Ázsiai őrségváltás

2007. 04. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína vezető politikusai az elmúlt hónapokban kis túlzással több időt töltöttek külföldön, mint odahaza. Latin-Amerika, Afrika és Európa országaiban fordultak meg döntéshozók nagy horderejű gazdasági-politikai egyezményeket nyélbe ütve. Afrika nyersanyagaira szüksége van Kínának, ezért Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő gyors egymásutánban végiglátogatta a fekete kontinens számos országát, kétszer két év alatt. Dél-Amerika, az Egyesült Államok hagyományos „hazai pályája” mára legalábbis gyanakodva fogadja Washington ténykedését, míg Kína közeledését szimpátia kíséri. Li Csang-csun (Li Changchun), a Kínai Kommunista Párt egyik vezetője négy dél-amerikai országban járt néhány hete, ám előtte még megállt Portugáliában, hogy teljes körű stratégiai partnerségi megállapodást kössön. Kína Indiával is rendezte viszonyát, ahogy a térség kisebb államait is segíti, egyre erősebben magához kötve az egyébként komoly amerikai érdekeltségekkel bíró országokat.
Japán is ilyen, csak nem kicsi, hanem a lehető legnagyobb és legtekintélyesebb állam a térségben. Kapcsolatai Washingtonnal tavaly őszig gyakorlatilag tökéletesek voltak, ám Abe Sindzo miniszterelnökké választása más jövőt ígér. Régóta téma az erőszakmentes alkotmány felülvizsgálata. Japán ezzel is azt jelzi, szeretne leszakadni az amerikai köldökzsinórról, és saját útját egyengetni a nemzetközi politikai életben. A természetes partner ehhez pedig nem Amerika, hanem Kína. Gazdasági értelemben az őrségváltás megtörtént, Japán első számú kereskedelmi partnere már Kína, nem az Egyesült Államok.
Peking jól látja mindezt, s azt is, hogy semmit nem ér azzal, ha Japánnal történelmi vitái miatt nem rendezi kapcsolatait. Tokió és Peking igazából soha nem voltak nagy barátok, és valószínűleg nem is lesznek azok, a két dudás még egy Ázsia méretű csárdában is túl sok. Az együttműködés a jelenlegi világpolitikai realitásokat nézve azonban kézenfekvőnek tűnik. Ez stabilitást hozhat Ázsiának, ám egyben azt is jelentené, hogy az Egyesült Államok újabb területről szorulna ki. Erre pedig mielőbb megoldást kell találnia Washingtonnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.