Miért távozott Bátonyterenye MSZP-s polgármestere?

Egyesek szerint szocialista belharcok, mások szerint a volt polgármester megosztó személye, míg megint mások szerint a volt MSZP-s városvezető meggazdagodása állhat Vanya Gábor távozásának hátterében. A napokban lemondott bátonyterenyei polgármester azonban határozottan kijelentette, távozásának nincsenek politikai okai, mint mondja, csupán munkakörváltásról van szó, mert elfogadott egy másik felkínált lehetőséget. Ami biztos: a Nógrád megyei városban a helyiek hamarosan új polgármestert választanak.

2007. 05. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 30-án lemondott posztjáról Bátonyterenye szocialista polgármestere. A város vezetője döntését április 26-án a képviselő-testület zárt ülésén jelentette be. Vanya Gábor még az ülésen sietve leszögezte, lemondásának nincs politikai eredetű indítéka. – Azért mondok le polgármesteri megbízatásomról, mert elfogadtam egy másik felkínált lehetőséget, távozásomnak nem politikai oka van, csupán munkakörváltásról van szó – fogalmazott Vanya Gábor.
A hivatalos állásponttal szemben többek szerint azonban egészen más állhat Vanya Gábor távozásának hátterében. Balázs Pál, az MSZP bátonyterenyei elnöke, a város egyik alpolgármestere a Nógrád Megyei Hírlapban a mérnök-közgazdász végzettségű Vanya Gábor lemondását azzal magyarázta, hogy a polgármester március 23-án taggyűlésen jelezte, mellékállásban a mikroszaporító laboratórium kereskedelmi vezetőjeként szeretne dolgozni, de a tagság ehhez nem járult hozzá. Egy másik példa is azt bizonyítja, hogy az utóbbi időben már a saját frakciója sem támogatta a távozó szocialista városvezetőt. Az április 18-i önkormányzati ülésen ugyanis is leszavazták a polgármestert: azt az előterjesztést, hogy a város vegye vissza két középiskolája fenntartását a megyei önkormányzattól, két igen mellett 15 nem szavazattal utasította el a testület, saját javaslatát a polgármesteren kívül csak a helyettesítésével megbízott alpolgármester támogatta.
A városban is az az általános vélekedés, hogy belső pártharcok dúlhattak a helyi MSZP-frakcióban, mert Vanya Gábor az évek alatt Boldvai László, a szocialisták Nógrád megyei elnöke embereit leváltva, magához közel állókat ültetett pozícióba, és a megyében már bejáratott érdekkör helyett a Juhász Gábor országgyűlési képviselő nevével fémjelzett érdekszövetséget favorizálta. Szerettük volna a két szocialista politikus álláspontját is megtudni az ügyben, de lapzártáig sem Boldvai Lászlót, sem Juhász Gábort nem tudtuk utolérni. Vanya Gábor, maga az érintett azonban úgy fogalmazott erről, hogy a feltételezésnek nincs alapja. – Már korábban is elmondtam, hogy én nem hiszek ezekben az összeesküvés-elméletekben, lehet, hogy sokakat elkedvetlenít, de lemondásomnak ennyire prózai oka van – közölte, utalva arra, hogy valóban azért távozott pozíciójából, mert elfogadott egy másik felkínált lehetőséget.
Horváth Tibor, a Fidesz bátonyterenyei elnöke szerint több jel is arra mutat, hogy Vanya Gábor nem csak amiatt mondott le, mert gazdasági területen dolgozik tovább. – Amikor Vanya Gábor 2002-ben először nyerte el a város polgármesteri székét, akkor látszólag meglehetősen szerény anyagi körülmények között élt. Mára azonban ez a helyzet megváltozott, egy gyönyörű házat építtetett magának a város szélén, valamint a már említett mikroszaporító üzemben, a Nád MPS-H Kft.-ben a közelmúltban vásárolt édesanyja nevére csaknem 50 millió forintért 11 százalékos üzletrészt – jegyezte meg, s rámutatott arra: senki nem vitatja el, hogy a városban nagy ívű beruházások köthetők a most távozott polgármester nevéhez, de az más kérdés, hogy ezek hogyan és milyen érdekeket sértve valósultak meg.
