Hidegháborús szellemben készült jelentésnek nevezte Peking azt a dokumentumot, amelyet az Egyesült Államok készített az emberi jogok helyzetéről. Kína szerint Amerika „a világ 190 országára mutogat ujjal”, ám saját állapotáról nem tesz említést. Ezért amerikai és mértékadó nemzetközi szervezetek által kiadott dokumentumok alapján Peking kiadott egy elemzést az amerikai jogsértésekről.
A jelentés szerint az Egyesült Államok megsértette több ország szuverenitását, s emberi jogokat sértett a világ számos pontján. A kínai dokumentum megemlíti, hogy az iraki hadműveletek 2003. májusi befejezése óta 655 ezer ember halt meg, azaz naponta mintegy ötszáz.
A beszámoló rámutat, hogy az Egyesült Államokban 2005 során 5,2 millió erőszakos bűncselekményt jegyeztek fel, amely 15 éve a legnagyobb szám. Hozzáteszi, hogy az amerikai hatóságok részéről általánosak a jogsértések. Mint leírják, a 2001. szeptember 11-ét követő eljárások során 6472 személy ügyében indítottak vizsgálatot. Az ezt követő öt évben a gyanúsítottak háromnegyedének nem tudták bizonyítani a bűnösségét. A kínaiak szerint az Egyesült Államok lakói az elmúlt években egyre többször tapasztalják jogaik megsértését.
Peking egyúttal bírálja az amerikai választási rendszert, amely olyan demokráciát tesz lehetővé, „ahol a pénz beszél”. A Center for Responsible Politics kutatóintézet felmérésére hivatkozva a dokumentum megjegyzi, azoknak a képviselőházi jelölteknek, akik egymillió dollár alatt költöttek választási kampányukra, szinte semmi esélyük nem volt a győzelemre. A tipikus szenátor hétmillió dollárt fordított önreklámozásra, az átlagember számára így a törvényhozás elérhetetlen. A lakosság 12,6 százaléka szegénységben él, különösen igaz ez a kisebbségek tagjaira. Mint leírják, az átlagos amerikai fehér család éves jövedelme 50622 dollár, a spanyolajkúaké 36278, a feketéké pedig mindössze 30940. A kínaiak úgy vélik, az etnikai diszkrimináció mélyen beépült a törvényhozási és ítélet-végrehajtási rendszerbe.
Brazília is tiltakozik. Az Egyesült Államok néhány napja nyilvánosságra hozott, Brazíliát is bíráló jelentés ellen tiltakozva a brazil elnök, Luiz Inácio Lula de Silva az eredeti programtól eltérően napirendre tűzte a kérdést a Sao Paulóban csütörtökön kezdődött Bush– Lula találkozón. (S. T.)
Újabb botrányos pénzügyek derültek ki Magyar Péter testvéréről - videó