Míg április 2-án 15 420, addig kedden már 79 743 esetben ellenőrizték a páciensek jogviszonyát, a tajszámuk vagy nevük és címük alapján. A keddi 79 743 lekérdezésből 5213-szor adott piros jelzést a rendszer, ami azt jelenti, hogy az adatbázis szerint az érintetteknek gond lehet a jogviszonyával, egyeztetniük kell az APEH vagy a megyei egészségbiztosítási pénztár ügyfélszolgálatával – tudtuk meg az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál (OEP). Az ellenőrzés elvileg áprilistól minden szolgáltatónál kötelező, ennek elmulasztása miatt azonban a kórházaknak és a szakrendelőknek szeptemberig, a háziorvosoknak decemberig nem kell szankcióra számítaniuk. Ezután viszont finanszírozáscsökkentéssel büntetik őket.
Egyelőre nagyon sokszor fordul elő, hogy valaki tévesen kap piros jelzést, azaz valójában van biztosítotti jogviszonya. A becslések szerint az elutasító válaszoknak akár 20-25 százaléka is téves lehet. Az OEP szerint néhány hónap alatt pontosítható az adatbázis. A tévedés oka sokféle lehet. Az egyik, hogy számos közintézmény – például egyetemek – nem jelentik tanulóikat. Többször okozott már gondot az is, hogy amikor nyugdíjassá válik valaki, akkor körülbelül másfél hónapba telik, mire erről hivatalosan értesül az egészségbiztosító. Ebben az időszakban biztosítottnak minősül – hiszen nyugdíjas –, de a munkahelye már „kijelentette”, nyugdíjasstátusáról pedig még nem érkezett meg az információ a rendszerbe, így könnyen kaphat téves visszajelzést. Elképzelhető az is, hogy a munkavállaló úgy tudja, bejelentették, valójában azonban ez nem történt meg. Nem tévedés, de sokaknak okozhat meglepetést, hogy április elsejétől a felnőtt eltartottakat már nem illeti meg a biztosítotti jogviszony, nekik ezért külön kell regisztráltatniuk magukat, s külön kell fizetniük. Addig, amíg ezt nem teszik meg, s más módon sem szereznek jogosultságot, ők is piros jelzést kaphatnak. Az OEP szerint ha minden jól megy, akkor a jogviszonyt ellenőrző egészségügyi intézmény a számítógépen keresztül egy-két másodperc alatt megkapja a kért információt. Akadnak azonban még gondok, amikor ennél sokkal többet kell várni, főként a szolgáltatók hibája miatt – állítják.
Az új rendszer januártól működik majd élesben. Akkortól a betegek súlyos következménnyel számolhatnak: ha nincs jogviszonyuk, nem vehetik igénybe az ellátások túlnyomó többségét a társadalombiztosítás terhére. Azaz fizetniük kell szinte mindenért, arról azonban egyelőre nincs jogszabályi döntés, hogy pontosan mennyit.
Így látták a vidék- és területfejlesztés aktuális kérdéseit a "Századvég Vidék Konferencia 2024" kerekasztal-beszélgetésein