Még egy MSZP-s rendreutasítás

Ultimátumszerű üzengetések helyett szakmai vitákra és politikai egyeztetésekre van szükség az egészségügyi reform továbbviteléhez a több-biztosítós rendszerrel kapcsolatban – hangoztatta a kórházszövetség tegnapi fórumán Kökény Mihály MSZP-s szakpolitikus. A lemondott miniszter, Molnár Lajos helyére a legesélyesebb jelöltnek pillanatnyilag Horváth Ágnes államtitkárt tartják koalíciós körökben.

2007. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb szocialista politikus üzent Kóka Jánosnak azután, hogy az SZDSZ elnöke kijelentette: a koalícióban való maradásuk feltétele a több-biztosítós modell bevezetése az egészségügyben. Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke a Magyar Kórházszövetség siófoki kongresszusán azt mondta: el kell kezdődnie a politikai egyeztetésnek, türelemre és szakmai vitákra van szükség, nem pedig ultimátumszerű kijelentésekre. Higgadtság és türelem kell – hangsúlyozta többször is.
Ismert: Kóka János azt mondta, hogy a több-biztosítós modell bevezetéséről szóló döntést másfél hónapon belül meg kell hozni, hogy a jogszabályok már szeptemberben az Országgyűlés elé kerülhessenek, s jövő év elejétől már működhessen az új rendszer. Lapunk tegnap beszámolt arról, hogy Schvarcz Tibor, az MSZP egészségpolitikusa is élesen válaszolt Kóka János szavaira. Azt mondta: nem szeretik az ultimátumokat, s kizártnak tartja, hogy 2007 őszén törvény szülessen a több-biztosítós rendszerről, ezt a modellt a szocialisták ugyanis nem tartják most szerencsésnek.
Többen felhívták a figyelmet arra, hogy nem feltétlenül kell egészen komolyan venni Kóka ultimátumát, könnyen lehet ugyanis, hogy azzal csak pártja különállását üzente tagságának, rácáfolva azokra a vádakra, amelyek szerint elnökletével az SZDSZ még inkább az MSZP fiókpártjává válhat. Úgy tudni, keresik a lehetőséget a „be is vezetjük a több-biztosítós rendszert, meg nem is” megoldásra, hogy mindkét fél ügyesen menekülhessen a témában érezhető szembenállástól. Továbbra sincs egyébként döntés az SZDSZ-ben arról, hogy ki kövesse az egészségügyi miniszteri poszton a lemondott Molnár Lajost. Jelenleg talán Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára tűnik a legesélyesebbnek, bár minden neve elhallgatását kérő forrásunk felhívta a figyelmet arra, hogy már sokak neve szóba került. Az a tény, hogy az SZDSZ lázasan keresi új miniszterét, arra utalhat, hogy valóban nem voltak felkészülve Molnár Lajos mostani távozására.
Horváth Ágnes a kongresszuson úgy fogalmazott: ez egy liberális tárca, amely a versenyhez ragaszkodik. – A miniszter távozása nem jelenti a reform távozását, annak nem változik sem az iránya, sem a tempója – tette hozzá. Ismert: szerdán jelentették be, hogy Molnár Lajos beadta lemondását. Úgy tudni, a külső bírálatok mellett a koalíciós pártokon belülről érkező kritikák, mindennapos viták megviselték, s már többször „odavágta” a miniszterelnöknek, hogy nem folytatja. Legutóbb is ez történt, azzal a különbséggel, hogy Gyurcsány Ferenc – talán Molnár Lajos számára is váratlanul – most elfogadta a lemondást. Alapvető konfliktust jelentett közöttük a több-biztosítós modell: a kormányfő ugyanis egyelőre csak az új rendszer esetleges ütemezéséről akart egyeztetni, míg ő a mielőbbi bevezetését sürgette.
Nem tartja elfogadhatónak a fekvőbeteg-ellátó intézmények tervezett finanszírozási mértékét a Magyar Kórházszövetség – mondta a szervezet új elnöke, Varga Ferenc, a siófoki kórház főigazgatója. Hozzátette: noha az egy teljesítményegységre jutó finanszírozást 136 ezer forintról 146 ezerre emelték, ez nem kompenzálja az elmúlt években elszenvedett, jelentős mértékű forráskivonást, s nem biztosítja a szakmai színvonal fenntartását.

Kitérő válasz. Az egészségügyi miniszter jelölése az SZDSZ feladata, kötelezettsége és vállalása – ismételgette Horváth Ágnes szakállamtitkár az újságírók kérdéseire tegnap az Egészségügyi Minisztériumban tartott tájékoztatón. A sajtó munkatársai azzal kapcsolatban is faggatták Horváth Ágnest, a tárca operatív irányítását jelenleg végző államtitkárt, hogy ki lehet az új miniszter, személyesen ő kapott már ilyen felkérést, és ha rá esne az SZDSZ választása, akkor elvállalná-e a tárca vezetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.