Szülő nők és orvosok helyüket keresik

Rengeteg, közvetlenül szülés előtt álló kismama ma sem tudja, hogy melyik kórházban ad életet gyermekének. A megszüntetett szülészetek páciensei közül sokan nem követhették orvosukat, mert a doktorok egy része még nem tudott megállapodni más intézménnyel. Számos nő válaszút elé került: kifizet 130-140 ezer forintot, vagy az utolsó pillanatban „idegen” orvost keres fel.

2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap szültem volna császármetszéssel a Nyírő Gyula Kórházban, de hiába volt előjegyzett időpontom, az osztály megszűnt, az orvosomnak pedig egyelőre még nem sikerült másik intézménnyel szerződnie – mesélte kétségbeesve egy kismama. Most fogalma sincs arról, hogy melyik kórházban ad majd életet első gyermekének. A bizonytalanság miatt ideges, s fél, hogy a várakozás alatt természetes úton elindul a szülés. – Tartok ettől, mert mindenképpen császármetszéssel kell szülnöm, nagyon problémás terhesség volt ugyanis az enyém – mondja az asszony. – Petevezeték-elzáródással műtöttek laparoszkópos eljárással, és 16 miómát is eltávolítottak a szervezetemből a Nyírő Meddőségi Centrumában. Korábban éveken át más orvoshoz jártam, aki már lemondott rólam, a méhemet is ki akarta operálni, ami azt jelentette volna, hogy nem lehet saját gyermekem. Éveket vártunk erre a kisbabára, lombikprogramban is részt vettünk, mire most végre sikerült. Méltánytalannak tartom, hogy ilyen helyzetbe hoznak bennünket. A MÁV-kórházba irányítottak, de senki nem gondolhatja komolyan, hogy a terhesség utolsó pillanatában váltsak egy idegen doktorra. Érthető, hogy ragaszkodom a választott orvosomhoz, ahhoz, aki a műtéteimet végezte, és végigkísérte a sorsomat. A Nyírő Gyula Kórházban felajánlották ugyan, hogy szülhetnék ott is, de ebben az esetben 130-140 ezer forintot kellene fizetnem. Nagyon sokba került a lombikprogram, nem számoltunk ezzel az összeggel – fogalmazott a kismama.
A lombikprogram is szünetel
Nemcsak a szülésre váró kismamák bizonytalanok, hanem azok is, akik lombikbébi-beültetésre várnak. Az intézményben ugyanis a szülészettel együtt megszűnt a mesterséges megtermékenyítés is, noha az egészségbiztosító 2007-re 380 beültetés finanszírozását vállalta, amelynek egyelőre csak egy részét végezték el. Jelenleg 320-an szerepelnek a várólistán. A megkezdett kezeléseket ugyan még befejezik, de újba már nem fognak. Felajánlják az előjegyzett hölgyeknek, hogy térítés ellenében elvégzik náluk a beavatkozást – azt egyelőre még nem tudni, hogy mennyit kellene fizetniük –, vagy máshová mehetnek, de azzal biztosan megnő a várakozási idejük.
Ruff György, a Nyírő Gyula Kórház orvos igazgatója lapunknak csak annyit mondott: tárgyalásban állnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral, hogy szülészet nélkül is folytathassák a lombikprogramot, de biztosat egyelőre nem tudnak. Addig szüneteltetik a beavatkozásokat. Így egyelőre nem tudni, hogy a fennmaradó esetszámot visszakapja a Nyírő Gyula Kórház, más intézménynek adják, vagy az idén ennyivel kevesebbet finanszíroz a biztosító.
Szülés előtt váltanak orvost
A szülésre váró nők máshol is bizonytalanok. Az utolsó pillanatban voltak kénytelenek orvost váltani azok a kismamák is, akik a várpalotai kórházban szültek volna – mondta szomorúan Móroczné Tóth Ildikó, a Várpalota Városi Kórház-Rendelőintézet vezetője. Itt megszüntették az aktív ellátást, és az egészségügyi miniszter döntése értelmében krónikus-rehabilitációs ellátóhellyé alakultak. Az orvosoknak sem a székesfehérvári, sem a veszprémi kórházzal nem sikerült megállapodniuk, mivel ott nem volt meg a fogadókészség. – Így egyik intézményben sem tudnak szülést levezetni – mondta Móroczné, majd hozzátette: azoknak a szülészeknek és csecsemőápolóknak, akik eddig az aktív ellátásban dolgoztak, más területen kínálnak munkát. Volt, aki ezt elfogadta, de többen szerettek volna eredeti szakmájukban maradni, ők megpróbáltak más kórházba menni.
A jogszabály szerint azok a hölgyek, akik olyan intézményben szültek volna, ahol megszűnt a szülészet, követhetik orvosukat másik kórházba, s ezért június végéig biztosan nem kell fizetniük (egyelőre nem tudni pontosan, hogy júliustól kell-e). Csakhogy nem sikerül minden orvosnak átszerződnie. Úgy tudjuk, vannak doktorok, akik vállalkozóként dolgoztak volna az új helyen, és a kismamáik után kapott tb-finanszírozás meghatározott – körülbelül 30 – százalékát kérték volna díjazásként (a pácienstől kapott hálapénzen túl), ám ezt több intézmény nem fogadta el.
– Sok szülészorvos keresett meg bennünket, volt, akivel sikerült megállapodnunk, de volt, akivel nem – mondta Golub Iván, az Uzsoki kórház főigazgatója. Hozzátette: vállalkozóként nem vesznek fel senkit, de részfoglalkoztatású közalkalmazottként vagy önkéntes segítőként adtak már lehetőséget orvosnak szülés levezetésére.
A kapuvári Lumniczer Sándor Kórház-Rendelőintézetben is megszűnt a szülészet-nőgyógyászat, és így több magasan képzett szakembernek kellett új helyet találnia. – Az osztályon dolgozó orvosoknak azt tudtuk felajánlani, hogy dolgozzanak tovább a járóbeteg-ellátásban, ám ez nekik csak részben felel meg, ezért próbálnak más intézményekkel szerződést kötni – közölte Benedek Zoltán, az intézmény főigazgatója, hozzátéve, a szakdolgozóknak fizetésbeli visszaminősítéssel ápolói munkakört tudtak felajánlani. Mint mondja, ezt egy részük elfogadta, egy részük viszont távozott. A főigazgató kitért az eddig a kórházukba járó kismamák helyzetére is, szerinte ebben óriási a bizonytalanság, káosz van.
A doktorok is bizonytalanok,
hol vezethetnek szülést
– Még egyeztetéseket folytatnak a Fővárosi Önkormányzat Károlyi Sándor Kórházának orvosai más intézményekkel, hogy hol tudnának szüléseket levezetni – mondta Küttel Péter intézményvezető. Így egyelőre a hozzájuk járó kismamák sem tudják, hogy hol hozzák majd világra gyermeküket. Hozzátette: a szülészet-nőgyógyászat aktív fekvőbeteg-ellátásának megszűnése után a dolgozók egy része talán a járóbeteg-ellátásban dolgozhat tovább, de a megszűnő osztály dolgozóinak nagy részét végkielégítéssel mindenképpen fel kell menteniük.
A fővárosi Szent Margit Kórház vezetője viszont úgy látja, hogy a lakosság a sajtón keresztül alapos tájékoztatást kapott a változásokról, így nemigen tudja elképzelni, hogy létezik olyan, aki ne tudná, hogy az intézmények a jövőben milyen struktúrában dolgoznak. Gusztonyi Ágnes nem tudta pontosan, hogy az állásukat vesztett dolgozóik hol dolgoznak tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.