Személyiségi jogi pert indít Orbán Viktor ellen Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter – olvasható a tárca közleményében, amelyből ugyanakkor nem derül ki, konkrétan milyen jogsérelemre hivatkozva nyújtják be a keresetet, de feltételezhetően jó hírnév megsértése miatt. A Fidesz elnökének azt róják föl, hogy az október 23-i brutális rendőri akciókkal összefüggésben azt mondta: a rendőrség nyilvánvaló politikai nyomásra és utasításra vert meg békés embereket. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) közleményében az áll: „Orbán Viktor valótlan állításaival a jogállamiság alapvető értékeinek semmibevételét rója fel a kormányzatnak. Ez olyan súlyos, a kormány és a rendőrség iránti bizalom megingatására alkalmas vád, amellyel szemben a kormány rendészetért felelős tagja indokoltnak és szükségesnek tartja a jogi úton történő igényérvényesítést.”
Ismeretes, az IRM múlt hét pénteken jelentette be: fontolgatják, hogy pert indítanak a polgári szövetség vezetője ellen, amiért azt állította, hogy október 23-án a rendőrség politikai parancsra cselekedett. Hétfőn háromnapos ultimátumot adtak Orbán Viktornak a bocsánatkérésre, ő azonban ezt nem tette meg, sőt megismételte korábbi kijelentését. A Fidesz elnöke kedden a TV2 Tények című műsorában emlékeztetett, a kormányfő az MTV székházának szeptember 18–19-i ostromakor maga ismerte be, hogy „kifejezetten utasította” a rendőrség vezetőjét az épület megvédésére. Akkor miért lett volna ez másképp október 23-án? – tette fel a kérdést Orbán.
Eközben a Társaság a Szabadságjogokért tegnap közleményben tiltakozott Petrétei József perindítása ellen. Mint írják, a közintézmények jó hírneve értelmezhetetlen kategória, és azt nem a mások véleménynyilvánítási szabadságát perekkel vagy büntetőeljárásokkal korlátozni kívánók védhetik meg, hanem maguk a közintézmények – magas színvonalú, diszkriminációmentes szolgáltatások nyújtásával. A TASZ hangsúlyozza: a rendőrség vagy a kormány munkájának kritizálhatósága a nyitott társadalom és a működő demokrácia egyik alapfeltétele. „A rend őreinek jó hírnevét nem Orbán Viktor nyilatkozata sérti, hanem az a tény, hogy négy hónappal a 2006. őszi események után sem a rendőri vezetők, sem a rendőrség felügyeletével megbízott személyek nem neveztek meg felelősöket, és nem vontak le személyi konzekvenciákat a nyilvánvaló szakmai hibákat és a dokumentált túlkapásokat illetően” – olvasható a civil jogvédő szervezet közleményében.
Jogi szakértők szerint Orbán kijelentése egyszerű véleménynyilvánításnak tekinthető, így a bíróság várhatóan elutasítja Petrétei József keresetét. Úgy vélik, a közbeszéd teljes cenzúrázását jelentené, ha a politikai szereplők nem fogalmazhatnának meg kritikát az adóforintokból fenntartott közintézmények működéséről.
Ismeretes: a Civil Jogász Bizottság napokban nyilvánosságra hozott jelentése – Orbán Viktor véleményéhez hasonlóan – azt állapította meg, hogy az őszi hatósági brutalitás és jogtiprások hátterében politikai felhatalmazás állt, és a történtek első számú felelőse maga a miniszterelnök.
Szijjártó Péter, a Fidesz kommunikációs igazgatója közölte: Orbán Viktor a véleményét változatlan formában fenntartja.
Van vagy nincs? Még mindig nem válaszolt Petrétei József arra a kérdésünkre, hogy van-e jogi szakvizsgája. Ismeretes, hogy a napokban jogászkörökben megdöbbenést keltett: az igazságügyi és rendészeti tárca gyakorlati szakmai kérdésekben kioktató államtitkára nem tette le a jogi szakvizsgát, ennek ellenére tagja a jogászokat vizsgáztató szakvizsgabizottságnak is.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat