Sokba kerülnek a gyógyászati segédeszközök

A gyógyászati segédeszközök ártámogatásának azonnali felülvizsgálatát kezdeményezi az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége. Úgy látják ugyanis, hogy a tb-támogatás mértékének fél évvel ezelőtti drasztikus csökkentése miatt ma több tízezren nem tudják megvenni a szükséges termékeket.

2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legtöbb ellátatlan beteg azok közül került ki, akik rendszeresen kötszerre, illetve inkontinenciabetétre szorulnak – mondta Tóth Zoltán, az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége főtitkára. Emlékeztetett arra, hogy ezeknek a termékeknek a 85 százalékos ártámogatási kulcsát 70, illetve 50 százalékra csökkentették fél éve, így a betegek egy részének a korábbi öt- ezer forint helyett már 16 500-ba kerül havonta például a speciális, gyógyító hatású kötszer. Márpedig ezt sokan nem tudják kifizetni – szögezte le.
Ezt igazolják azok a kimutatások, amelyek szerint lényegesen – bizonyos kötszereknél 30 százalékkal – visszaesett a segédeszközt kiváltók száma.
Tóth Zoltán szerint rosszul döntött a kormány, amikor a segédeszközök jelentős részénél drasztikusan csökkentette a tb-támogatás mértékét. Mindazokat felelősnek tartja a kialakult helyzetért, akik a betegeket és a szakmát képviselő szervezetek megkérdezése nélkül az intézkedést előkészítették. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gyógyászati segédeszközök tb-támogatására tavaly több mint 48 milliárd forintot költött az állam, míg az idén csupán 35 milliárdot szánnak erre a célra. Ahhoz, hogy a korábbi ellátottsági szint fenntartható legyen, legalább 50 milliárd forintra van szükség 2007-ben. A pluszpénzből emelni kellene bizonyos termékek – elsősorban a kötszerek és az inkontinenciabetétek – tb-támogatását. E nélkül ugyanis ebben a két termékkörben a támogatásra fordítható állami hozzájárulás összege az idén várhatóan a tavalyi felére csökkenne – szögezte le.
A gyártók és forgalmazók szövetsége már többször fordult levélben az Egészségügyi Minisztériumhoz, jelezve, hogy bizonyos betegségcsoportokban drámai helyzet alakult ki. Tóth Zoltán hozzátette: júliustól az újabb árlicit következtében várhatóan kisebb mértékű árcsökkentést hajtanak végre a gyártók, ám ennek hatása elenyésző ahhoz a betegteher-növekedéshez képest, amit a támogatási kulcsok csökkentése okozott.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az ellátatlanság bizonyos betegségcsoportokban súlyos következményekkel járhat. Ha például egy lábszárfekélyes beteg sebeit nem kezelik a megfelelő kötszerrel, az akár amputációhoz is vezethet. Márpedig az elhúzódó kezelés, az esetleges kórházi bennfekvés sokkal többe kerül az államnak, mintha a megfelelő mértékű tb-támogatással elérhetővé tették volna a szükséges segédeszközt.

Igazolványcsere. A régi típusú, papíralapú közgyógyellátási igazolványok felhasználhatóságának határideje június 30-án lejár. Így július 1-jétől ezen a jogcímen már csak az új igazolvánnyal váltható ki gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, illetve vehető igénybe gyógyfürdő-szolgáltatás. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.