Újabb szocialista politikus üzent Kóka Jánosnak azután, hogy az SZDSZ elnöke kijelentette: a koalícióban való maradásuk feltétele a több-biztosítós modell bevezetése az egészségügyben. Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke a Magyar Kórházszövetség siófoki kongresszusán azt mondta: el kell kezdődnie a politikai egyeztetésnek, türelemre és szakmai vitákra van szükség, nem pedig ultimátumszerű kijelentésekre. Higgadtság és türelem kell – hangsúlyozta többször is.
Ismert: Kóka János azt mondta, hogy a több-biztosítós modell bevezetéséről szóló döntést másfél hónapon belül meg kell hozni, hogy a jogszabályok már szeptemberben az Országgyűlés elé kerülhessenek, s jövő év elejétől már működhessen az új rendszer. Lapunk tegnap beszámolt arról, hogy Schvarcz Tibor, az MSZP egészségpolitikusa is élesen válaszolt Kóka János szavaira. Azt mondta: nem szeretik az ultimátumokat, s kizártnak tartja, hogy 2007 őszén törvény szülessen a több-biztosítós rendszerről, ezt a modellt a szocialisták ugyanis nem tartják most szerencsésnek.
Többen felhívták a figyelmet arra, hogy nem feltétlenül kell egészen komolyan venni Kóka ultimátumát, könnyen lehet ugyanis, hogy azzal csak pártja különállását üzente tagságának, rácáfolva azokra a vádakra, amelyek szerint elnökletével az SZDSZ még inkább az MSZP fiókpártjává válhat. Úgy tudni, keresik a lehetőséget a „be is vezetjük a több-biztosítós rendszert, meg nem is” megoldásra, hogy mindkét fél ügyesen menekülhessen a témában érezhető szembenállástól. Továbbra sincs egyébként döntés az SZDSZ-ben arról, hogy ki kövesse az egészségügyi miniszteri poszton a lemondott Molnár Lajost. Jelenleg talán Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára tűnik a legesélyesebbnek, bár minden neve elhallgatását kérő forrásunk felhívta a figyelmet arra, hogy már sokak neve szóba került. Az a tény, hogy az SZDSZ lázasan keresi új miniszterét, arra utalhat, hogy valóban nem voltak felkészülve Molnár Lajos mostani távozására.
Horváth Ágnes a kongresszuson úgy fogalmazott: ez egy liberális tárca, amely a versenyhez ragaszkodik. – A miniszter távozása nem jelenti a reform távozását, annak nem változik sem az iránya, sem a tempója – tette hozzá. Ismert: szerdán jelentették be, hogy Molnár Lajos beadta lemondását. Úgy tudni, a külső bírálatok mellett a koalíciós pártokon belülről érkező kritikák, mindennapos viták megviselték, s már többször „odavágta” a miniszterelnöknek, hogy nem folytatja. Legutóbb is ez történt, azzal a különbséggel, hogy Gyurcsány Ferenc – talán Molnár Lajos számára is váratlanul – most elfogadta a lemondást. Alapvető konfliktust jelentett közöttük a több-biztosítós modell: a kormányfő ugyanis egyelőre csak az új rendszer esetleges ütemezéséről akart egyeztetni, míg ő a mielőbbi bevezetését sürgette.
Nem tartja elfogadhatónak a fekvőbeteg-ellátó intézmények tervezett finanszírozási mértékét a Magyar Kórházszövetség – mondta a szervezet új elnöke, Varga Ferenc, a siófoki kórház főigazgatója. Hozzátette: noha az egy teljesítményegységre jutó finanszírozást 136 ezer forintról 146 ezerre emelték, ez nem kompenzálja az elmúlt években elszenvedett, jelentős mértékű forráskivonást, s nem biztosítja a szakmai színvonal fenntartását.
Kitérő válasz. Az egészségügyi miniszter jelölése az SZDSZ feladata, kötelezettsége és vállalása – ismételgette Horváth Ágnes szakállamtitkár az újságírók kérdéseire tegnap az Egészségügyi Minisztériumban tartott tájékoztatón. A sajtó munkatársai azzal kapcsolatban is faggatták Horváth Ágnest, a tárca operatív irányítását jelenleg végző államtitkárt, hogy ki lehet az új miniszter, személyesen ő kapott már ilyen felkérést, és ha rá esne az SZDSZ választása, akkor elvállalná-e a tárca vezetését.
Így látták a vidék- és területfejlesztés aktuális kérdéseit a "Századvég Vidék Konferencia 2024" kerekasztal-beszélgetésein