Eladnak több budapesti postásingatlant?

Mind a Róna utcai Postás Sporttelepet, mind a Postás Művelődési Központnak otthont adó Benczúr Házat értékesíteni kívánja annak három tulajdonosa, a Magyar Posta Zrt., a Magyar Telekom Nyrt. és az Antenna Hungária Zrt. Az ingatlanok eladását nehezítheti, hogy a sporttelep részben, a művelődési központ teljes egészében a postások pénzéből épült. A cégek állítólag gazdasági okokra hivatkozva szabadulnának meg az értékes ingatlanoktól.

2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan új gazdára találhat a Róna utcai Postás Sporttelep, amely a Magyar Posta Zrt., a Magyar Telekom Nyrt. és az Antenna Hungária Zrt. tulajdonában van, hiszen a három cég pénzt akar látni az ingatlanból. A tulajdonosok közvetlenül a rendszerváltás után létrehozták a PT Budapest Sportalapítványt, amin keresztül finanszírozzák az ott működő sportegyesületet. A sporttelep története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, mint ahogy az ingatlant jelenleg is használó Postás Sportegyesület is túl van már a 100. születésnapján. Az ingatlan egyébként a múlt század első felében úgy került a posta tulajdonába, hogy kisajátították tőle a lóversenypályán levő sportpályát, és cserébe megkapták a Róna utcai ingatlant. A sporttelep ezt követően részben a postások pénzéből, és munkájával épült fel, de ide hordták a felrobbantott és lerombolt Regnum Marianum-templom törmelékeit is, amelyből a pályát körülvevő töltés épült fel. A sporttelepnek így nemcsak az anyagi, hanem az eszmei értéke is jelentős. Ez azonban, úgy tűnik, nem akadály, sőt a tulajdonos valószínűleg éppen az ingatlan komoly anyagi értéke miatt kívánja értékesíteni a Róna utcai sporttelepet. Öröm az ürömben, hogy a Postás Sport Egyesület elnökének tájékoztatása szerint esély van arra, hogy maga az egyesület szerezze meg az ingatlant. – A hír igaz, a tulajdonosok gazdasági okokra hivatkozva valóban el akarják adni az ingatlant, s most keressük a megoldást, hogy az egyesület milyen formában tudná megvenni a sporttelepet – közölte lapunknak Rostás Gábor, a Postás Sportegyesület elnöke, aki hozzátette, folynak a tárgyalások az ügyben, s abban bíznak, hogy nem kell elköltözni a Róna utcai sporttelepről. Mint mondja, egy dolog nehezíti az üzletet, hogy egy alapítványt nem lehet egyszerűen megszüntetni. – Az alapítványi jog kötött, amely kimondja, hogy egy alapítványt akkor lehet megszüntetni, ha elérte célját, vagy ha ellehetetlenülnek az alapítók, vagy ha bűncselekmény miatt az ügyészség felfüggeszti a működését – jegyezte meg Rostás Gábor.
Lapunk információja szerint azonban nem a Róna utcai sporttelep az egyetlen postásingatlan, amelyet a tulajdonosok értékesíteni akarnak. Hasonló sorsra juthat a Benczúr utcai Postás Művelődési Központ is. Ezt a Postai és Távközlési Művelődési Alapítvány vezeti, de a tulajdonos ott is a Magyar Posta Zrt., a Magyar Telekom Nyrt. és az Antenna Hungária Zrt. Szilágyi Maya, a művelődési központ ügyvezető igazgatója megkeresésünkre megerősítette, valóban szó van arról, hogy a tulajdonosok el akarják adni az ingatlant. – Amikor ez ügyben hivatalosan érdeklődöm, folyamatosan azt a választ kapom, hogy a Benczúr Ház sorsát meg kell oldani – jelentette ki Szilágyi Maya, aki hozzátette, tud róla, hogy az ingatlan értékesítése a tulajdonosok között felmerült. Ha ez megtörténik, s a művelődési központ valóban gazdát cserél, az a postástársadalom erőteljes nemtetszését válthatja ki. Az épületet ugyanis – a szó szoros értelmében – a postások pénzéből vették meg a múlt század első felében.
– A postát 1930-ban vezető Szalay báró idején a nyugdíjjárulékot önállóan kezelő Magyar Királyi Posta Rt. megkérdezte a nyugdíjat befizető postásokat, hogy akarnak-e olyan központot, amelyben szórakozhatnak, működtethetik egyleteiket, köreiket, és a vezetők azt a választ kapták: igen – jegyezte meg Szilágyi Maya, aki elmondta, így a befizetett nyugdíjjárulékokból elkülönített jóléti alapból – 350 ezer pengőért – megvették az ingatlant. A postások azóta – a mai napig – ingyen használhatják a műemlék épületet, és csökkentett áron vehetik igénybe annak szolgáltatásait. Ha azonban az ingatlan gazdát cserélne, akkor ez a „saját” pénzen megvásárolt privilégium minden postás számára végérvényesen elveszne.
Megkerestük a Magyar Posta Zrt.-t, hogy megtudjuk, valóban értékesíteni kívánják-e az ingatlanokat. Tomecskó Tamás, a Magyar Posta Zrt. szóvivője az ügyben annyit mondott: a három tulajdonos nem állapodott meg az ingatlanok értékesítéséről. – Az ingatlanok esetleges értékesítésekor egyébként a tulajdonosok elhatározása mellett a Magyar Posta Zrt. központi üzemi tanácsának is együtt döntési joga van – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.