Paradoxonok nagymestere? A múlt rejtélyeinek föltárásáért, a jövő kódjának megfejtéséért küszködő filozófus? Vérbeli álrealista regények és tőrőlmetszett antiregények írója? A posztmodern szemlélet pápája és clownja, aki először megteremtette a posztmodern regényt, aztán nyelvet öltött arra, amit megteremtett? Tény, hogy az 1932-ben született, hetvenöt esztendős nagy mester, a vasárnap záruló budapesti nemzetközi könyvfesztivál díszvendége, Umberto Eco író, irodalomtörténész, filozófus maximáit azok az emberek is önkéntelenül idézik, akik nem ismerik nevét és regényeit, mindenekelőtt fő művét, A rózsa neve című lidérces középkori látomást.
A Loana királynő titokzatos tüze című vérbeli Umberto Eco-(anti)regény is a lét végső titkának kutatásáról szól az íróra jellemző ragyogó alkotói lelemények bonyolult rendszerében. Egy csodásan gazdag lelkű, idősödő antikvárius tudata egyik pillanatról a másikra semmivé foszlik, agya olyan üres lesz, mint egy gyermeké. Mindent elfelejt, mire fölépül betegségéből, de az alkotó képzelet segítségével újjáteremti önmagát. Az olvasó tudatában végigpörögnek hősünk empirikus és transzcendens élményei, a világirodalom, a képző- és a filmművészet csodái. Az antikvárius szülőfalujában egy csodálatos padláson könyvek, képek, hangfelvételek segítségével újraéli önmagát. És megtudjuk, hogy pontosan olyan, mint mi, olvasók, akik Sartre terminusával passzív alkotók vagyunk. Mi vagyunk Cyrano de Bergerac, Sherlock Holmes, doktor Watson és a titokzatos Loana királynő. A gondolkodó ember létének szerves, meghatározó élményei, kedves remekművei, filmjei, amelyek elválaszthatatlanul összeérnek gyermekkorának idilljeivel és tragédiáival. A remek regénybe illesztett elbűvölő illusztrációk, maga az egyhuzamban végigolvasható könyv arról szól: Dante, Shakespeare, Umberto Eco és Loana királynő titokzatos tüze mi vagyunk, a vérbeli műélvezők. Az igazi olvasó a világ leggazdagabb embere, mert élményeit a halál sem tudja elvenni tőle. Átviszi őket a túlvilágra is.
(Umberto Eco: Loana királynő titokzatos tüze. Képes regény. Fordította Barna Imre. Európa Könyvkiadó, Budapest, 2007. Ára: 3600 forint)
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak