Lázasan keresi az SZDSZ Molnár Lajos távozó egészségügyi miniszter utódját. Egyelőre a kisebbik kormánypárt politikusai is csak találgatnak, hogy kik lehetnek a jelöltek. Annyi bizonyos, hogy már megkeresték például Somody Imre üzletembert, aki valószínűleg hamarosan egyeztet Kóka Jánossal, az SZDSZ elnökével. Továbbra is esélyesként emlegetik Badacsonyi Szabolcs III. kerületi SZDSZ-es frakcióvezetőt, a Budai Gyermekkórház Kht. ügyvezető igazgatóját, Horváth Ágnes jelenlegi államtitkárt és Falus Ferencet, a Nyírő Gyula Kórház egykori vezetőjét, jelenlegi országos tiszti főorvost.
– Vannak jelöltek a fejemben, s persze vannak önjelöltek is – mondta Kóka János, amikor tegnap reggel az Egészségügyi Minisztériumban járt. Az biztos, hogy szakmailag felkészült, politikailag elkötelezett és a több-biztosítós rendszer mellett kiálló minisztert szeretnék – tette hozzá. Azért jöttem, hogy elmondjam a csapatnak, remek munkát végeztek – mondta a szaktárcánál Kóka János, majd hozzátette: most meg kell nyitni a versenyt a biztosítók között. Ismert: tegnapelőtt este azt mondta a kisebbik kormánypárt vezetője, hogy a koalíció fennmaradásának feltétele a több-biztosítós modell bevezetése. Tegnap reggel pedig már azt mondta: szeretnék, ha másfél hónap múlva megkötnék az új rendszerről szóló megállapodást az MSZP-vel, hogy aztán szeptembertől az Országgyűlés elé kerüljön a téma, s jövő év elejétől már működhessen a rendszer.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó politikusok azonban arra hívták fel a figyelmet: könnyen lehet, hogy az ultimátumnak tűnő, karakán nyilatkozattal az újdonsült pártelnök csak azokra a félelmekre igyekezhetett rácáfolni, amelyek szerint megválasztásával az SZDSZ még inkább az MSZP szatellitpártjává válhat.
Úgy tudjuk, a két párt már keresi a menekülési utat abból az ellentmondásból, amelyet az jelent, hogy az SZDSZ teljes mellszélességgel kiáll a több-biztosítós rendszer, azaz választási programjának egyik legfontosabb eleme mellett, míg a szocialisták nem.
Kóka nyilatkozatára rögvest reagált is Schvarcz Tibor, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista alelnöke, aki leszögezte: nem szeretik az ultimátumokat. Mint mondta: kizárt, hogy 2007 őszén már törvény szülessen a több-biztosítós modell bevezetéséről. Hangsúlyozta: a több-biztosítós rendszerről szóló egyeztetés akkor kezdődhet meg, ha a jelenleg folyó átalakítások után a rendszerben már minden jól működik. A politikus elmondta azt is, hogy az MSZP a versengő magánbiztosítók rendszerének bevezetését jelenleg nem tartja szerencsésnek. A szocialisták úgy látják: a jelenlegi állami biztosítót kellene rendbe tenni, amely mellé kiegészítő biztosításként be lehetne vezetni az ápolásbiztosítást vagy a baleset-biztosítást.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője már sokkal visszafogottabban nyilatkozott. Sajtótájékoztatóján azt mondta: az MSZP számára nem „ördögtől való dolog” a több-biztosítós modellre való átállás, kizárólag piaci és profitérdekek azonban nem állhatnak emögött. A szocialista politikus elképzelhetetlennek tartja, hogy a biztosítási modellek felülvizsgálata miatt szakadjon a kormánykoalíció. Lendvai Ildikó szerint még az idén meg kell teremteni a jogszabályi hátterét az átalakításnak. A frakcióvezető szerint a következő egészségügyi miniszternek nagyobb figyelmet kell fordítania az átalakításokkal kapcsolatos tájékoztatásra, feladatának kell lennie az alap- és járóbeteg-ellátás javításának, finanszírozása megújításának, a megelőzésnek, az egészségügyi reform összehangolásának a Nemzeti fejlesztési tervvel, a biztosítási rendszer végiggondolása és a szektorban dolgozókat érintő változások levezénylése.
A miniszteri bársonyszékben töltött utolsó napján, azaz tegnap Molnár Lajos még kiállt a több-biztosítós rendszer mellett. Közleményében azt írja: mindaz, amit eddig elvégeztünk, hiábavaló, ha nem követi a biztosítás reformja. Molnár leszögezte: lemondásának semmilyen kapcsolata nincs saját vagy családja egészségi állapotával. A betegségemről szóló találgatások teljesen alaptalanok – írta. Cáfolta azt is, hogy távozása összefüggésben lenne az SZDSZ-ben történt elnökválasztással. Kóka János ugyanolyan határozottan támogatja az egészségügyi reformot, mint az SZDSZ korábbi vezetése – szögezte le Molnár.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő tegnap az MTV Nap-kelte című műsorában próbálta indokolni Molnár Lajos távozását. Cáfolta, hogy a több-biztosítós rendszer bevezetéséhez szükséges kormányzati támogatás hiánya lett volna a lemondás indoka. Gál J. Zoltán azt mondta: „a reform nem az, amit egy miniszter vagy egy képviselő ott az íróasztal fölött kitalál, a reform az, amihez van 194 szavazat a parlamentben”. Megjegyezte azt is, hogy a lemondás hátterében személyes indok is volt. Hozzátette, a reform első szakaszához ezt a támogatást sikerült megteremtenie Molnár Lajosnak, azzal együtt, hogy ez nagy vitákkal járt. Most hátrébb lépett, mert jól tudja, ezeket a konfliktusokat amikor már a biztosítói modellválasztás a téma, nem lehet továbbvinni.
Itt van az "agyhalottnak" nevezett EP-képviselő válasza Magyar Péternek