A település területén az esetlegesen előforduló illegális hulladéklerakást fel kell számolni. […] Az építési tevékenységnél, tereprendezésnél biztosítani kell, hogy a keletkezett hulladékot szelektíven gyűjtsék, és lehetőség szerint hasznosítsák. A hulladék ártalmatlanítása csak hatósági engedéllyel rendelkező lerakón történhet. A tervezési területen hulladékot – tekintet nélkül annak veszélyességére – elhelyezni, lerakni, tárolni tilos. A szelektív hulladékgyűjtés megoldását, arra alkalmas helyek kijelölését, megvalósítását tervezni kell. Mélyépítési munkálatoknál az esetlegesen felszínre kerülő szennyezett anyagok szakszerű kitermelésével és ártalmatlanításával kell a beépítésre kerülő ingatlant mentesíteni – fogalmazott 2006. szeptember 19-én kelt levelében a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség. A szakhatóság ezt a levelet Lőrinci önkormányzatának írta a város településszerkezeti tervének, szabályozási tervének és helyi építési szabályzatának módosításával, valamint Selyp városrész szabályozási tervével kapcsolatban.
Jánosi László, a település Fidesz–KDNP-s önkormányzati képviselője úgy látja, a település vezetése nem tett eleget a szakhatóság tiltásának és a levélben megfogalmazott kívánalmaknak. – A polgármester több helyen azt nyilatkozta, hogy ő szállíttatta a hulladékot az érintett területre. Ezzel kapcsolatban a múlt csütörtökön a képviselő-testületi ülésen megpróbáltam kérdéseket feltenni, de a kormánypárti támogatású többség nekem esett, majd kivonult a teremből – közölte Jánosi László, aki hozzáfűzte, ezután a Lőrinci Vállalkozók Egyesülete ismeretlen tettes ellen környezetkárosítás gyanúja miatt feljelentést tett a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen, valamint a Heves Megyei Rendőr-főkapitányságon.
Jánosi László beszámolt arról is, hogy péntek reggel óta teherautókkal megkezdték a szeméthalom egy részének elhordását, illetve a halom másik felét földdel fedik be. – A polgármester megbízott egy általunk ismeretlen céget a munka elvégzésével. A társaság a hulladék egy részét földdel takarja be, míg egy másik részét teherautókra rakja, és a jobbágyi szeméttelepre szállítja. A munkát végző cég nem válogatja a szemetet, hanem munkagépekkel felrakják az építési törmeléket a gépjárművek platójára, és a különböző eredetű és anyagú hulladékot összekeverve viszik el a helyszínről. A kérdés az, hogy ki fizeti a révészt – jegyezte meg Jánosi László, aki úgy tudja, hogy a jobbágyi szeméttelep lakossági célokat szolgál, ahová nem szabad lenne – aszfaltot és azbesztet is tartalmazó – építési törmeléket szállítani. A képviselő nem érti a nagy sietség okát, mivel a polgármester korábban azt nyilatkozta, hogy mindenre engedély van. – Ha ez így van, akkor miért nem mutatta be a dokumentumot a testületi ülésen, és miért kell lóhalálában eltüntetni a hulladékhalom nyomait? – kérdezte.
Jobbágyi jegyzője lapunknak megerősítette, hogy a magántulajdonban levő szeméttelep valóban lakossági célú hulladék elhelyezésére szolgál.
Vig Zoltán, Lőrinci kormánypárti támogatású polgármestere úgy látja, a média túlságosan feltupírozta az ügyet, ugyanakkor azt is elismerte, hogy sajnos ők sem figyeltek oda eléggé. – A területet depónak jelöltük ki, ahová a beruházás ideje alatt a cég szállíthatta a földet, valamint az aszfalt- és betonhulladékot. Most azonban intézkedtem az ügyben, és azt mondtam a fővállalkozónak, hogy egy hét alatt szállítsák el a hulladékukat, és tegyenek rendet – jegyezte meg Vig Zoltán, aki a kommunális szemét problémáját – mivel az a lakosságtól származik – magára vállalta. Mint mondja, a többi hulladékot a beruházó cég olyan szeméttárolóba szállítja, amelyre engedélye van. – Az a töltési föld maradhat csak ott, amely az út alapjának megfelel – tette hozzá.
Mint azt korábban megírtuk, óriási mennyiségű hulladékot – többek között aszfaltot – tartalmazó szeméthalomra bukkantak helyiek Lőrinci belterületén a Zagyva folyó gátjának tövében. A városban éppen csatorna- és szennyvízberuházás folyik, így a település lakóinak körében a kezdetektől fogva általános a vélekedés, hogy a hulladék onnan kerülhetett a folyó közelébe. A beruházás generálkivitelezője, az Erro ’96 Kft. ezt először cáfolta, azt állítva, semmi közük az ügyhöz, a hulladék máshonnan került a területre. Később a cég elismerte, hogy a hulladék egy része valóban tőlük származik, és azt az önkormányzat engedélyével helyezték ott el.
Jellemző az ügy szövevényességére, hogy először az önkormányzatnál is azt a tájékoztatást adták, nem tudnak a szeméthalomról, és nem adtak ki engedélyt annak ideiglenes vagy végleges elhelyezésére. Napokkal később azonban Vig Zoltán polgármester már azt mondta Füzér Zsoltnak, a Hatvani Környezetvédő Egyesület elnökének, hogy a terület, ahol a hulladék van, az a város rendezési tervében kijelölt terület, amelyet fel szeretnének tölteni, mivel ott utcát kívánnak nyitni. A településvezető még azt is leszögezte az egyesület elnökének, hogy az önkormányzat kérésére rakták le a Zagyva-gát tövébe az építési törmeléket, illetve hogy a hulladék elhelyezésére felügyelőségi engedélyük van. Közben a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség lapunk megkeresésére megkezdte a vizsgálatot, hogy kiderítse a hulladékhalom eredetét.
Orbán Viktor Varga Mihályt jelölte a jegybank élére