Súlyosan sértik a magyar állampolgárok egészségügyi ellátó-rendszerét, a betegek érdekeit, az orvosok, ápolók és asszisztensek emberi és erkölcsi megítélését az elmúlt év, különösen az elmúlt hónapok egészségügyi kormányzatának intézkedései – többek között ezzel indokolta a kollégiumból való kilépését Papp Lajos neves szívsebész, a Pécsi Orvostudományi Egyetem Szívcentrumának vezetője.
A Kardiológiai Szakmai Kollégium nem vagy csak részben aszszisztált a miniszterek romboló tevékenységéhez, de bűnt mulasztással is el lehet követni – szögezte le a szervezet elnökének írt levelében a professzor. Döntését az általános, mindenki által ismert problémákon túl az az egészségügyi minisztériumi intézkedés váltotta ki, amellyel a dél-dunántúli szívsebészeti, kardiológiai ellátásra adott pénzt az előző évhez képest 100 százalékról 80-ra csökkentették, miközben az ellátott lakosságszámot 980 000 főről
1 400 000-re növelték. Papp Lajos leszögezte: sem a rendelkezés előtt, sem utána nem kérdezték meg őt, vagy a kollégiumot, ami azt jelenti, nemhogy partnernek, de még csak véleménynyilvánító testületnek sem nevezhetők. Emlékeztetett, sem Molnár Lajos volt, sem pedig Horváth Ágnes jelenlegi egészségügyi miniszter nem kérte ki szakmai véleményüket.
*
Papp Lajos szerint Horváth Ágnes legutóbbi – egy tanulmányra hivatkozó – nyilatkozata, miszerint a kórbonctani diagnózisok közel negyede nem fedi a valóságot, újabb bizonyíték arra, hogy a miniszter nemcsak ostoba és tájékozatlan, hanem sokadszorra is megalázza az egészségügyben dolgozókat. – Tevékenységét mélységesen elítélem és nem tudom támogatni az orvosi esküjét megtagadó tárcavezetőt, Horváth Ágnest és az általa vezetett minisztériumot – olvasható a levélben. A Kardiológiai Szakmai Kollégium tagjainak azt javasolja a professzor, hogy az egyéni tiltakozáson túl oszlassák fel a szervezetet, ezzel jelezvén a miniszternek és a tárcának felháborodásukat, orvosi esküjükhöz való ragaszkodásukat.
Egyelőre nem tudni, a kardiológusok közül más is kilép-e a kollégiumból, s feloszlatja-e magát a testület. Mindenesetre nem ez az első olyan lépés az utóbbi hónapokban, amikor neves szakemberek tiltakoznak az egészségügyben hozott döntések ellen. Nemrég három neves sebész hagyta el a szakmai kollégiumot, amiért a testület némán asszisztált a reformnak nevezett egészségügyi átalakításhoz.
– Az utóbbi hónapokban az egészségügyben, ezen belül szakmánkban munkánkat megbénító kaotikus, átgondolatlan, megalapozatlan elvonások és átszervezések történtek. Sajnos a Sebész Szakmai Kollégium ezen romboló folyamatok tehetetlen szemlélője, esetenként cinkosan hallgató vagy együttműködő partnere volt – így fogalmazott egyikük, Jankovich Mihály főorvos, az Esztergomi Vaszary Kolos Kórház sebészeti osztályának vezetője. – A közvélemény és az orvostársadalom előtt tettestársak vagyunk, hiszen nem hallattuk a szavunkat – indokolta döntését Perner Ferenc, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikájának professzora. – A kilépést figyelemfelkeltésnek szántuk – fogalmazta meg Faller József, a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi úti klinikai tömbjének tanára.
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú