Lesz-e nyári háború a Közel-Keleten?

2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesz háború a nyáron Szíria ellen – adta tudtul Ehud Olmert izraeli kormányfő arra válaszul, hogy a hadsereg a napokban megerősítette jelenlétét a Golan-fennsíkon. A Szíriától elfoglalt, jelenleg is megszállt területen folyó munkálatok alapján Damaszkusz úgy vélte, azok egy ellene irányuló hadjárat előkészületei lehetnek. Szíria szerint elképzelhető, hogy a nyáron az Egyesült Államok megtámadja Irán nukleáris létesítményeit, Izrael pedig ezalatt Szíria és Libanon ellen fordul. A harcok elutasítását tartalmazza az az üzenet is, amelyet Nancy Pelosi, az amerikai kongresszus elnöke vitt Damaszkuszba tegnap. A demokrata párti képviselő vasárnap Izraelben tárgyalt, és arra szólította fel partnereit, hogy tárgyaljanak Basár el-Aszad szíriai elnökkel annak terroristakapcsolatai és Iránnal való jó viszonya ellenére. A Pelosival utazó Tom Lantos képviselő egyúttal azt mondta, el-Aszadnak adni kell egy utolsó esélyt, hogy kilépjen a „gonoszok tengelyéből”.
Olmert ugyanakkor gesztust gyakorolva bejelentette, a mérsékelt arab vezetőket és személyesen a szaúdi királyt regionális békekonferenciára hívja, hogy ütköztessék véleményüket a térség jövőjéről. A kormányfő erről Angela Merkel, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Németország kancellárja mellett beszélt, amikor utóbbi Jeruzsálembe látogatott. Olmert ajánlata válasz az Arab Liga rijádi csúcsértekezletének kezdeményezésére. A 23 tagú testület a 2002-es arab béketervet felújítva adta át Izraelnek címezve, amely ugyan visszautasította a tervet, ám tárgyalási hajlandóságát bizonygatta. Izraelt az Egyesült Államok és Egyiptom is arra szólította, hogy a lehető leghamarabb kezdje el a tárgyalásokat az esetleges békefolyamat megindításáról. Az Arab Liga azt tartja lehetségesnek, hogy egy közös csoportban olyan diplomaták is hajlandók tárgyalni Izraellel, akiknek az országa nem áll diplomáciai kapcsolatban Tel-Avivval. Izrael beleegyezésével egyiptomi és jordániai közvetítőkön (e két országgal kötött békeszerződést Izrael) keresztül jöhetnének létre a megbeszélések. Az ENSZ elképzelhetőnek tart egy bővített kvartettülést, amelyen a világszervezet, az Egyesült Államok, Oroszország és az EU képviselői mellett az izraeliek és a szaúdiak is részt vesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.