos átlagnál jóval kevesebb, 55 kórházi ágy jut tízezer lakosra.
Révfy Zoltán, a bajai kórházat fenntartó városi önkormányzat első embere elmondta, még nem írták alá a finanszírozási szerződést, ez ügyben tárgyalnak, és mindenképpen bírósághoz fordulnak. A Fidesz–KDNP-s településvezető a sajtóban megjelent hírekkel, illetve a kormányfő kijelentésével kapcsolatban annyit mondott, a kormányzat minden eszközzel igyekszik nyomást gyakorolni az ellenzéki vezetésű önkormányzatokra, hogy mindenképpen írják alá a finanszírozási szerződést, és aki nem teszi, azt szankciókkal fenyegetik. – Nagy a nyomás rajtunk – tette hozzá. Más, neve elhallgatását kérő intézményvezetők is úgy fogalmaztak, hogy a kormány zsarolással próbálja rávenni őket az új szerződések aláírására.
Márpedig valamilyen szankció biztosan lesz, erre utal Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hét végi beszéde és Molnár Lajos egészségügyi miniszter múlt hét pénteki nyilatkozata is. A kormányfő úgy fogalmazott szombaton: „A gyógyítást nem befolyásolja, ha a kórház fenntartója tiltakozásul nem köt szerződést az egészségbiztosítóval, de az önkormányzat sokat veszíthet.” Példaként Esztergomot említette, ahol az önkormányzat havonta 20 millió forintot veszíthet ezzel, amit saját zsebből kell a kórház működésére kifizetnie. Molnár Lajos pedig azt mondta: „A szerződés egy kórház működésének alapja. Ha egy intézménytulajdonos nem írja azt alá, veszélyezteti egyrészt a betegellátást, másrészt az ott dolgozók egzisztenciáját.” Akik így döntenének politikai okokból, azok elesnek számos előnytől is – jegyezte meg Molnár Lajos. Lapunk többszöri kérdésére sem volt hajlandó azonban pontos tájékoztatást adni arról, hogy milyen előnyöktől eshet el. Csak annyit mondott példaként, hogy nem pályázhat az új ágyak létesítéséhez adható támogatásra. Hiába kérdeztük meg, hogy másfajta finanszírozást kapnak-e, mint azok a gyógyintézmények, amelyek aláírják az új szerződést, a tárcavezető nem válaszolt.
Lapunk úgy tudja, az új szerződéssel nem rendelkező intézmények finanszírozásuknak csak 70-75 százalékát kapnák majd meg. Mindez meglehetősen furcsa, nemrég ugyanis egy háttérbeszélgetésen Molnár Lajos még azt hangsúlyozta, hogy a finanszírozásban nem szenvednek hátrányt a szóban forgó intézmények, mondván, a politikai indíttatású döntések miatt nem hagyhatják, hogy a betegellátás hátrányt szenvedjen. Akkor egyértelműen állította a miniszter, hogy ugyanazt a finanszírozást utalja majd az egészségbiztosító az új szerződéssel nem rendelkező kórházaknak, mint azoknak, amelyek aláírják a megállapodást.
Próbáltunk tájékoztatást kérni az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól is a részletekről, de választ ott sem kaptunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.