Horváth Ágnes, a liberálisok egészségügyiminiszter-jelöltje elmondta: az SZDSZ a korábbi javaslatától eltérő kompromisszumos modellt dolgozott ki a biztosítási rendszer reformjára. A kisebbik kormánypárt azt ajánlja a szocialistáknak, hogy a kötelező egészségbiztosításban úgy engedjenek teret a magáncégeknek, hogy közben az állami biztosítót is tartsák meg. Mindenki számára lehetővé tennék a szabad választást, hogy melyik céggel kívánnak szerződést kötni. Maradhatnának az államinál – amely egy lenne a biztosítók közül, s velük azonos feltételekkel működne –, de szabadon választhatnának másikat is – tette hozzá Horváth Ágnes.
Az SZDSZ új javaslata szerint a jelenlegi Országos Egészségbiztosítási Pénztár másik részéből állami alapkezelő szervezetet hoznának létre, amely úgynevezett fejkvótaként szétosztaná a biztosítók között a befizetett járulékokat. A biztosítók nem pont azt az összeget kapnák meg, amelyet a velük szerződött személyek befizettek, azt ugyanis aszerint korrigálnák, hogy az illető – életkora és esetleges betegsége alapján – mekkora kockázatot jelent. Szerződni mindenkivel kötelező volna a cégeknek. Horváth Ágnes szerint így megakadályozható, hogy a biztosítók kimazsolázzák a kisebb kockázatot jelentő ügyfeleket. A miniszterjelölt azt mondta, a napokban megkezdik az egyeztetést a koalíciós partnerrel erről a vegyes rendszerről.
Lapunk megkérdezte Schwarcz Tibort, az MSZP egészségpolitikusát, hogy mi a véleménye az SZDSZ által kompromisszumnak szánt javaslatról. Úgy fogalmazott: ez még nem elfogadható, de megfelel tárgyalási alapnak. Úgy tudjuk, az MSZP-n belül többen erősen ellenállnak annak, hogy a kötelező egészségbiztosítás terén megjelenjenek a versengő magánbiztosítók. Ők – eddigi nyilatkozataik alapján – legfeljebb azt támogatnák, hogy új, például az ápolási és baleset-biztosítási ágakban nyerjenek teret a profitorientált vállalkozások.
Sinkó Esztert, a Semmelweis Egyetem egészségügyi menedzserképző intézetének tanárát is megkérdeztük arról, hogy a szabad demokraták új javaslata lényegi eltérést mutat-e attól a variációtól, amelyben az állami biztosító megszűnése mellett engedték volna be a piacra a magáncégeket. Úgy fogalmazott: nem, ez csak tovább rontaná a hatékonyságot. A nemzetközi tapasztalatok szerint a fejkvóta nem alkalmas annak megakadályozására, hogy a biztosítók kiválaszszák a kisebb kockázatot jelentő ügyfeleket. Noha úgy tűnik, hogy nincs lehetőségük a „kimazsolázásra”, kifinomult technikáik vannak arra, hogy ezt megtegyék. Ezek a páciensek mind az állami biztosítónál kötnének ki – szögezte le Sinkó Eszter.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet