A gázról is beszélt Schröder Kókával

2007. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kóka Jánossal, az SZDSZ elnökével is tárgyalt tegnap Gerhard Schröder volt német szövetségi kancellár, a Gazprom egyik leányvállalatának felügyelőbizottsági elnöke. Az exkancellár egy üzleti fórumon is részt vett, ahol előadást tartott; többek között Európa és Oroszország, Magyarország és Oroszország viszonyáról, valamint a gázüzletről is beszélt. Schröder szavai szerint Oroszország megbízható szállítópartner, így tovább kell építeni a partnerséget. – Lehet, hogy létrejönnek függőségek, de ezek nem egyoldalúak – fogalmazott a volt kancellár, hozzátéve: Oroszországnak is fontos, hogy gázt adjon el az EU-nak. Álláspontja szerint minél jobban összefonódnak a kapcsolatok, annál nagyobb lesz a biztonság. Így elérhető az unió célja – vélekedett.
Schröder méltatta az Európai Unió és Oroszország közötti stratégiai partnerség jelentőségét. Szavai szerint tovább kell fejleszteni ezt a kapcsolatot. A korábbi német kancellár magyar belpolitikai kérdésekkel is foglalkozott. Kijelentette, hogy mindenképpen szükséges folytatni a reformokat.
Gerhard Schröder budapesti küldetésének célja nem teljesen világos. Többen is találgatják, vajon európai politikusként jött a másik uniós tagországba, vagy a Gazprom állami gázmonopólium tisztségviselőjeként. Az biztos, hogy Schröder és Kóka megbeszélésén – ahol felmerült az Európai Technológiai Intézet központja Budapestre kerülésének lehetősége – szó esett az energiabiztonságról és az uniós–orosz energetikai együttműködésről is. Gerhard Schröder az MTV Híradójának nyilatkozva közölte: szerinte nem okoz gondot, hogy Magyarország még nem döntött sem az EU által szorgalmazott Nabucco, sem az orosz tervekben szereplő Kék Áramlat vezeték mellett.
Mint ismert, a szociáldemokrata politikus német kancellárként hivatali idejének utolsó hónapjaiban, 2005 közepén német–orosz különmegállapodást hozott tető alá a Gazprommal az Északi-tenger alatt építendő gázvezeték ügyében, majd távozását követően vezető beosztást fogadott el az orosz energetikai cégtől: az Észak-európai Gázvezeték-társaság felügyelőbizottsági elnöke lett. Amikor kiderült, hogy Schrödert állítólag Putyin kívánságára kérték fel, s az exkancellár ráadásul milliárdos állami kezességet vállalt a beruházásra, Németországban kitört a botrány. Egykori koalíciós partnerei, a zöldek kínosnak nevezték az ügyet, és felszólították, hogy mondjon le. A Baloldali Párt banánköztársasághoz hasonlította Németországot, és a volt kormányfő büntetőjogi felelősségét kezdte feszegetni.s

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.