Dilemmák és megfontolandó javaslatok hangzottak el az egyeztetésen – mondta Kökény Mihály, a párt szakpolitikusa. Arra a kérdésre, hogy milyen arányban voltak az ülésen azok, akik eleve elutasítják a több-biztosítós modellt, úgy válaszolt: nemigen vannak ilyenek. A több-biztosítós rendszernek ugyanis rengeteg változata létezik – jelentette ki. – Vannak olyan modellek, amelyekről hajlandók vagyunk tárgyalni a koalíciós partnerrel – szögezte le. Azt azonban nem árulta el, hogy melyek ezek, mint mondta, nem akar a sajtón keresztül üzengetni. – Megfogalmaztuk azokat a szempontokat, amelyekből biztosan nem engedünk – tette hozzá. Ezek között említette a szolidaritás elvének és a nemzeti kockázatközösségnek a fenntartását, illetve azt, hogy az ellátáshoz való hozzáférés nem csökkenhet. Noha az SZDSZ már törvényjavaslatot is készített a több-biztosítós rendszerről, Kökény Mihály úgy fogalmazott: – Nem normaszövegre van szükségünk, hanem olyan szakmai anyagra, amely több alternatívát is tartalmaz, s sorra veszi azok előnyeit és hátrányait.
Havas Szófia fővárosi egészségügyi tanácsnok is hangsúlyozta, nem szabad elkapkodni a döntést. Hozzátette: társadalmi vitára kell bocsátani a témát. Havas Szófia is úgy látja, hogy egyelőre nem került eléjük az SZDSZ részéről az a szakmai érvrendszer, amely bebizonyította volna, hogy a több-biztosítós modell a jobb és az olcsóbb.
Lapunk úgy tudja, hogy a szocialista párton belül valójában sokan eleve elutasítják annak lehetőségét, hogy a kötelező egészségbiztosítás területén teret engedjenek a versengő magánbiztosítóknak. Ők név nélkül úgy nyilatkoztak tegnap lapunknak: legfeljebb azt tudnák elképzelni, hogy az egészségügy bizonyos részeiben (például az ápolás vagy balesetbiztosítás terén) vezessék be ezt a modellt.
Mesterházy Attila, a harmadik hullám platform vezetője azt hangsúlyozta: ugyanannyira valószínű, hogy ők győzik meg a szabad demokratákat, mint ennek a fordítottja.
Mindegyik politikus úgy nyilatkozott, hogy a tegnapi egyeztetésen nem kerültek szóba Kóka Jánosnak, az SZDSZ új elnökének a napokban tett nyilatkozatai, amelyekkel a koalícióban való bennmaradás feltételének szabta a versengő magánbiztosítók rendszerének bevezetését. Szerinte erről másfél hónapon belül meg kell hozni a politikai döntést.
Kóka érvei. Szolidaritás, minőség és tiszta verseny, ez az a három dolog, amihez ragaszkodnunk kell – mondta tegnap Kóka János. A szocialistákhoz hasonlóan szintén elengedhetetlen feltételnek tekintik a szolidaritás és a nemzeti kockázatközösség fenntartását. A konzultáción egyébként jelen volt Molnár Lajos lemondott egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes, a szaktárca államtitkára, Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, Csillag István volt gazdasági és László Csaba volt pénzügyminiszter.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások