A napokban kezdődik a központi leltár a bezárásra ítélt kórházakban, holnap például az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben dolgozunk majd – tájékoztatta lapunkat Kárpáti Zsuzsa, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet nemrég kinevezett vezetője, aki az előző parlamenti ciklusban az MSZP egészségpolitikusa volt. – Több intézmény végzett már saját leltárt, mi most újból felmérést készítünk. Minden eszközt leltárba veszünk, nem csak a nagy értékűeket. Várhatóan több tízmillió darabra rúg a számuk, hiszen minden tű, spatula, nővérköpeny és fityula szerepel majd az összesítésben – tette hozzá. Minden darabról el kell dönteni, használható-e még, ha nem, akkor le kell selejtezni, ha igen, akkor be kell árazni, vonalkóddal kell ellátni, az információt pedig számítógépen kell tárolni. Arra a kérdésre, hogy miként tudnak ekkora leltárt végigcsinálni, Kárpáti Zsuzsa úgy fogalmazott: valóban óriási feladatról van szó, de több csoport is dolgozik majd. – A tárgyakat elsősorban azoknak a kórházaknak szánjuk, amelyek feladatokat vállalnak át a megszűnőktől. Arról egyelőre nincs döntés, hogy az ingóságok ingyen vagy csökkentett áron kerülhetnek-e új helyükre. Amire nincs ily módon szükség, azokat börzén próbáljuk meg értékesíteni. Lesz ott minden, a műtőasztaltól a szikéig. Erre várhatóan bárki jelentkezhet majd – mondta Kárpáti Zsuzsa. Ami ott sem kel el, azokat segélyként vagy adományként átadjuk akár külföldi rászorulóknak.
A megszűnő intézmények dolgozói kérhetik, hogy bizonyos eszközök – például számítógép vagy mobiltelefon – kerüljön saját tulajdonukba. Erre várhatóan méltányos árat fognak meghatározni.
Sok helyen – noha megszűnt az aktív ellátás – még nem tudják, mi lesz az eddig a közvetlen gyógyításban használt eszközök sorsa. Szinte kivétel nélkül mindenhol abban bíznak, hogy pályázat révén lehetőséget kapnak egynapos sebészeti beavatkozások végzésére, s ott szükség lesz a közelmúltban felszabadult kapacitásra és eszközökre.
– Várpalotán a műszerek a helyi önkormányzat tulajdonában vannak. Közülük azokat, amelyeket most nem használunk, leltárba vettünk és összegyűjtöttünk egy helyiségben. Ezek főleg a szülészethez kapcsolódó műszerek – közölte Móróczné Tóth Ildikó, a várpalotai kórház vezetője, aki hozzátette: abban egyeztek meg az önkormányzattal, hogy év végén egyeztetnek az eszközök sorsáról. Mint mondta, most minden készülék az önkormányzat tulajdona, de egy éve, amikor a korábbi főigazgató asszony nyugdíjba ment, a cége által vásárolt gépeket elvitte, és ezeket akkor újra be kellett szerezni.
A zirci kórházban az egynapos sebészeti ellátás elnyerésében bíznak. Horváth Sándor főigazgató elmondta: pályáztak, és reménykednek abban, hogy továbbra is szükség lesz a gépekre. A kapuvári kórház vezetője megjegyezte, náluk is szabadultak fel szülészettel és sebészettel kapcsolatos műszerek. – Az értékesítéssel nem foglalkoztunk, nem is áll szándékunkban. Az egynapos sebészeti ellátásra kiírt pályázaton eredményesen szeretnénk szerepelni, és akkor a műszerekre újra szükség lesz – tette hozzá Benedek Zoltán főigazgató.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a Partizán videója miatt