Akciócsoport alakul

Minisztériumi szintű közös akciócsoport felállításában állapodott meg Fodor Gábor magyar környezetvédelmi és vízügyi miniszter osztrák partnerével, Josef Pröll mezőgazdasági, erdészeti, környezetvédelmi miniszterrel a Rába habzása problémájának megoldására tegnap esti bécsi tárgyalásukon.

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közeledés érzékelhető a Rába osztrák szennyezésének ügyében. Fodor Gábor tegnap este minisztériumi szintű közös magyar– osztrák akciócsoport felállításában állapodott meg osztrák kollégájával. A tizenkét tagú akciócsoport fele-fele arányban magyar és osztrák szakértőkből fog állni, tagjait jövő szerdáig megnevezik, és a testület szeptember végéig elkészíti az egyértelmű politikai megoldást tartalmazó javaslatait. Első ülését a tervek szerint még májusban megtartja, mégpedig a helyszínen, ahol a szennyeződés problémája fennáll.
Josef Pröll örömét fejezte ki afelett, hogy sikerült elmozdulni a politikai érzelmektől a szakmai megoldás irányába. Hangsúlyozta, hogy Ausztria a Rába habzásának problémáját komolyan veszi, és igyekszik megfelelő megoldást találni. Figyelemre méltó, hogy Wilhelm Molterer osztrák alkancellár délelőtt még elzárkózóan nyilatkozott: azt mondta, a szenynyező gyárak „valamennyien rendelkeznek érvényes engedéllyel, amelyet az osztrák–magyar határvízi bizottság hagyott jóvá az előírásoknak megfelelően”.
*
Fodor Gábor elmondta, hogy a sikeres tegnapi tárgyalás révén remény nyílt a probléma kétoldalú megoldására, így nem kell az Európai Unióhoz fordulni.
Lapunk mindenesetre megkérdezte Barbara Helffericht, Sztavrosz Dimasznak, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosának a szóvivőjét, hogy határt átlépő környezetszennyeződés esetében milyen út áll két uniós tagállam előtt. A válasz: a Rába ügye a luxemburgi Európai Bíróság elé vihető, ha az egyik fél szándékosan megsérti az uniós törvényeket. A szóvivő aszszony – miután konzultált a bizottság jogi képviselőivel – elmondta még: az úgynevezett vízügyi keret-irányelven belül olyan mechanizmus áll rendelkezésre, amelynek révén a bizottság felkérhető, hogy segítséget nyújtson a két fél közötti kommunikációban és a megoldás keresésében. Hozzátette: ha a felek felveszik a kapcsolatot az Európai Bizottsággal, akkor az természetesen rendelkezésre áll. De – jelezte – eddig a két ország egyike sem vette fel a kapcsolatot Brüsszellel.
Ismeretes, a Rába szennyezése miatt a napokban Sólyom László magyar köztársasági elnök ezekkel a szavakkal bírálta az osztrák hatóságokat és a szomszéd ország kormányát: „Tűrhetetlen ez a cinizmus, ahogyan hat éve halogatják a megoldást, kibúvókat keresnek, néha már arcátlan.”
Az osztrák köztársasági elnöki hivatal egyelőre nem reagált Sólyom László kijelentéseire.
Mint Bakonyi Ágnestől, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szóvivőjétől megtudtuk, Fodor Gábor üdvözölte, hogy Sólyom László ilyen határozottan kiállt a Rába szennyezéséről megfogalmazott, cinikus osztrák megnyilatkozások ellen, és örvendetesnek tartja, hogy ezzel magasabb szintre emelte a környezetkárosítás elleni küzdelem ügyét.
Az osztrák hozzáállásról mindazonáltal sokat elárul Nikolaus Berlakovich burgenlandi környezetvédelmi tanácsos nyilatkozata, aki szerint a tartomány területén, Jennersdorfban (Gyanafalván) működő bőrgyár – amelynek vízjogi engedélyét a magyar fél szeretné visszavonatni – minden érvényes előírást betart. Közölte, nem érti a magyar eljárást, amely szerinte nem tisztességes Burgenlanddal szemben, és nem is lesz semmilyen jogi következménye.
„A mi szakértőink is megállapították az osztrák–magyar határvízi bizottságban, hogy Magyarország eljárását nem indokolja a vízügyi egyezmény” – mondta Berlakovich, aki szerint a szennyezést a stájerországi bőrgyárak okozzák (a stájerországi Feldbachban és Wollsdorfban is működnek a szennyezésért felelőssé tehető üzemek). Utalt a stájerországiak korábbi ígéretére, hogy az év elejétől Feldbachban felszerelnek egy ózonszűrő berendezést, amiből azonban nem lett semmi.
Joachim Haidacher, a wollsdorfi üzem ügyvezető igazgatója szintén úgy nyilatkozott, hogy a gyár minden előírást betart, és az egész ügy „politikai probléma”; szerinte az ágazatot próbálják nehéz helyzetbe hozni: „Magyarország megkísérli a beavatkozást az osztrák jogállamiságba” – mondta.
A stájerországi politikusok az ORF osztrák közrádió jelentése szerint egymásra mutogatnak, egyik sem vállalja a felelősséget a szennyezésért. Manfred Wegscheider környezetvédelmi tanácsos a rádiót Johann Seitinger tartományi tanácsoshoz irányította, aki pedig az előző illetékeshez küldte azt vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.