Walter a kék szirénák árnyékában

Nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt újabb büntetőfeljelentést tett tegnap Sopron megyei jogú város önkormányzata egy, az előző ciklusban megvásárolt ingatlan miatt. Az ügylet 2005-ben több mint 225 millió forintos vételáron jött létre. Egy 2007 januárjában elvégzett igazságügyi szakértői vélemény azt állapította meg, hogy az ingatlan valós forgalmi értéke csupán 100 millió forint.

2007. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap polgári és büntetőeljárást kezdeményezett Sopron önkormányzata, miután a mostani városvezetés által elvégzett vizsgálat újabb olyan törvénybe ütköző jogügyletre derített fényt, amely a város számára vagyonvesztéssel járhatott. – A megvizsgált dokumentumokból megalapozottan feltételezhető, hogy 2005-ben az önkormányzatot megkereste egy tulajdonosi kör abból a célból, hogy megszabaduljanak a több mint tíz éve befejezetlenül álló, 100 millió forintos jelzáloggal terhelt ingatlantól – közölte Fodor Tamás soproni polgármester. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ingatlanról 2005-ben szakértői vélemény készült abból a célból, hogy megállapítsák: alkalmas-e a helyszín tűzoltóság elhelyezésére. A fideszes városvezető kiemelte, a szakértői vélemény megállapította, hogy az adott telek és épület a tűzoltóság által végzendő speciális tevékenységre nem alkalmas, és a felépítmény ilyen célra nem is tehető alkalmassá. A dokumentum azt is megállapítja, hogy a speciális tevékenység ellátására új épületet kell létesíteni, amelynek bekerülési költsége várhatóan további 250 millió forintot tesz ki. A szakértői anyag szerint a speciális épület elhelyezésére a vizsgált ingatlan nem megfelelő méretű és alakú, és ezért ahhoz a szomszédos ingatlanból további területet kell vásárolni. – Az önkormányzat 2006 szeptemberében, közvetlenül az önkormányzati választások előtti napokban hirdetmény nélküli, tárgyalásos eljárásban ajánlatot kért be olyan ingatlan vásárlása céljából, amely alkalmas a tűzoltóság elhelyezésére – jegyezte meg Fodor. Hozzáfűzte: az önkormányzat kizárólag egyetlen ingatlanra kért ajánlatot, épp arra, amelyről a szakértői anyag megállapította, hogy a tűzoltóság speciális igényének nem felel meg. A városvezető kiemelte, Walter Dezső korábbi polgármester a közbeszerzési tanácsnak írt levelében azzal indokolta, hogy csak egyetlen ajánlatot kértek, hogy kizárólag ez az ingatlan felel meg minden szempontból a célnak, és piackutatás alapján az is nyilvánvaló, más megfelelő ingatlan a városban nincs. – Az egyetlen ajánlattevővel 2006. szeptember 29-én az önkormányzat megkötötte az adásvételi szerződést a három ingatlanból álló együttesre. A soproni önkormányzat több mint 225 millió forintos vételáron vásárolta meg az ingatlant – közölte Fodor Tamás. Megjegyezte, a 2007 januárjában elkészült igazságügyi szakértői vélemény azonban azt állapította meg, hogy az ingatlan valós forgalmi értéke csupán 100 millió forint.
Információink szerint az ingatlanok tulajdonosa két környékbeli cég volt: a Kris-Do Kft. és a Tercia Kft. Azt, hogy a több száz millió forintos beruházások elvégzésével sem lesz alkalmas az ingatlan a lánglovagok munkájának ellátásához, úgy tudjuk, alátámasztja a városi tűzoltóparancsnok szakmai álláspontja is. Eszerint a Győri úton – ahol az ingatlan fekszik – a belváros felé irányuló forgalom rendkívül lassú, a várható gépjárműfecskendő-kihajtási pontnál is folyamatos torlódás van a nap több órájában. A főtűzoltó szerint a telek mérete nem teszi lehetővé az új szertárépület áthajtós rendszerű kialakítását. Ez az új laktanyáknál általános alapelv. Mindezekből kitetszik, hogy Walter Dezső, a volt szocialista polgármester épp azt az ingatlant választotta ki a tűzoltóság részére, amely a célra tökéletesen alkalmatlan.
Fodor Tamás hangsúlyozta, e tények alapján megalapozottnak tűnik, hogy az előző városvezetés valótlan, az elkészített szakértői anyag tartalmának ellentmondó indokokra hivatkozva, a közbeszerzési törvényt megkerülve, a Közbeszerzési Döntőbizottságot megtévesztve, a reális piaci árnak több mint a kétszereséért vásárolta meg az ingatlant. – Városunkat tehát már az eddig sem csekély mértékű vagyoni hátrány után újabb 100 millió forintot meghaladó kár érhette – tette hozzá. Mint ismeretes, korábban Sopron város önkormányzata öt olyan ügyben tett feljelentést, amelyek összességében több mint egymilliárd forinttal károsíthatták a város vagyonát. Valamennyi ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.