Ideológiai harc Franciaországban

2007. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kútba esett a tervezett francia „népfrontpolitika”, amely a jobboldali Unió a Népmozgalomért (UMP) jelöltje, Nicolas Sarkozy legyőzésére irányult volna. A korábbi szocialista párti miniszterelnök, Michel Rocard vetette fel, hogy a baloldal vezető ereje, a szocialisták (PS) jelöltje, Ségolene Royal és a középutasnak tartott, ám inkább jobbra húzó Francois Bayrou egyesítse erőit. Bayrou ugyan először nyitottnak mutatkozott, ám Royal határozottan visszautasította az ötletet, így az Unió Franciaországért (UDF) elnöke sem erőltette tovább a népfrontosodást. Aztán kiderült, hogy az elnökválasztástól függetlenül néhány szocialista politikus lát esélyt az UDF–PS-együttműködésre, ám ennek valóságtartalma majd az elnökválasztás után derül ki.
Talán az is benne van a döntésükben, hogy az a baloldal azért annyira nem balos. Sőt, a mi szemünkben furcsa módon igencsak át van itatva nacionalizmussal, nem átall nemzetről és hazáról beszélni, azaz egy dologban egyetért szinte az összes jelölt: itt Franciaországért küzd mindenki. Royal arra szólította fel a támogatóit, hogy tegyenek ki francia trikolórt az ablakukba a választás napján, öltözzön kék-fehér-pirosba az ország. Persze az összehasonlításnak nincs sok értelme, már sokan írtak könyveket arról, hogy mi hol rontottuk el, miért okoz idegenkedést a magyar zászló kitétele hazánkban; a lényeg az, hogy ott ez nem probléma, sőt természetes. A bal- és jobboldalon egyaránt.
A jelöltek névsorát böngészve az ottani pártfejlődés érdekességeire is rábukkanhatunk. A 12 jelölt közül hatan szélsőbaloldaliak, köztük is ketten kommunisták. Van globalizációellenes aktivista, zöldpárti mozgalmár és a kommunistáktól távolságot tartó radikális baloldali politikus is. A jobboldalon kissé kevesebb a választási lehetőség, ám komolyabbak a résztvevők. Jean-Marie Le Pen a francia politikai élet örökös „nagy öregje”, úgy tűnik, a lakosság igen komoly része fogékony az általa hangoztatott radikális programra. A 2002-es elnökválasztási eredmény után pedig bolond volna, aki előzetesen legyintene a Nemzeti Front elnök-mindenesére. Öt évvel ezelőtt még legyintettek, majd csodálkoztak: az első választási fordulóban Jacques Chirac, az UMP-előd Mozgalom a Köztársaságért (RPR) jelöltje, a regnáló elnök mellett ő, a szélsőséges-radikális Le Pen jutott a második fordulóba, kiütve Lionel Jospin szocialista jelöltet. A végső győzelemre persze esélye sem volt, ám azt elérte, hogy akarva-akaratlanul meghosszabbította Chirac elnöki mandátumát egy ciklussal. Mellékes sikerként pedig soha nem látott mélységbe taszította a szocialista pártot, amelyből csak mostanában sikerült kilábalnia.
A végső sikerre legesélyesebb négy jelölt közül egyébként Le Pen a kakukktojás, aki az országot kiléptetné az Európai Unióból, és lezárná a határokat a bevándorlók előtt. A másik három elnökjelölt messze nem ilyen radikális, ám ők is változásokat tartanak szükségesnek Franciaország és az EU viszonyában. Alapvetésnek fogják fel – amely egyébként gyakorlatilag tény –, hogy Franciaország az EU egyenlősdijében azért több, mint társai. Royal újratárgyalná az EU-alkotmányt, és a módosított szöveget szavaztatná meg a néppel. Sarkozy a francia parlament elé terjesztené a problémát, de örömmel venné egy mediterrán unió létrehozását, amelyben a latin országok és Görögország kapnának helyet. Bayrou szintén támogatja ezt az ötletet, s többsebességes uniót tart szükségesnek. Az alapvető kérdésekben elmondható, hogy Royal a szociálisan érzékenyebb megoldásokat javasolja, elsőrendű számára a környezetvédelem, a Franciaországban élő bevándorlók letelepítésén is dolgozna. Sarkozy ugyanakkor olyan, mint belügyminiszterként: keménykezű, akinek Franciaország érdeke az első, amelyhez hozzá tartoznak a bevándorlók is, már ha hajlandóak keményen dolgozni. Kétségtelen, hogy Sarkozy igen határozott személyiség, s néha nyers szavaival könnyen szerez ellenségeket (mint az történt a külvárosi fiatalok randalírozása idején). A franciák nagy többsége azonban nem bevándorló, és még csak nem is Párizsban él, így a keménykezű, határozott irányítás imponálhat nekik. Bayrou pedig megpróbál ügyesen lavírozni a két fő jelölt oldalvizén. Nem jobboldali, de nem is hajlik el balra, így próbálván összeszedni a Royalt és Sarkozyt is elutasító emberek szavazatait. Ez a taktika egyelőre sikeres, bár nem biztos, hogy elnököt csinálna belőle.
