Titkolózás és indulatok a csúcstalálkozón

A kórházfenntartó megyei önkormányzatok képviselői tegnap tárgyalásra hívták az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) és az Egészségügyi Minisztérium képviselőit, de végül nem jutottak dűlőre. A fenntartók a kialakuló lehetetlen helyzetekről, az OEP és a minisztérium a várható javulásról beszélt. Mindeközben titok maradt, hogy egyáltalán milyen finanszírozási szerződést tolnak majd a fenntartók orra alá.

2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes elnöke szerint nem világos, hogy az egészségbiztosító milyen feltételekkel kíván újra szerződni
a kórházak finanszírozására, ugyanakkor vasárnaptól már az új megállapodások alapján fizet.
– Ha a szerződés olyan tartalmú, amely alapjaiban veszélyezteti az adott térségben a betegellátás színvonalát, akkor épelméjű és felelős önkormányzati vezető nem asszisztálhat egy olyan döntéshez, amely utána romba dönti a térségben az egészségügyi ellátás biztonságát. Aki ilyet tesz, az pont olyan gazember, mint aki a döntést meghozta – mondta a fideszes politikus. Szerinte az ezzel járó következményeket a magyar kormánynak kell vállalnia, mert a döntést ő hozta meg. Hangsúlyozta: a minisztérium hazudik, amikor azt mondja, hogy a kórházaknak nő a bevétele, mert ha így lenne, nem különítene el milliárdokat az elbocsátások finanszírozására.
Az első Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, Rácz Jenő is bírálta a kórház-átalakítási rendelkezéseket. A volt miniszter jelenleg a Veszprém Megyei Kórház igazgatója. Mint mondta, olyan gyorsan halad az átalakítás az egészségügyben, hogy nem lehet tudni, a változások melyik része vezet jó, és melyik rossz irányba. Elmondta: a veszprémi kórházhoz hasonlóan több megyei intézmények is 800 milliós-egymilliárd forintos likviditási pozícióvesztéssel kell számolnia tavalyhoz képest, ezért az intézmények adósságállománya megduplázódhat év végére. A minisztérium képviselője ugyanakkor arról beszélt, hogy a kórházak hatvan százaléka jobban jár az új rendszerben. A megyei kórházak fenntartói a tegnapi tanácskozáson ígéretet kaptak, hogy a mai nap folyamán az OEP hozzáférhetővé teszi az új finanszírozási szerződések tervezeteit. Rácz Róbert elmondta: az egészségbiztosító és a szakminisztérium közös delegációjával kívánnak tárgyalni a szerződésekről.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter ugyanakkor tegnap sem volt hajlandó egyértelmű választ adni arra, hogy mennyivel kapnak majd kevesebb pénzt azok a kórházak, amelyek nem írják alá új szerződésüket az egészségbiztosítóval. Így nem tudtuk meg, hogy ezekre az intézményekre milyen speciális finanszírozási szabályok vonatkoznak majd. A tárcavezető csak anynyit mondott példaként, hogy nem pályázhatnak az új ágyak létesítésére szánt összesen 7,5 milliárd forintos keretre. A miniszter ismét úgy fogalmazott: ha van olyan kórházfenntartó önkormányzat, amely politikai okokból úgy dönt, hogy nem köt új szerződést, azzal a saját betegeit és dolgozóit veszélyezteti. Molnár Lajos kijelentette: tíz napja ismertették az új szerződések tartalmát. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke s más intézményvezetők ugyanakkor állítják, hogy nem tudják pontosan, milyen következménnyel jár, ha nem kötik meg az új szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.