Összegző kötetben egy fiatal tudományról

2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összegző kötet jelent meg Mobiltársadalom-kutatás: paradigmák – perspektívák címmel a mobiltelefon társadalmi hatásairól és az ezzel összefüggő kutatásokról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a T-Mobile közös munkájának eredményeként. Az MTA és a T-Mobile együttműködése a XXI. század kommunikációja nevet viselő programban valósult meg. A kutatási programnak köszönhetően 2001–2005 között összesen nyolc tudományos konferencián, 35 nemzet képviseletében 160 előadó vett részt. A konferenciák nyomán megjelentetett három magyar, egy német és öt angol nyelvű kötet 26 nemzet 134 szerzőjének munkáját foglalja magában. A kötetek mindenekelőtt egy fiatal tudomány – a mobiltársadalom-tudomány – első alapvetéseit jelentik.
A mobiltársadalom-kutatás a mai magyar társadalomtudomány egyik nemzetközileg is ismert kutatási iránya. A mostani kutatási eredményeket összegző kötet 15 hazai szerző munkáját tartalmazza. A kötetet Pléh Csaba tanulmánya nyitja annak az átfogó kérdésnek a vizsgálatával, hogy milyen kapcsolat áll fenn kommunikációs környezetünk és mentális szerveződésünk között. Ezt a kérdést Kondor Zsuzsanna a képi kommunikáció és a képi reprezentáció dimenziója mentén elemzi tovább. Benedek András kommunikációs környezet és mentális szerveződés összefüggését a neveléstudomány szempontjából vizsgálja. Maradi István a kommunikációs környezet és a munkavégzés kapcsolatát taglalja, míg Kovács Kristóf azt a hatást elemzi, amit a kommunikációs technológia változásai intelligenciánkra gyakorolnak.
Sándor Klára a ma kommunikációtechnológiai eszközeinek nyelvi vonatkozásait vizsgálja. Golden Dániel a mobiltelefonra mint a kiterjesztett érzékelés szervére tekint, többek között mint a távolságot áthidaló eszközre. Távolság, kommunikáció és a tér a témája András Ferencnek is. A mobilkommunikációval megváltozó idő tematikáját a kötetben Nyíri Kristóf szövi tovább, a tér és a kommunikáció tematikáját pedig Szvetelszky Zsuzsanna. A közösségi lét, a hálózati szerveződés és a politikai részvétel összefüggéseit elemzi Prazsák Gergő, a társadalmi nyilvánosság, a mobilkommunikáció és az internet összefüggéseit pedig Dányi Endre. A társadalmi nyilvánosság átalakulásáról, az újságírás mobiltelefónia okozta radikális megváltozásáról szól Schneider Henrik tanulmánya. Végül a tanúság szerepét taglalja a mai – mobil – tudományos kommunikációban Palló Gábor. A mobilkommunikáció átalakította a tudományos megismerés természetét, mint ahogyan az emberi megismerés természetét is általában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.