Körmünkre égett az M5-ös

A konvergenciaprogram szorításában vergődő kormány a gyorsabbik megoldást választotta: mégsem vásárolja vissza az AKA Zrt. 60 százalékát, hogy egyben értékesítse az egészet, hanem a kisebbségi részt dobja piacra. Hogy ezért mennyit kap, azon múlik, nyílt pályázaton adja-e el, vagy meghívásos körben intézi el az értékesítést.

2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok milliárd forintos kár éri a költségvetést, hiszen kiderült: keresztülvihetetlen az a terv, amit a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) az Alföld Konceszsziós Autópálya (AKA) Zrt. privatizációjára dolgozott ki. Mint ismert, 2006 végén azért döntöttek úgy, hogy nem értékesítik az állami kézben lévő kisebbségi részvénypakettet – a többségi részvénycsomag megvásárlására jogosító opciós joggal –, mert sokkal – akár 30-50 milliárd forinttal – több pénzt kaphatnak a cég 100 százalékának piacra dobásakor. Az említett tranzakciót azonban nem tudta a GKM végrehajtani. Ennek beismeréseként értékelhető, hogy bejelentették: a tárca felkérte az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt.-t, hogy készítsen elő pályázatot az AKA Zrt.-ben meglévő 40 százalékos állami részvénycsomag értékesítésére.
Valójában a többségi tulajdont jelentő részvények megszerzése körüli finanszírozási gondok, illetve a százszázalékos pakett értékesítésének jövő évre húzódása miatt állt el a tárca a nagyobb bevételt ígérő megoldástól – mondta el lapunknak egy szakmabeli informátor. Ha ugyanis a finanszírozási teher már idén jelentkezik, de a bevétel csak jövőre, az felboríthatja a konvergenciaprogramban rögzített sarokszámokat.
Sok múlik azon, hogy a tárca milyen megoldást választ a kisebbségi pakett eladására. Ha nyílt pályázaton értékesítik a 40 százalékot és az opciós jogot, kisebb lesz az elmaradó bevétel, mintha meghívásos pályázaton teszik ugyanezt – vélekedett informátorunk. Ha pénzügyi befektető lesz a vevő, könnyen lehet, hogy valójában stratégiai – szakmai – befektető strómanjaként jelenik meg, és „trójai falóként” megbízója számára szerzi meg az AKA Zrt.-t. Az ügylet a stratégiai befektető számára így olcsóbbnak ígérkezik, ami azonban a költségvetés bevételét apasztja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.