Az lenne a meglepetés, ha nem Nicolas Sarkozy lenne Franciaország következő elnöke – mondta Thomas Schreiber franciaországi magyar újságíró a XXI. Századi Intézet által szervezett beszélgetésen. A Magyar kézbe kerül az Elysée-palota? címmel megrendezett találkozón Schreiber mellett Granasztói György egyetemi tanár is úgy vélte, a jobboldali elnökjelölt magyar származása nem jelent számunkra sem előnyt, sem hátrányt, ugyanis Sarkozy csakis Franciaországra koncentrál, identitása is francia. „Sarkozyt nem érdekli jobban Magyarország, mint a térség más országai” – vélte Schreiber. Lapunk kérdésére reagálva ugyanakkor elképzelhetőnek tartotta a két szakértő, hogy Sarkozy szándékosan nem tolja előtérbe külföldi származását és édesapját, akivel jó viszonyban van.
A magyar származású francia újságíró rámutatott, hogy nem sokkal az elnökválasztás után következik a parlamenti voksolás Franciaországban, ez pedig könnyen a baloldal sikerét hozhatja. Szerinte a politikai társbérlet intézménye (amikor az elnök és a kormány ellentétes irányultságú) jól működik, s a szavazók talán így kompenzálhatják, hogy Sarkozyt szavazták meg elnöknek. Biztosnak ugyan nem nevezte Sarkozy győzelmét, ám felhívta a figyelmet, hogy a baloldalnak nagyjából 42 százalékos a támogatottsága, így Ségolene Royal szocialista jelölt nem tudná legyőzni Sarkozyt a második fordulóban. Granasztói szerint az egész választási kampány olyan, mintha valójában Sarkozyról tartanának referendumot. Páratlan politikai bravúrnak nevezte, hogy a magyar származású jelölt úgy tudott távolságot tartani Chiractól, hogy valójában végig tagja volt az elnök szűk belső körének, és el tudta hitetni a választókkal, hogy ő a változás embere.
Thomas Schreiber megemlítette, hogy a kampány során a jelöltek szinte meg sem említették a külpolitikát. Új korszak kezdődik Franciaországban, vélte Schreiber, mivel akárki lesz is az elnök, nem lesz személyes kötődése a fontos múltbéli eseményekhez, mint a világháború, az algériai válság vagy a ’68-as diáklázadások. Az egyetlen, akinek lehetne, az Jean-Marie Le Pen, aki személyesen is harcolt Algériában. A radikális jobboldali jelölt az újságíró szerint 2002-höz hasonlóan talán most is bejut a második körbe. Le Pen ugyanis egy olyan tipikus francia kispolgári attitűdöt jelenít meg, amelynek stabil és viszonylag nagy támogatottsága van.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében