Végkielégítések fedezet nélkül?

Nem kaphatnak állami fedezetet az elbocsátott dolgozók végkielégítésére azok a kórházak, amelyek nem írják alá az egészségbiztosítóval az új finanszírozási szerződést – értesült lapunk. Eközben Veszprém megye ellenzéki vezetője állítja: az egészségügyi miniszter fenyegetései miatt döntöttek a dokumentum aláírása mellett.

2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Többféle módon sújtják azokat az intézményeket, amelyek nem írják alá az új finanszírozási szerződést. Egyrészt nem igényelhetnek állami forrást az elbocsátandók végkielégítésének kifizetéséhez – erről egy neve elhallgatását kérő egészségügyi minisztériumi tisztviselő tájékoztatta lapunkat. Mint mondta: a jogszabály szerint állami forrást azok az intézmények igényelhetnek, amelyek részt vesznek a struktúraátalakításban, ám az új szerződéssel nem rendelkezők várhatóan nem felelnek majd meg ennek a kritériumnak.
A finanszírozásban is lesz különbség az aláíró és az alá nem író kórházak között. Noha mindegyik intézmény ugyanakkora összeget, 146 ezer forintot kap majd teljesítményegységenként, az összesen elszámolható teljesítményük meghatározása másként történik. Az előbbiek „keretét” ugyanis némiképp megemelik, hiszen nagyobb területre és lakosságszámra garantálják az ellátást. Azoknál a kórházaknál viszont nem számolnak a pluszként elszámolható teljesítménnyel, amelyeknek nincs új szerződésük.
*
További különbség, hogy csak az új szerződéssel rendelkezők pályázhatnak az átalakítás egyszeri költségeihez nyújtott pénzkeretre. Ez újonnan létesítendő ágyanként néhány százezer forintos egyszeri támogatást jelent.
Hivatalosan eddig egyszer sem volt hajlandó az Egészségügyi Minisztérium részletes tájékoztatást adni arról, hogy pontosan milyen hátrányokkal kell számolniuk a szóban forgó intézményeknek, amelyek maguk sincsenek tisztában a részletekkel.
Rácz Róbert, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes elnöke úgy fogalmazott: az egészségügyi miniszter útonállóként viselkedik. Törvénytelen eszközökkel akarja kikényszeríteni a lakosság egészségügyi ellátáshoz való hozzájutásának esélyeit drasztikusan csökkentő diktátum elfogadását – szögezte le.
Továbbra sem tudni, hány kórház nem írja majd alá az új szerződéseket. Rácz Róbert azt mondta: a Kenézy-kórház csak tegnap délután kapta meg a finanszírozására vonatkozó új szerződéstervezetet, így egyelőre nincs döntés arról, hogy aláírja-e azt. Azt egyébként diktátumnak tartja, ami negyedmillió ember egészségügyi ellátását szolgáló kórházi kapacitásokat szűkít a jelenlegi felére, ezért elfogadásáról vagy elvetéséről mindenképpen a közgyűlésnek kell döntenie – mondta Rácz.
Meggyes Tamás, Esztergom Fidesz–KDNP-s polgármestere elmondta, nem tudtak arról, hogy ha nem írják alá a szerződést az egészségbiztosítóval, akkor nem igényelhetnek állami támogatást a végkielégítések fedezetére. – Ez egy újabb elrettentő üzenet a hatalom részéről, folyamatosan zsarolnak és fenyegetnek minket – közölte Meggyes Tamás. Az esztergomi kórházat fenntartó városi önkormányzat első embere már korábban azt közölte, nem írják alá a finanszírozási szerződést, és bíróságon támadják meg az ágyszámcsökkentésről szóló közigazgatási határozatot.
Veszprémben az egészségügyi miniszter fenyegetései miatt kényszerültek aláírni csütörtökön a kórház-finanszírozási szerződést – mondta a megyei közgyűlés elnöke az aláírást követően. Lasztovicza Jenő (Fidesz) hangsúlyozta: a szakminiszter szerdán elmondta, hogy akik nem írják alá a megállapodást, azok nem fogják megkapni a megfelelő finanszírozást, csak 60-65 százaléknyit, ami azt jelentené, hogy a betegellátás komoly veszélybe kerülne. Közölte, hogy a megyei önkormányzat és a fenntartásában lévő kórház is keresettel élt a miniszteri rendelettel szemben a Fővárosi Bíróságnál, melyben a rendelet felfüggesztését indítványozták. Csongrádban a három megyei fenntartású kórház közül csak az egyik, a szentesi kapta meg tegnap kora délutánig az OEP-szerződés tervezetét, azt is csak e-mailben. A makói és a deszki intézmények vezetői még csak hallomásból ismerik a dokumentumot – közölte Magyar Anna, a megyei közgyűlés elnöke. Arra a kérdésre azonban nem válaszolt, hogy a kórházigazgatók aláírják-e a szerződést, mint mondta, ez csak akkor derülhet ki, ha már látták a dokumentumot. Magyar Anna bejelentette azt is, hogy bíróságon támadják meg az ágyszámdöntést. Úgy látják ugyanis, hogy a megmaradó férőhellyel és területi ellátási kötelezettséggel a megye önkormányzata nem tudja vállalni az egészségügyi ellátást.
A Fővárosi Közgyűlés csak az MSZP és az SZDSZ képviselőinek szavazataival fogadta el a Budapest egészségügyi ellátórendszerének átalakításáról szóló előterjesztést, amelynek alapján csaknem 30 százalékkal, 873-mal csökkentik a kórházak ágyszámait. Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője elfogadhatatlannak nevezte, hogy különösen a szülészet-nőgyógyászat elsorvasztását jelenti az a miniszteri döntés, amelynek alapján csak a III. kerületi Szent Margit Kórház, a XIII. kerületi Nyírő Gyula Kórház és az újpesti Károlyi Sándor Kórház ágyait a felére szűkítik. Kijelentette: a fővárosi koalíció súlyos, emberellenes döntést hozott azzal, hogy asszisztált Molnár Lajos SZDSZ-es egészségügyi miniszter terveihez. Szolnoki Andrea, a fővárosi egészségügyi bizottság SZDSZ-es elnöke kármentésnek minősítette az önkormányzat lépését, és elutasította azt az ellenzéki javaslatot, hogy ne írják alá a finanszírozási szerződéseket, mert szerinte ebben az esetben milliárdos kár érné Budapestet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.