Jogviszony-ellenőrzés zökkenőkkel

Nem volt zökkenőmentes az egészségügyi intézményekben a betegek biztosítotti jogviszonyának ellenőrzése a bevezetés óta eltelt három napban. Több kórház és háziorvos is azt állítja, hogy az egészségbiztosító rendszere nem működött jól, míg a hivatal szerint csak arról van szó, hogy az érintettek nem a megfelelő adatbázishoz próbáltak csatlakozni.

2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több kollégám is jelezte, hogy hétfőn nem tudott csatlakozni az egészségbiztosító adatbázisához. Így nem tudta ellenőrizni, hogy betege rendelkezik-e biztosítotti jogviszonnyal, azaz jogosult-e igénybe venni széles körű ellátást a társadalombiztosítás terhére – nyilatkozta lapunknak Kertai Aurél, a Magyar Orvosi Kamara háziorvosi szekciójának elnöke. A háziorvosoknak ugyan nem feltétlenül kell online számítógépes kapcsolat révén ellenőrizniük a jogviszonyt, a biztosítótól ugyanis havonta frissítve megkapják a hozzájuk bejelentkezettekről szóló információt. Az első ilyen lista azonban tegnap még nem érkezett meg az általunk megkérdezett doktorokhoz – így azt nem tudták használni –, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztályának tájékoztatása szerint e hét elején postázták a listákat.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke is azt mondta lapunknak: több fekvőbeteg-ellátó intézmény jelezte, hogy nem tudott csatlakozni a biztosító adatbázisához. Mint ismert: április elsejétől elvileg minden egészségügyi szolgáltatónál ellenőrizni kell a jogviszonyt, de ennek elmulasztása miatt a kórházak és a szakrendelők csak szeptember elsejétől, míg a háziorvosok csak januártól számíthatnak szankcióra: akkortól már levonják az adott beteg után járó finanszírozásuk 10 százalékát. A betegek számára is csak a jövő évtől működik majd „élesben” a rendszer, akkortól ugyanis a potyautasoknak, azaz a jogviszonynyal nem rendelkezőknek ki kell fizetniük az ellátás költségeit.
Az OEP sajtóosztályán azt közölték lapunkkal, hogy a rendszer megfelelően működött az elmúlt napokban. Gyaníthatóan a szolgáltatók próbálnak rossz adatbázishoz, a jogviszony.oep.hu helyett a taj.oep.hu-hoz csatlakozni. Hozzátették: minden járó- és fekvőbeteg-ellátó intézmény megkapta a tájékoztatót az adatbázis használatáról, megküldték számukra a szükséges jelszavakat és azonosítókat, s több tájékoztatót is tartottak a témában.

Kaposvár: negyedmilliárdos hitelfelvétel. Néhány kérdésben jogi szempontból egyetértés született az OEP főigazgató-helyettesével, Székely Tamással folytatott tárgyalásom során, ugyanakkor megismétlem: a „jobban járó kórházak” közé sorolt Kaposi Mór Oktató Kórházon – hogy működőképessége biztosított legyen – 250 millió forintos hitelfelvétellel kell segítenünk – közölte tegnap a gyógyintézményben tartott sajtótájékoztatón a Somogy Megyei Közgyűlés elnöke. (G. J. A.)

Ágyszámújraosztás Csongrád megyében? A Csongrád megyei kórházak aktív ágyainak újrafelosztását javasolja a regionális egészségügyi tanács (ret) következő ülésén Nógrádi Zoltán (Fidesz), országgyűlési képviselő, a ret tagja. A politikus tegnap közölte: mivel az ágyszámok és az új beutalási rend súlyos egyenlőtlenségeket jelentenek a dél-alföldi régión belül, elengedhetetlen a felülvizsgálat. Közben nyílt levélben tett fel kérdéseket a Szegedi Tudományegyetem rektorának Oláh János, a városi Fidesz-frakció vezetője. A politikus a városi egészségügyi ellátás átvételére kiírt pályázattal kapcsolatban érdeklődött volna Szabó Gábornál, ám személyes megbeszélésre nem kapott tőle lehetőséget. A frakcióvezető arra lett volna kíváncsi, milyen célból hozott létre az egyetem tavaly decemberben egészségüggyel foglalkozó kft.-t. Oláh János az egyik legfontosabbnak az orvoskar többmilliárdos hiányára vonatkozó kérdést tartja. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.