Révész Máriusz és Tsvangirai

2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a magyar médiapalettán lenne egy Áthallások nevű televízióállomás, az napokon át fő hírében Sikhanyiso Ndlovunak, Zimbabwe tájékoztatási miniszterének azt a nyilatkozatát sugározná, amelyet akkor adott, amikor indokolni igyekezett, hogy miért vertek össze békés tüntetőket és ellenzéki politikusokat. Ezt mondta: „A zimbabwei rendőrség fellépése indokolt, mivel őket ellenzéki aktivisták támadták meg. Az ellenzék erőszakot alkalmazott. A rendőrség az emberi élet kioltására, autók és üzletek szétverésére, valamint emberek bántalmazására alkalmas eszközöket talált náluk… Mint ismeretes, a rendőrséget is megtámadták. Márpedig ezt a kormány nem tűrheti el.” A Mugabe-kormány szóvivője hozzátette, hogy „a tüntetés a múlt hónap során kitört erőszakot követően életbe léptetett gyülekezési tilalom megszegését sértette”.
A képzeletbeli Áthallások televízió hírolvasójának – ha jó adag iróniával is meg lenne áldva – rezzenéstelen arccal hozzá kellene tennie: „Az előbbi nyilatkozatot nem a magyar rendőrség szóvivője adta.”
Morgan Tsvangirai az egykori marxista, Mugabe-féle zimbabwei diktatúra legnagyobb ellenzéki csoportosulásának, a Demokratikus Változás Mozgalmának karizmatikus és megfélemlíthetetlen vezetője, aki március 14-én a világsajtóval közölte: annak ellenére, hogy a rendőrség „szadista módon” őt és tizenkét aktivista társát igen súlyosan bántalmazta, folytatja küzdelmét. Az aktivistákat vasárnap tartóztatták le, amikor Hararéban, az ország fővárosában olyan tüntetésen vettek részt, amit a rendőrség nem engedélyezett. A borzalmas Mugabe-diktatúrának nem volt elég az ellenzékiek megverése, még bíróság elé is állították őket.
Amikor Tsvangirai 13-án, első tárgyalását követően ötven társával együtt kilépett a bíróság épületéből, azt nyilatkozta tudósítóknak, hogy „a rendőrség védtelen polgárokat támadott meg, de a harc folytatódik”. Tsvangirai elsősorban a fején és a lábán sérült meg, igen súlyosan. A zimbabwei hatóságok akciója ellen tiltakozott Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Louise Arbour, az ENSZ emberi jogi főbiztosa és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is. Utóbbi a rendőrségi őrizetbe vett Tsvangirai azonnali szabadon bocsátását követelte.
És most néhány szó az 1952-ben született Tsvangirai bányászból lett politikusról. 2002-ben, éppen az elnökválasztás előtt rejtélyes videoszalag került nyilvánosságra, amely állítólag Tsvangirait mutatta, ahogyan Mugabe meggyilkolásáról tárgyal a Dickens és Madson kanadai tanácsadó céggel, amelynek a vezetője, Ari Ben-Menashe (korábban a zimbabwei kormány lobbistája) Tsvangirait „ostobának” nevezte, amiért beszélt vele, nem is szólva arról, hogy az elnök meggyilkolását is szóba hozta. Tsvangirait felmentették, de húsz hónapon át a feje fölött lebegett a halálbüntetés fenyegetése. Tsvangirai egyébként korábban, 2000-ben egy tüntetésen kijelentette: „Ha Mugabe nem távozik békésen a hatalomból, erővel kell onnan elmozdítani.” E tüntetésen – hogy a magyarországi balliberális sajtó szófordulatát idézzem – „természetesen” a „csöndes többség”, azaz Zimbabwe majdnem teljes lakossága otthon maradt. A Mugabét velejéig romlott diktátornak tartó zimbabwei lakosság „csöndes többségéről” van szó. Amelynek érzéseit a tüntetők fejezték ki. Az iskolázatlan, kilencgyermekes Tsvangirai egykor Mugabe pártjának, a Zanu-PF-nek volt a tagja, miután a szakszervezetben bizonyította rátermettségét.
