Több biztosító: sok az ellenérv

Egészségügyiminiszter-jelöltként először beszélt terveiről Horváth Ágnes. Egy tegnapi szakmai konferencián megerősítette, hogy elkötelezett a több-biztosítós rendszer bevezetése mellett, ám a felszólalók többsége – köztük szakértők és szocialista politikusok – most sem támogatták az SZDSZ elképzeléseit.

2007. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy munkát végzett az elmúlt hónapokban a szaktárca. Történtek ugyan hibák – igaz, csak kisebbek –, s már a korrekciókon dolgozunk – mondta Horváth Ágnes, az SZDSZ egészségügyiminiszter-jelöltje. Hozzátette: mérföldkőhöz érkezett a reform, ahhoz, hogy a valódi értékét megadjuk, véghez kell vinni a biztosítási rendszer átalakítását. Egyértelművé tette: csak a több-biztosítós rendszerben látja annak reményét, hogy javuljon az egészségügyi ellátás színvonala, jobbak legyenek a körülmények, megszűnjön a felesleges pazarlás, s magasabb díjazást kapjanak a szolgáltatók és a dolgozók.
Kóka János, az SZDSZ elnöke a miniszterjelöltről azt mondta: reméli, hogy mindent megtesz majd a több-biztosítós rendszer bevezetéséért, megtartja a tárca eddigi határozottságát, de új stílusra vált. Remek embernek nevezte Horváth Ágnest, igaz, a párt szerda esti ügyvivői testületi ülésén nem az ő, hanem Erdős Attila üzletember jelölését támogatta az egészségügyi miniszteri posztra. Favoritja azonban jócskán alulmaradt a szavazáson.
A pártelnök hangsúlyozta, a reform új szakaszának kell most jönnie, a biztosítási reformnak, majd úgy fogalmazott: szerinte két „iskola” versenyez ebben a kérdésben, az egyik azt hiszi, hogy noha az államszocializmus nem működött jól, de annak intézményei „felújítva” majd hatékonyak lesznek. Leszögezte: nincs vita abban, hogy a nemzeti kockázatközösséget és a szolidaritást meg kell tartani egy több-biztosítós modellben is, hogy senki se maradhasson ellátás nélkül, s ne váljon ketté a rendszer szegények és gazdagok biztosítójára. Ezért szerinte az ellenzéknek sem kellene ezzel riogatnia az embereket. Kóka János 2008 januárjától állna át az új rendszerre, s ehhez hat héten belül minden részletben megegyezne a koalíciós partnerrel.
Mihályi Péter, az államreform-bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője szerint téves helyzetértékelés azt gondolni, hogy a jelenlegi rendszer „kishibás”, s korrigálható. Mellette már csak Draskovics Tibor állt ki a több-biztosítós modell mellett, mások nem. Orosz Éva, az ELTE tanára, az OECD szakértője szerint a nemzetközi tapasztalatok nem igazolják, hogy az üzleti biztosítók térnyerése az elképzelt pozitív eredményeket hozná a rendszerben. Sőt, éppen ellenkezőleg: nem csökkennek a költségek és nem javul a minőség.
– Nincs bizonyíték arra, hogy a magánbiztosítók térnyerése az elképzelt eredményeket hozná a magyar egészségügyben, ellenérvek viszont bőven akadnak más országokból. Akkor miért állnánk át erre a rendszerre? – tette fel a kérdést Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Intézetének tanára is.
Vojnik Mária, az MSZP egészségpolitikusa azt mondta: hozzá és sok párttársához is az a vélemény áll a legközelebb, amely nem akarja bevezetni a több-biztosítós modellt. Hamisnak nevezte Kóka János azon állítását, amely szerint ebben a vitában az államszocializmus hívei állnak szemben az innovatív elmékkel.
Mikola István, a Fidesz egészségpolitikusa azt hangsúlyozta, hogy nem lehet több-biztosítós rendszert bevezetni néhány hónap alatt. De még a vitának sem lehet nekikezdeni úgy, hogy az SZDSZ azt mondja: aki nincs velünk, az ellenünk van. Az ellenzéki párt azt szeretné, ha megmaradna az „egyszerkezetű”, nemzeti kockázatközösségre és szolidaritásra épülő társadalombiztosítás. A jelenlegi biztosítót önálló, nemzeti intézménynyé tenné, amely a parlament irányítása alá kerülne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.