Dönt az AB az állami kitüntetésekről

Ma folytatja a tárgyalást, a döntést pedig még a nyári szünet előtt meghozza az Alkotmánybíróság (AB) arról, köteles-e a köztársasági elnök aláírni az állami kitüntetésekről előterjesztett névsort. A címek, elismerések, érdemrendek adományozására a kormányfő tesz javaslatot.

2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök tavaly március 14-én fordult az alkotmánybírákhoz, értelmezzék az alaptörvényt, és határozzák meg, milyen jog illeti meg az államfőt a kitüntetések adományozásakor. Az előzmény – mint ismeretes – az volt, hogy Gyurcsány Ferenc a pártállam idején vezető szerepet betöltő személyeket is magas állami elismerésben kívánt részesíteni. Az affér rendeződött, mert bár a kormányfő a köztársasági elnök hivatalának jelzésére sem vonta vissza előterjesztését, Sólyom László – fenntartásainak hangoztatásával – aláírta a listát. Így kitüntetést kapott Fekete János, a Magyar Nemzeti Bank egykori, az ország máig ható, súlyos következményekkel járó eladósításában kulcsszerepet játszó elnökhelyettese és Marjai József volt miniszterelnök-helyettes is.
Sólyom László úgy véli: hatásköre nem merülhet ki a kitüntetésre előterjesztett személyek névsorának formai ellenőrzésében. Az államfő nincs arra kötelezve, hogy automatikusan kézjegyével lássa el a listát. Figyelemmel kell lennie a nemzeti egységre és az államszervezet demokratikus működésére. A köztársasági elnök ugyanis – az indítvány szerint – csak akkor tudja betölteni a szerepét, ha saját értelmezése szerint érvényesíti az alkotmány értékrendjét. Csupán így kerülhető el, hogy az államfő a jogon nagyrészt túlmutató, erkölcsi tartalmú hatásköreit gyakorolva elveszítse erkölcsi integritását. Az AB elnöke egy tájékoztatón azt mondta: nem könnyű a döntés, mert az alaptörvény mindössze egyetlen mondatot tartalmaz az államfő jogköréről. E szerint a köztársasági elnök kitüntetéseket adományoz. A részletekről külön törvény rendelkezik, s ez fogalmazza meg, hogy az előterjesztés és az ellenjegyzés joga a miniszterelnököt illeti meg.
Bihari Mihály AB-elnök hangsúlyozta: a törvényből kiindulva nem lehet az alkotmányt értelmezni, az alkotmány alapján viszont elvégezhető a törvény elemzése. A nyilatkozat arra utal, hogy az AB várhatóan nem fogja megfelelőnek minősíteni a címek, a kitüntetések és az érdemrendek adományozásáról szóló jogszabályt. A miniszterelnöki jogkör jelenleg túlságosan tág az államfő hatásköréhez képest.
A köztársasági elnök egyes jogköreit az alkotmánybírák Göncz Árpád és Mádl Ferenc kezdeményezésére is megvizsgálták. Göncz Árpádnak azt válaszolták: az állami tisztségviselők, köztük a tévéelnök kinevezéséről szóló okmányokat ésszerű határidőn belül kell aláírnia. Közölték azt is: az elnök valóban a hadsereg főparancsnoka, de ez nem jelenti azt, hogy parancsot adhat a hadseregnek. Mádl Ferenc kérdésére kifejtették, ha az államfő megfontolásra visszaküld egy törvényt az Országgyűlésnek, a házelnök – a téma és az időpont feltüntetésével – köteles meghívni a köztársasági elnököt a parlament ülésére. Az elnök itt felszólalhat, elmondhatja érveit. Amennyiben az értesítés elmarad, mint ahogyan ez 2003-ban, a kórház-privatizációról szóló törvény újratárgyalásakor megtörtént, az ismét megszavazott jogszabály közjogi semmisség miatt érvénytelen, tehát nem léphet hatályba. Úgy tudjuk, az állami kitüntetések ügyében a határozat tervezete elkészült, azt hamarosan elfogadják az alkotmánybírák.
Második alkalommal vizsgálja az AB a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíjra vonatkozó fideszes népszavazási kérdések ügyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.