Kerekes László, a helyi Fidesz–KDNP-frakció vezetője lapunknak úgy fogalmazott, Vanya Gábor távozásának a hátterében az is állhatott, hogy személye megosztotta a várost és bizonyos mértékben magát az MSZP-frakciót is. – A Vanya Gábor által felhozott indok csak az érem egyik oldala. A távozó polgármester a hírek szerint valóban új munkahelyen dolgozik tovább, egy most induló nádszaporító üzemben lesz gazdasági igazgató – jegyezte meg. Kerekes úgy látja, Vanyát sokan tisztelték, míg mások féltek tőle. – Akadtak, akik félelmükben teljesítették a polgármester kéréseit, míg mások más okból álltak kötélnek. Emiatt a saját pártján belül is bizonyos érdekeket sértett – mutatott rá, s másokhoz hasonlóan úgy véli, Vanya Gábor elsődlegesen saját belső pártokok miatt kényszerült lemondani.
Nem lehet szó nélkül elmenni amellett sem, hogy a közelmúltban egy ad hoc bizottság vizsgálta egy korábban megvalósult pályázat körülményeit is. – A települési részönkormányzatok megerősítéséről szóló pályázatunkat Lamperth Mónika akkori belügyminiszter 2005 decemberében hagyta jóvá, és látta el kézjegyével, és annak megvalósulásáról tavaly év végéig kellett beszámolnia a városnak. A pályázat végrehajtásának körülményei azonban többekben kételyeket ébresztettek, ezért az ügy kivizsgálására ad hoc bizottság jött létre. A bizottság „elvégezte” a munkát, az április 26-i képviselő-testületi ülésen a vizsgálat lezárult. A bizottság kormánypárti többsége leszavazta a két ellenzéki képviselőt, és a munkát berekesztette – fogalmazott Kerekes László, megjegyezve: az ad hoc bizottság működésének körülményeit még vizsgálják, amit már csak azért is fontosnak tartanak, mert a testület mégiscsak csaknem húszmillió forintnyi közpénz sorsát követte nyomon.
A Fidesz–KDNP-s frakcióvezető szerint azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az ellenzéki képviselőcsoport létszáma 2002-höz képest 2006-ra jelentősen felduzzadt – a korábbi két Fidesz–MDF–MKDSZ-es képviselő helyett ma már öt Fidesz–KDNP-s városatya ül a tizenhét fős helyi képviselő-testületben. Úgy véli, a megerősödött frakcióval az ellenzék hatékonyabb munkát képes végezni, erőteljesebben tudnak politizálni. – A kormánypárti önkormányzati képviselők nem tudták úgy megvalósítani minden elgondolásukat, mint korábban. Homokszem lettünk a gépezetben – fogalmazott Kerekes László, aki szerint ezek az okok együttesen eredményezték Vanya Gábor MSZP-s polgármester távozását.
A helyi választási bizottság egyébként jövő hét kedden dönt az időközi választás időpontjáról. Az új városvezető megválasztásáig május elsejétől helyettesként Molnár József MSZP-s alpolgármester látja el a polgármesteri feladatokat. Az időközi választás lehetséges eredményével kapcsolatban tudni érdemes, hogy a város politikai beállítottságát tekintve eddig erősen az MSZP irányába húzott. A szocialista párt sorozatban négyszer nyerte meg az önkormányzati választásokat a rendszerváltozás óta. Két ciklusban Balázs Ottó vezette a várost, Vanya Gábor pedig 2002-től irányítja a csaknem 15 ezer lakosú Nógrád megyei települést. Működése idején épült meg 400 milliós beruházásban a városi tanuszoda, a 4,2 milliárd forintos szennyvízberuházás, egymilliárd forintos programmal újították fel a városközpontot. A polgármester néhány hete írt alá beruházási szerződést egy 480 embert foglalkoztató mikroszaporító laboratórium létrehozásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.