Most pedig újabb néhány szó Tsvangirairól. Ezúttal szubjektív szavak. Tsvangirai tavaly májusban az Európai Parlament meghívására négytagú küldöttséggel járt Brüsszelben. A delegáció tagja volt Grace Kwinjeh asszony is, akit Tsvangiraijal együtt a rendőrök viperával úgy megvertek, hogy a fülének leszakadt egy darabja. Tsvangirai hat újságírót és néhány uniós politikust hívott meg szűk körű vacsorára a La Vigne vendéglőbe. Közöttük e cikk szerzőjét azért, mert – és hogy ez a hír milyen csodaként jutott el Budapestről Hararéba, a joviális, majd az egész estét végignevető Tsvangirai nem árulta el – a Budapest TV-n egy időben még engedélyezett Sajtóklub egyperces hallgatással emlékezett a dárfúri (szudáni) népirtás áldozataira akkor, amikor a nemzetközi sajtó erről alig beszélt.
Tsvangirai azon az estén egy életre barát lett. A joviális külső alatt gyémántkeménységű, tiszteletet parancsoló politikus életútja szinte biztos kézzel térképezhető fel: vagy megölik, vagy Zimbabwe, az egykori Rhodesia miniszterelnöke lesz.
A párhuzamokat persze nem kell erőltetni. Révész Máriuszra nem vár ilyen sarkított alternatíva. De őt is nagyon csúnyán megverték, noha – akár Tsvangirai – erre semmilyen okot nem adott. A Fidesz képviselőjeként és magánemberként vett részt tavaly októberben az Astoriánál az 1956-os magyar forradalom fél évszázados megemlékezésén. A kórházi ágyon ébredt fel. A Gyurcsány-kormány szadista rendőrei intézték el a papíron mentességet élvező országgyűlési képviselőt. Révész Máriusz megveretése ellen azonban nem tiltakozott az ENSZ főtitkára. Nem tiltakozott az amerikai külügyminiszter aszszony. Sőt. A budapesti amerikai nagykövet asszony sem, és külügyminisztériuma éves országjelentéséből is hiányzik a jelenlegi budapesti koalíciónak a demokrácia és az emberi jogok alapvető normáit megsértő brutális cselekedete. Révész Máriusz sorsára még a nemzetközi sajtó sem figyelt fel.
Hogy miért?
Néhány héttel ezelőtt Oroszország budapesti nagykövete a Demokrata hetilapnak adott interjújában azt mondta a médiáról, hogy az „tudjuk, kinek a kezében van”. Ezen a mondaton senki nem mert felháborodni, ugyanis ha a nagykövet mondata nem igaz, akkor e mondatot nem is értjük. Ezzel szemben értjük. Azok, akiknek a kezében a média van, Mugabét a Nyugat ellenségének tekintik. Gyurcsány Ferencet a Nyugat barátjának.
Noha újabban Gyurcsány – talán neokonzervatív indíttatásra – a New York Timesban és az International Herald Tribune-ben igen erős támadást kapott, hogy lebeszéljék a Gazprom-féle Kék Áramlat vezetékben való magyar részvételről. Gyurcsány – végre – most először „ízlelheti meg” azt, ha – Szili Katalin állítása szerint – alaptalanul vádolják. Ez az az íz, amely a magyar jobboldal száját keseríti az 1990-es fordulat óta, és ez az íz, amely a megveretése utáni hallgatás révén Révész Máriusz nemzetközi magárahagyatottságát keseríti. A sors torz fintora, hogy párhuzam immár nemcsak Tsvangirai és Révész, de az ellenzéki képviselő és a miniszterelnök között is meghúzható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.