Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes elnöke szerint nem világos, hogy az egészségbiztosító milyen feltételekkel kíván újra szerződni
a kórházak finanszírozására, ugyanakkor vasárnaptól már az új megállapodások alapján fizet.
– Ha a szerződés olyan tartalmú, amely alapjaiban veszélyezteti az adott térségben a betegellátás színvonalát, akkor épelméjű és felelős önkormányzati vezető nem asszisztálhat egy olyan döntéshez, amely utána romba dönti a térségben az egészségügyi ellátás biztonságát. Aki ilyet tesz, az pont olyan gazember, mint aki a döntést meghozta – mondta a fideszes politikus. Szerinte az ezzel járó következményeket a magyar kormánynak kell vállalnia, mert a döntést ő hozta meg. Hangsúlyozta: a minisztérium hazudik, amikor azt mondja, hogy a kórházaknak nő a bevétele, mert ha így lenne, nem különítene el milliárdokat az elbocsátások finanszírozására.
Az első Gyurcsány-kormány egészségügyi minisztere, Rácz Jenő is bírálta a kórház-átalakítási rendelkezéseket. A volt miniszter jelenleg a Veszprém Megyei Kórház igazgatója. Mint mondta, olyan gyorsan halad az átalakítás az egészségügyben, hogy nem lehet tudni, a változások melyik része vezet jó, és melyik rossz irányba. Elmondta: a veszprémi kórházhoz hasonlóan több megyei intézmények is 800 milliós-egymilliárd forintos likviditási pozícióvesztéssel kell számolnia tavalyhoz képest, ezért az intézmények adósságállománya megduplázódhat év végére. A minisztérium képviselője ugyanakkor arról beszélt, hogy a kórházak hatvan százaléka jobban jár az új rendszerben. A megyei kórházak fenntartói a tegnapi tanácskozáson ígéretet kaptak, hogy a mai nap folyamán az OEP hozzáférhetővé teszi az új finanszírozási szerződések tervezeteit. Rácz Róbert elmondta: az egészségbiztosító és a szakminisztérium közös delegációjával kívánnak tárgyalni a szerződésekről.
Molnár Lajos egészségügyi miniszter ugyanakkor tegnap sem volt hajlandó egyértelmű választ adni arra, hogy mennyivel kapnak majd kevesebb pénzt azok a kórházak, amelyek nem írják alá új szerződésüket az egészségbiztosítóval. Így nem tudtuk meg, hogy ezekre az intézményekre milyen speciális finanszírozási szabályok vonatkoznak majd. A tárcavezető csak anynyit mondott példaként, hogy nem pályázhatnak az új ágyak létesítésére szánt összesen 7,5 milliárd forintos keretre. A miniszter ismét úgy fogalmazott: ha van olyan kórházfenntartó önkormányzat, amely politikai okokból úgy dönt, hogy nem köt új szerződést, azzal a saját betegeit és dolgozóit veszélyezteti. Molnár Lajos kijelentette: tíz napja ismertették az új szerződések tartalmát. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke s más intézményvezetők ugyanakkor állítják, hogy nem tudják pontosan, milyen következménnyel jár, ha nem kötik meg az új szerződést.
Belebukik a hangfelvételekbe Magyar Péter? - videó