Ez évben – a 2005-ös 4,2 és a tavalyi 3,9 százalékos ütem után – 3 százalékra fékeződik le a hazai gazdaság bővülése. A GKI és az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzés azt mutatja, hogy idén éves átlagban 6,5 százalékos lesz a pénzromlás üteme, tehát magasabb, mint a kormány által tervezett mérték. A szigorító intézkedések miatt az infláció tavasszal 8,5 százalékon tetőzhet, míg év végére 4,5 százalékra lassulhat le. Mindennek nyomán a gazdaságkutató szerint 3-3,5 százalékkal csökkennek idén a reálkeresetek.
Az előrejelzés értelmében a jegybanki alapkamat az idei első fél évben 8 százalékos marad, miután a monetáris tanács két évvel ezelőtt történt kibővítése óta eltelt időszakhoz képest nem várható érdemi változás. Az infláció lassulásával és a forint erősödésével év végére 6-6,5 százalékra mérséklődhet az alapkamat – vélik a kutatók.
A kiigazító lépések egyik legsúlyosabb következménye a gazdasági növekedés lelassulásán kívül a munkanélküliség emelkedése: az előrejelzés a 2005-ös 7,3 és a tavalyi 7,5 százalék után az idei évre 8 százalékra emelkedő munkanélküliségi rátát jósol.
Az államháztartás hiánya az adó- és járulékemelések, valamint a hatósági áremelések nyomán idén a GDP 6,5 százalékra csökkenhet, azaz a konvergenciaprogramban az idei évre meghatározott deficit a kutatók szerint biztosan teljesül.
Orbán Viktor: Szerdán csak jó hírek lesznek! - videó