Megszűnik a száz százalékban tb-támogatott gyógyászati segédeszközök többségének térítésmentessége, ezekért a termékekért e hónap végétől fizetni kell, receptenként 300 forintot. Egyelőre nem tudni, hogy minden, eddig térítésmentesen kapott terméknél bevezetik-e a 300 forintos díjat, vagy csak egy részüknél. Az erről szóló, nemrég megjelent jogszabály ugyanis a lapunknak nyilatkozó szakemberek számára nem volt egyértelmű. Kérdésünkre lapzártáig az Egészségügyi Minisztériumban sem kaptunk választ. Így nem tudtuk meg azt sem, hogy mi alapján szelektáltak a termékek között, ha valóban csak egy részüknél vezetik be a 300 forintos térítési díjat.
A száz százalékban támogatott termékek között szerepel például bizonyos esetekben a papírvatta, a műfogsor és a hallásjavító készülék. Betegségtől függően eltérő lehet, hogy kire mekkora terhet ró ez a kötelezettség. A kiadás csökkenthető, ha egy receptre három hónapra, vagy akár ennél is hoszszabb időre elegendő gyógyászati segédeszközt ír fel az orvos – erre meghatározott termékeknél lehetőséget ad a jogszabály –, így ezért a mennyiségért is csak egyszer kell megfizetni a 300 forintot.
Ismert: február 15-től a gyógyszereknél is megszűnt az ingyenesség. A száz százalékban támogatott medicináknál viszont nem receptenként, hanem dobozonként kell 300 forintot fizetni. Ebből súlyos problémák adódtak. Akadnak betegek, például a speciális tápszerre szorulók, akik naponta akár három dobozzal is kiváltanak a számukra nélkülözhetetlen készítményből, így nekik naponta háromszor 300 forintot kell fizetniük. Voltak olyan orvosságok is, amelyek az új térítési díj bevezetése után többe kerültek a biztosító százszázalékos támogatásával, mint kilencvenszázalékossal. Százszázalékos támogatás esetén ugyanis 300 forintot kell fizetnie a betegnek, míg kilencvenszázalékos támogatással az olcsóbb termékek némelyike 100 forintnál is kevesebbe kerül.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók