Kóka Jánossal, az SZDSZ elnökével is tárgyalt tegnap Gerhard Schröder volt német szövetségi kancellár, a Gazprom egyik leányvállalatának felügyelőbizottsági elnöke. Az exkancellár egy üzleti fórumon is részt vett, ahol előadást tartott; többek között Európa és Oroszország, Magyarország és Oroszország viszonyáról, valamint a gázüzletről is beszélt. Schröder szavai szerint Oroszország megbízható szállítópartner, így tovább kell építeni a partnerséget. – Lehet, hogy létrejönnek függőségek, de ezek nem egyoldalúak – fogalmazott a volt kancellár, hozzátéve: Oroszországnak is fontos, hogy gázt adjon el az EU-nak. Álláspontja szerint minél jobban összefonódnak a kapcsolatok, annál nagyobb lesz a biztonság. Így elérhető az unió célja – vélekedett.
Schröder méltatta az Európai Unió és Oroszország közötti stratégiai partnerség jelentőségét. Szavai szerint tovább kell fejleszteni ezt a kapcsolatot. A korábbi német kancellár magyar belpolitikai kérdésekkel is foglalkozott. Kijelentette, hogy mindenképpen szükséges folytatni a reformokat.
Gerhard Schröder budapesti küldetésének célja nem teljesen világos. Többen is találgatják, vajon európai politikusként jött a másik uniós tagországba, vagy a Gazprom állami gázmonopólium tisztségviselőjeként. Az biztos, hogy Schröder és Kóka megbeszélésén – ahol felmerült az Európai Technológiai Intézet központja Budapestre kerülésének lehetősége – szó esett az energiabiztonságról és az uniós–orosz energetikai együttműködésről is. Gerhard Schröder az MTV Híradójának nyilatkozva közölte: szerinte nem okoz gondot, hogy Magyarország még nem döntött sem az EU által szorgalmazott Nabucco, sem az orosz tervekben szereplő Kék Áramlat vezeték mellett.
Mint ismert, a szociáldemokrata politikus német kancellárként hivatali idejének utolsó hónapjaiban, 2005 közepén német–orosz különmegállapodást hozott tető alá a Gazprommal az Északi-tenger alatt építendő gázvezeték ügyében, majd távozását követően vezető beosztást fogadott el az orosz energetikai cégtől: az Észak-európai Gázvezeték-társaság felügyelőbizottsági elnöke lett. Amikor kiderült, hogy Schrödert állítólag Putyin kívánságára kérték fel, s az exkancellár ráadásul milliárdos állami kezességet vállalt a beruházásra, Németországban kitört a botrány. Egykori koalíciós partnerei, a zöldek kínosnak nevezték az ügyet, és felszólították, hogy mondjon le. A Baloldali Párt banánköztársasághoz hasonlította Németországot, és a volt kormányfő büntetőjogi felelősségét kezdte feszegetni.s
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is