Nő a munkanélküliség

Csökkenő reálbérekkel, emelkedő inflációval és munkanélküliséggel, valamint lassuló gazdasági növekedéssel számol 2007-re a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisa.

K. Tóth László
2007. 03. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez évben – a 2005-ös 4,2 és a tavalyi 3,9 százalékos ütem után – 3 százalékra fékeződik le a hazai gazdaság bővülése. A GKI és az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzés azt mutatja, hogy idén éves átlagban 6,5 százalékos lesz a pénzromlás üteme, tehát magasabb, mint a kormány által tervezett mérték. A szigorító intézkedések miatt az infláció tavasszal 8,5 százalékon tetőzhet, míg év végére 4,5 százalékra lassulhat le. Mindennek nyomán a gazdaságkutató szerint 3-3,5 százalékkal csökkennek idén a reálkeresetek.
Az előrejelzés értelmében a jegybanki alapkamat az idei első fél évben 8 százalékos marad, miután a monetáris tanács két évvel ezelőtt történt kibővítése óta eltelt időszakhoz képest nem várható érdemi változás. Az infláció lassulásával és a forint erősödésével év végére 6-6,5 százalékra mérséklődhet az alapkamat – vélik a kutatók.
A kiigazító lépések egyik legsúlyosabb következménye a gazdasági növekedés lelassulásán kívül a munkanélküliség emelkedése: az előrejelzés a 2005-ös 7,3 és a tavalyi 7,5 százalék után az idei évre 8 százalékra emelkedő munkanélküliségi rátát jósol.
Az államháztartás hiánya az adó- és járulékemelések, valamint a hatósági áremelések nyomán idén a GDP 6,5 százalékra csökkenhet, azaz a konvergenciaprogramban az idei évre meghatározott deficit a kutatók szerint biztosan teljesül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.