Nyerésre áll az EU a tarifavitában

2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mobilszolgáltatók tiltakozása, lobbija ellenére az Európai Bizottság keresztülviszi akaratát, és még a nyáron várható, hogy a jelenlegi barangoló- (roaming-) percdíj feléért telefonálhatnak külföldről az uniós szolgáltatók ügyfelei. Mindezt Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) elnöke mondta tegnap, aki az európai hírközlési hatóságokat tömörítő ERG/IRG szervezetek elnöke lesz 2008-ban, míg az idén e szervezetek alelnökeként dolgozik. A szakember elmondta: a szabályozás meghatározza a szolgáltatótól, illetve a díjcsomagtól független európai fogyasztói roa-mingtarifát, azaz a maximumdíjat, ami az egyeztetés jelenlegi állása szerint 50 eurócent lesz percenként akkor is, ha hívást kezdeményez vagy ha fogad az ügyfél. Jelenleg egy euró az átlagdíj. Vita folyik arról, hogy a felhasználó automatikusan bekerüljön-e az 50 centes csomagba, vagy ezt jeleznie kelljen a szolgáltatójának. A mobilcégek – érthető módon – ez utóbbi megoldás mellett törnek lándzsát, míg a brüsszeli bizottság az automatikus megoldás mellett van. A tervek szerint a díj nem tartalmaz majd áfát.
Az NHH elnöke hangsúlyozta, még nem született döntés az ügyben, az általa vázolt menetrend – vagyis hogy még nyáron megszülethet mind a nagykereskedelmi, mind a kiskereskedelemi szabályozás – a most legvalószínűbb forgatókönyv. Lapunk kérdésére, hogy várható-e gyökeres fordulat az ügyben, Pataki Dániel leszögezte: elképzelhetetlennek tartja a roa-mingdíj csökkentésének érdemi elhalasztását. Tény, hogy a mobilszolgáltatók kezdetben elutasították az EU szabályozási szándékát, később beleegyeztek a nagykereskedelmi ár felső határának megállapításába, de ellenálltak a kiskereskedelmi díj korlátozásának. Ma már csak a szabályozás részleteiről, az árról és a bevezetés időpontjáról folyik a vita.
A roamingdíj bevezetésének pontos részleteit a tagországok képviselői dolgozzák ki közösen, ám azt formailag az Európai Parlament fogadja el. A szabályozás formája rendelet, és kihirdetése után a tagországokban azonnal életbe lép. A tagországok nemzeti hatóságainak a feladata csupán az ellenőrzésre szorítkozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.