A tb-támogatásukat vesztett készítmények ugyanis gyakorlatilag megfizethetetlenné válnak a betegek többsége számára, így sokan kénytelenek lesznek másik orvosságra váltani.
Támogatásmegvonással akkor él az egészségbiztosító egyébként, ha egy medicina ára legalább 20, illetve bizonyos esetekben 50 százalékkal magasabb, mint az adott csoport referenciakészítményéé (azaz általában a legolcsóbbé). A gyártóknak azonban lehetőséget adnak arra, hogy árcsökkentést ajánljanak, s ezzel megtartsák a társadalombiztosítási támogatást készítményüknek.
*
Az OEP internetes oldalán olvasható információ szerint ezt február végéig tehették meg a cégek. Korábban azonban volt már példa arra, hogy a határidő lejárta után is elfogadtak árcsökkentést, így kérdés, hogy április elsejéig változik-e még az említett lista.
Jó hír ugyanakkor a betegeknek, hogy a gyártók árcsökkentési döntésével jó néhány készítménynek lemegy az ára jövő hónap elejétől. Ugyanakkor drágulás is várható, s nem csak azoknál a medicináknál, amelyeknek megszűnik a társadalombiztosítási támogatása. Az OEP ugyanis újrarendezte a fix támogatású gyógyszercsoportokat. A fix támogatás azt jelenti, hogy fillérre pontosan ugyanazt a támogatási összeget adja a biztosító az egy csoportba tartozó készítményekhez, függetlenül attól, hogy azoknak mennyi az ára. Így az orvos bármelyik készítményt írja is fel – akár az olcsóbbat, akár a drágábbat –, az OEP-nek ugyanannyiba kerül, a különbözetet a beteg fizeti.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről