MSZP-s feltételek

Az SZDSZ egyelőre nem tett le az asztalra olyan szakmai anyagot, amely bebizonyította volna a szocialistáknak, hogy az egészségügyben át kell térni az egybiztosítós rendszerről a több-biztosítósra – nyilatkozta lapunknak több MSZP-s politikus azután, hogy a párt hét platformja közül négy tegnap zártkörű szakmai műhelybeszélgetést tartott a biztosítási rendszer jövőjéről.

2007. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dilemmák és megfontolandó javaslatok hangzottak el az egyeztetésen – mondta Kökény Mihály, a párt szakpolitikusa. Arra a kérdésre, hogy milyen arányban voltak az ülésen azok, akik eleve elutasítják a több-biztosítós modellt, úgy válaszolt: nemigen vannak ilyenek. A több-biztosítós rendszernek ugyanis rengeteg változata létezik – jelentette ki. – Vannak olyan modellek, amelyekről hajlandók vagyunk tárgyalni a koalíciós partnerrel – szögezte le. Azt azonban nem árulta el, hogy melyek ezek, mint mondta, nem akar a sajtón keresztül üzengetni. – Megfogalmaztuk azokat a szempontokat, amelyekből biztosan nem engedünk – tette hozzá. Ezek között említette a szolidaritás elvének és a nemzeti kockázatközösségnek a fenntartását, illetve azt, hogy az ellátáshoz való hozzáférés nem csökkenhet. Noha az SZDSZ már törvényjavaslatot is készített a több-biztosítós rendszerről, Kökény Mihály úgy fogalmazott: – Nem normaszövegre van szükségünk, hanem olyan szakmai anyagra, amely több alternatívát is tartalmaz, s sorra veszi azok előnyeit és hátrányait.
Havas Szófia fővárosi egészségügyi tanácsnok is hangsúlyozta, nem szabad elkapkodni a döntést. Hozzátette: társadalmi vitára kell bocsátani a témát. Havas Szófia is úgy látja, hogy egyelőre nem került eléjük az SZDSZ részéről az a szakmai érvrendszer, amely bebizonyította volna, hogy a több-biztosítós modell a jobb és az olcsóbb.
Lapunk úgy tudja, hogy a szocialista párton belül valójában sokan eleve elutasítják annak lehetőségét, hogy a kötelező egészségbiztosítás területén teret engedjenek a versengő magánbiztosítóknak. Ők név nélkül úgy nyilatkoztak tegnap lapunknak: legfeljebb azt tudnák elképzelni, hogy az egészségügy bizonyos részeiben (például az ápolás vagy balesetbiztosítás terén) vezessék be ezt a modellt.
Mesterházy Attila, a harmadik hullám platform vezetője azt hangsúlyozta: ugyanannyira valószínű, hogy ők győzik meg a szabad demokratákat, mint ennek a fordítottja.
Mindegyik politikus úgy nyilatkozott, hogy a tegnapi egyeztetésen nem kerültek szóba Kóka Jánosnak, az SZDSZ új elnökének a napokban tett nyilatkozatai, amelyekkel a koalícióban való bennmaradás feltételének szabta a versengő magánbiztosítók rendszerének bevezetését. Szerinte erről másfél hónapon belül meg kell hozni a politikai döntést.

Kóka érvei. Szolidaritás, minőség és tiszta verseny, ez az a három dolog, amihez ragaszkodnunk kell – mondta tegnap Kóka János. A szocialistákhoz hasonlóan szintén elengedhetetlen feltételnek tekintik a szolidaritás és a nemzeti kockázatközösség fenntartását. A konzultáción egyébként jelen volt Molnár Lajos lemondott egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára, Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, Csillag István volt gazdasági és László Csaba volt pénzügyminiszter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.