Felmérést készített a Magyar Kórházszövetség a vizit- és kórházi napidíj bevezetésének tapasztalatairól. A megkérdezett intézmények csaknem hatvan százaléka adott választ a kérdésekre. A fekvőbeteg-ellátók 36 százaléka állította, hogy csökkent a forgalma, míg 63 százaléka, hogy változatlan maradt. Egy százalék pedig forgalomnövekedésről számolt be. A járóbeteg-ellátásban 60 százalékuk csökkenő, míg 40 százalékuk változatlan betegszámot tapasztalt. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség most leköszönt elnöke lapunknak elmondta: a többségnél 10 százalék alatti mértékben csökkent a forgalom, igaz, akad olyan intézmény is, ahol ez megközelítette a 20 százalékot.
A felmérésből kiderült: a vizit- és kórházi napidíj bevezetése mindenhol nyereséget hoz, noha pluszterhet is ró az intézményekre. A súlyponti kórházakban havonta átlagosan hat–tíz millió forint, a közepes intézményekben négy–hat millió, míg a kisebbeknél, illetve az egyprofilú szakkórházaknál egy–három millió az ebből származó bevétel.
Golub Iván felhívta a figyelmet arra, hogy ez a pluszpénz meg sem közelíti azt az összeget, amit a múlt évben elvontak a finanszírozásukból.
Az intézmények 81 százaléka egyébként kézi erővel szedi be a pénzt, míg 19 százalék használ ehhez automatát vagy más technikai eszközt. A kórházszövetség felmérésében rákérdezett arra is, hogy miként fogadták a betegek és az egészségügyi dolgozók a vizitdíj bevezetését. Kiderült: a többség megértéssel fogadta, illetve tudomásul vette azt, s sokkal kevesebben voltak a tiltakozók, illetve azok, akik elégedetlenségüknek adtak hangot.
Megkérdezték az intézményi dolgozóktól, hogy milyen javaslataik lennének. A válaszokból kiderült: szeretnék, ha az egészségügyi dolgozók – a nyugdíjasok is –, illetve közvetlen hozzátartozóik mentességet kapnának a díjfizetés alól. Sokan kezdeményezték a jogi szabályok és a mentességek pontosítását, s többen a díj eltörlése mellett álltak ki. Szerettük volna megtudni, hogy az egészségbiztosító szerint miként változott a betegforgalom, de a hivatalos adatok még feldolgozás alatt vannak.
Bérletet válthatnak a betegek? Jövő héten egyeztetések kezdődhetnek a vizit- és kórházi napidíjjal kapcsolatos módosításokról az egészségügyi tárcánál, hacsak Molnár Lajos miniszter távozása nem hátráltatja a folyamatot. Úgy tudjuk, többféle változtatás lehetősége is szóba kerül. Megvizsgálják, miként lehetne pontosítani a nézeteltérésre okot adó sürgősségi eseteket, amelyek mentességet élveznek a díjfizetés alól. A fogászati ellátásban is meghatároznák a sürgősséget igénylő eseteket, eddig ugyanis ilyen nem volt, így elvileg mindenkitől elkérhető volt a vizitdíj. A legfőbb, politikai döntést igénylő kérdés az lehet, hogy változtatnak-e azon a szabályon, amely szerint a 18 éven aluliaknak egyáltalán nem kell vizitdíjat fizetniük. Vizsgálják majd a vizitdíjbérlet és az elektronikus számlaadás lehetőségét is.
Dömötör Csaba: Politikai kutyakomédiára kezdenek hasonlítani a brüsszeli biztosi meghallgatások