Több kollégám is jelezte, hogy hétfőn nem tudott csatlakozni az egészségbiztosító adatbázisához. Így nem tudta ellenőrizni, hogy betege rendelkezik-e biztosítotti jogviszonnyal, azaz jogosult-e igénybe venni széles körű ellátást a társadalombiztosítás terhére – nyilatkozta lapunknak Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke. A háziorvosoknak ugyan nem feltétlenül kell online számítógépes kapcsolat révén ellenőrizniük a jogviszonyt, a biztosítótól ugyanis havonta frissítve megkapják a hozzájuk bejelentkezettekről szóló információt. Az első ilyen lista azonban tegnap még nem érkezett meg az általunk megkérdezett doktorokhoz – így azt nem tudták használni –, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályának tájékoztatása szerint e hét elején postázták a listákat.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is azt mondta lapunknak: több fekvőbeteg-ellátó intézmény jelezte, hogy nem tudott csatlakozni a biztosító adatbázisához. Mint ismert: április elsejétől elvileg minden egészségügyi szolgáltatónál ellenőrizni kell a jogviszonyt, de ennek elmulasztása miatt a kórházak és a szakrendelők csak szeptember elsejétől, míg a háziorvosok csak januártól számíthatnak szankcióra: akkortól már levonják az adott beteg után járó finanszírozásuk 10 százalékát. A betegek számára is csak a jövő évtől működik majd „élesben” a rendszer, akkortól ugyanis a potyautasoknak, azaz a jogviszonynyal nem rendelkezőknek ki kell fizetniük az ellátás költségeit.
Az OEP sajtóosztályán azt közölték lapunkkal, hogy a rendszer megfelelően működött az elmúlt napokban. Gyaníthatóan a szolgáltatók próbálnak rossz adatbázishoz, a jogviszony.oep.hu helyett a taj.oep.hu-hoz csatlakozni. Hozzátették: minden járó- és fekvőbeteg-ellátó intézmény megkapta a tájékoztatót az adatbázis használatáról, megküldték számukra a szükséges jelszavakat és azonosítókat, s több tájékoztatót is tartottak a témában.
Kaposvár: negyedmilliárdos hitelfelvétel. Néhány kérdésben jogi szempontból egyetértés született az OEP főigazgató-helyettesével, Székely Tamással folytatott tárgyalásom során, ugyanakkor megismétlem: a „jobban járó kórházak” közé sorolt Kaposi Mór Oktató Kórházon – hogy működőképessége biztosított legyen – 250 millió forintos hitelfelvétellel kell segítenünk – közölte tegnap a gyógyintézményben tartott sajtótájékoztatón a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke. (G. J. A.)
Ágyszámújraosztás Csongrád megyében? A Csongrád megyei kórházak aktív ágyainak újrafelosztását javasolja a regionális egészségügyi tanács (ret) következő ülésén Nógrádi Zoltán (Fidesz), országgyűlési képviselő, a ret tagja. A politikus tegnap közölte: mivel az ágyszámok és az új beutalási rend súlyos egyenlőtlenségeket jelentenek a dél-alföldi régión belül, elengedhetetlen a felülvizsgálat. Közben nyílt levélben tett fel kérdéseket a Szegedi Tudományegyetem rektorának Oláh János, a városi Fidesz-frakció vezetője. A politikus a városi egészségügyi ellátás átvételére kiírt pályázattal kapcsolatban érdeklődött volna Szabó Gábornál, ám személyes megbeszélésre nem kapott tőle lehetőséget. A frakcióvezető arra lett volna kíváncsi, milyen célból hozott létre az egyetem tavaly decemberben egészségüggyel foglalkozó kft.-t. Oláh János az egyik legfontosabbnak az orvoskar többmilliárdos hiányára vonatkozó kérdést tartja. (MN)
Így látták a vidék- és területfejlesztés aktuális kérdéseit a "Századvég Vidék Konferencia 2024" kerekasztal-beszélgetésein