Nagy-Britannia – az Egyesült Államokat és a Szovjetuniót követően – harmadikként lett atomhatalom 1952-ben, épp időben ahhoz, hogy ezzel ellensúlyozza a gyarmatbirodalmának széthullásával bekövetkező nemzetközi tekintélyvesztést. Az ország jelentős nukleáris arzenált épített ki a hidegháború idején, ám annak végeztével a fegyverek többségét kivonta a szolgálatból. Nagy-Britannia elrettentőképességét ezért ma kizárólag négy Vanguard osztályú tengeralattjárójára jelenti, melyek egyenként tizenhat amerikai gyártmányú Trident D5 rakétával legfeljebb 192 (gyakorlatban 96) nukleáris fegyvert képesek célba juttatni bárhol a világon. A hajókat 1994 és 1999 között állították szolgálatba, így ebben a kategóriában egyáltalán nem számítanak öregnek vagy elavultnak, a Blair-kormány mégis szükségesnek tartotta, hogy már idén döntést csikarjon ki a parlamenttől majdani felváltásuk érdekében. A David Cameron vezette konzervatívokkal egyetértésben arra hivatkoztak, hogy az új hajók tervezése, megépítése és tesztelése mintegy 17 évet ölel fel, így ha meg akarják őrizni a képesség folytonosságát, már most döntést kell hozni.
A szavazás – amelyről a BBC azt állította, hogy az első olyan alkalom, melyen a képviselők Nagy-Britannia atomhatalmi státusáról is véleményt alkottak – szerdán volt, ám azt csak a konzervatívok és liberálisok szavazataival sikerült megnyernie a Blair-kormánynak. Míg 409 honatya támogatta azt a kormányjavaslatot, hogy kezdjék el a Vanguardok pótlását célzó 20 milliárd fontos munkát, addig 161-en ellenezték azt. Nyolcvannyolc munkáspárti képviselő, köztük 12 korábbi kormánytag és négy kabinetminiszter a tervezet ellen szavazott. A „lázadók” száma még több, 95 volt, amikor korábban arról szavaztak, hogy halasszák el a döntést, míg három államtitkár a szavazást megelőző időszakban tiltakozásul távozott a Blair-kormányból. Ellenállt a skót nemzeti párt is: tiltakozik amiatt, hogy újabb ötven évre tömegpusztító fegyvereket állomásoztassanak a Skócia területén lévő bázisokon.
Megfigyelők ugyanakkor arra emlékeztetnek, hogy a történet még nem ért véget, hiszen az új atomhordozók megépítésével kapcsolatos konkrét költségvetési szavazások kapcsán a képviselők még hallathatják hangjukat. Az mindenesetre tény, hogy Blair, aki a szavazással még inkább hitelét vesztette párttársainak jelentős része előtt, sikeresen egyengette kijelölt utódja, Gordon Brown útját, nagy terhet véve le a válláról. A miniszterelnökség várományosa támogatta a kormány-előterjesztést, még ha ezzel sokaknak csalódást is okozott.
Az Allah Akbar-os bombafenyegetés teljes Magyarországot érinti