Új korszak kezdődhet

2007. 04. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az lenne a meglepetés, ha nem Nicolas Sarkozy lenne Franciaország következő elnöke – mondta Thomas Schreiber franciaországi magyar újságíró a XXI. Századi Intézet által szervezett beszélgetésen. A Magyar kézbe kerül az Elysée-palota? címmel megrendezett találkozón Schreiber mellett Granasztói György egyetemi tanár is úgy vélte, a jobboldali elnökjelölt magyar származása nem jelent számunkra sem előnyt, sem hátrányt, ugyanis Sarkozy csakis Franciaországra koncentrál, identitása is francia. „Sarkozyt nem érdekli jobban Magyarország, mint a térség más országai” – vélte Schreiber. Lapunk kérdésére reagálva ugyanakkor elképzelhetőnek tartotta a két szakértő, hogy Sarkozy szándékosan nem tolja előtérbe külföldi származását és édesapját, akivel jó viszonyban van.
A magyar származású francia újságíró rámutatott, hogy nem sokkal az elnökválasztás után következik a parlamenti voksolás Franciaországban, ez pedig könnyen a baloldal sikerét hozhatja. Szerinte a politikai társbérlet intézménye (amikor az elnök és a kormány ellentétes irányultságú) jól működik, s a szavazók talán így kompenzálhatják, hogy Sarkozyt szavazták meg elnöknek. Biztosnak ugyan nem nevezte Sarkozy győzelmét, ám felhívta a figyelmet, hogy a baloldalnak nagyjából 42 százalékos a támogatottsága, így Ségolene Royal szocialista jelölt nem tudná legyőzni Sarkozyt a második fordulóban. Granasztói szerint az egész választási kampány olyan, mintha valójában Sarkozyról tartanának referendumot. Páratlan politikai bravúrnak nevezte, hogy a magyar származású jelölt úgy tudott távolságot tartani Chiractól, hogy valójában végig tagja volt az elnök szűk belső körének, és el tudta hitetni a választókkal, hogy ő a változás embere.
Thomas Schreiber megemlítette, hogy a kampány során a jelöltek szinte meg sem említették a külpolitikát. Új korszak kezdődik Franciaországban, vélte Schreiber, mivel akárki lesz is az elnök, nem lesz személyes kötődése a fontos múltbéli eseményekhez, mint a világháború, az algériai válság vagy a ’68-as diáklázadások. Az egyetlen, akinek lehetne, az Jean-Marie Le Pen, aki személyesen is harcolt Algériában. A radikális jobboldali jelölt az újságíró szerint 2002-höz hasonlóan talán most is bejut a második körbe. Le Pen ugyanis egy olyan tipikus francia kispolgári attitűdöt jelenít meg, amelynek stabil és viszonylag nagy támogatottsága van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.