Nicolas Sarkozy leszögezte, ő ideológiai küzdelmet folytat, amely az ország saját identitásának megtalálását, annak artikulálását jelenti. Azaz nem az unióban oly sokat alkalmazott kompromisszumos megoldásokat támogatja, amely alapvetően elkeni a lényeget, és nem mond semmit a fontos kérdésekben. Az EU alkotmányában azért nem ejtenek szót a keresztény gyökerekről, mert az esetleg megsérthetné azokat az embereket, akik nem Krisztust követik. Sarkozy azonban másképp vélekedik erről. Tegnap kijelentette, a francia világiasság és köztársasági morál mögött kétezer év kereszténység húzódik. „Nem az egyház érdekében harcolok, hanem azért, hogy olyannak lássuk Franciaország történelmét, amilyen valójában: templomok hosszú palástja borítja be országunkat” – szögezte le az elnökjelölt, aki vállalja az említett értékek képviseletét. Franciaország ugyan sokkal jobb helyzetben van ilyen téren, mint az unió, ám a francia zászló kitevése mellett ott is szükség van az identitás megerősítésére. A francia elnökjelöltek mindegyike valójában úgy érzi, hogy Franciaország minden esetben elsőrendű, s ezt az uniós vagy atlanti kapcsolatok messze lemaradva követik. Az unió az ő szemükben ráadásul változtatható és reformra szoruló szervezet, amelynek átalakítása egyetlen cél érdekében történhet: ha azzal Franciaország nyer.
Pillanatnyilag úgy tűnik, hogy a meglepetésekhez szokott franciák unatkozni fognak most vasárnap, és Sarkozy–Royal-párharcot intéznek el május 6-ra. A szavazók harmada ugyan még nem döntött, így minden változhat, ám a legvalószínűbb mégis ez a forgatókönyv. Ha valóban ez történik, újabb kampányháború indul, a kimutatások szerint Sarkozy-előnnyel. Royal megítélése nem egyöntetűen pozitív, a volt belügyminiszter nagyobb formátumú politikusnak tűnik, akinek vannak körülhatárolt válaszai a fennálló problémákra, s nem csak tűzoltásra vállalkozna. Ennélfogva nagy az esély, hogy Sarkozy költözik az Élysée-palotába, s megindíthatja a köztársaság reformját, amely az uniós átalakulással is szorosan összefügg.
Mint uniós tagállam, Magyarország számára egyáltalán nem mindegy, milyen irányba törekszik a francia elnök. Képviselheti az atlantista vonalat, esetleg az unió külpolitikáját erősítené meg, vagy az eddiginél is többet kacsingatna Ázsia felé – egyelőre nem tudni, mi történik. Az viszont biztos, hogy a magyar diplomáciának fel kell készülnie mindegyik eshetőségre, észben tartva a kőbe vésett szabályt: Franciaország elnöke csak saját hazájáért dolgozik, s nem Magyarországért. Akkor is, ha történetesen Nicolas Sarkozynek hívják. Sarkozy furcsa hangzású nevét a világon mindenhol ismerik, és azt is tudják, honnan érkezett édesapja. Jean-Marie Le Pen ügyes hírverést csapott Magyarországnak, nagyjából naponta emlegetve fel az UMP elnökjelöltjének származását, amelyet az ugyancsak naponta el is ismer. Ha az Élysée-palotába kerül, semmi nem bizonyítja, hogy Magyarországnak kedvezni fog, hiszen identitása minden szempontból francia. Mégis öregbíti a magyarság hírnevét, hogy mindenki számára nyilvánvaló Sarkozy le nem tagadható származása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.