Áprilistól ismét változnak a gyógyszerárak. Molnár Lajos egészségügyi miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján bejelentette: a gyógyszergyártók interneten keresztül tehettek árcsökkentési ajánlatot, s egyebek mellett ennek eredményeképpen több mint ezer tb-támogatott orvosságért kell majd átlagosan 16 százalékkal kevesebbet fizetni jövő hónaptól. Ugyanakkor mintegy 500 készítménynek emelkedik a lakossági térítési díja, átlagosan hat százalékkal, körülbelül száz medicinának pedig teljesen megszüntetik a tb-támogatását. Mint arról lapunk szombaton beszámolt, támogatásmegvonást akkor alkalmaz az egészségbiztosító, ha egy termék húsz vagy bizonyos esetekben ötven százalékkal drágább, mint az adott csoportba tartozó referenciakészítmény (ez általában a legolcsóbb). További 134 medicinának is megvonják a támogatását, ezeknek egyáltalán nem vagy csak alig volt forgalmuk.
Molnár Lajos úgy fogalmazott: a betegek – ha áttérnek olcsóbb szerekre – mintegy tízmilliárd forintot takaríthatnak meg, míg a társadalombiztosító húszmilliárdot. A gyártók március 10-ig további árcsökkentéssel élhetnek – tette hozzá a miniszter.
Ha a páciensek nem állnak át olcsóbb készítményre – ez egyébként bizonyos betegségeknél körülményes és bizonytalan folyamat –, akkor fél év alatt mintegy 25 százalékkal, 36 milliárdról 45 milliárdra nő az általuk összesen kifizetett térítési díj – ez derül ki az egészségbiztosító internetes oldalán február 26-án közzétett adatokból. Ugyanakkor a tb kiadása biztosan csökken tízmilliárddal féléves szinten. Szakemberek arra hívták föl a figyelmet, hogy olyan orvosságokat is egy csoportba sorolt a biztosító, amelyek hatékonysága és hatásossága eltérő. Ilyenek például a vérnyomáscsökkentők, ezek közül a régebbiből még naponta hármat, míg a korszerűbből már csak egyet kell bevenni, a hozzájuk nyújtott tb-támogatás azonban azonos összegű.
Mikola István álságosnak nevezte a bejelentést az árcsökkenésről. Szerinte a döntéshozók úgy rendezték át a piacot, hogy 20-30 éves korszerűtlen készítményeket támogatnak, miközben a generikus gyártókat kiszorítják a piacról. A monopolnagypiacnak kedveznek ezzel – mondta.
Ezt gondolják „agyhalott”, „Soros-ügynök” társai Magyar Péterről