Hamarosan, akár még ennek a hónapnak a végén közzéteszszük a listát a kórháznevek feltüntetésével – közölte Kovácsy Zsombor, a nemrég alakult Egészségbiztosítási Felügyelet vezetője. Mint mondta: még nem tudni, pontosan milyen adatok szerepelnek majd az úgynevezett minőségi indikátorok között. Valószínűleg megtalálható lesz benne például, hogy melyik intézményben hány orvos, illetve ápoló jut egy betegre, illetve a különféle beavatkozásokból mennyit végeznek ott évente.
Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára hangsúlyozta: ez fontos információ. Akadt ugyanis olyan kisebb kórház, amelyikben néhány osztályon 110 olyan beavatkozást találtak, amelyikből tíz esetszámnál kevesebb fordult elő évente. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a speciális, ritka beavatkozásoktól eltekintve azt a tevékenységet lehet biztonságosan végezni, amelyből jelentős az esetszám, azaz kellő a rutin.
Arra a kérdésre, hogy az említetteken kívül milyen adatok szerepelnek a listán, egyikük sem tudott egyértelmű választ adni. Azt sem zárták ki, hogy a halálozási arányokat is közzéteszik a felsorolásban.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt: ilyen összehasonlító adatokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár már publikált. Honlapjukon a kórházba kerülő infarktusos betegek halálozási arányait hasonlították össze, igaz, a gyógyintézmények nevét „kitakarták”. Az adatsor akkor nagy visszhangot váltott ki, többen állították, hogy az emberek – megfelelő segítség nélkül – nem tudják megfelelően értelmezni az ott szereplő információkat. Így könnyen vonhatnak le tévesen olyan következtetést, hogy ott rosszabb az ellátás, ahol többen halnak meg. Ez azonban nem feltétlenül igaz. Nem mindegy ugyanis például, hogy az adott kórházba milyen súlyosságú betegeket visznek, de befolyásoló tényező lehet, hogy mekkora területről szállítják oda a pácienseket, milyen a környék úthálózata, azaz mennyi idő alatt érhet oda a mentő.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette