A legtöbb ellátatlan beteg azok közül került ki, akik rendszeresen kötszerre, illetve inkontinenciabetétre szorulnak – mondta Tóth Zoltán, az Orvostechnikai Eszközök Gyártóinak és Forgalmazóinak Szövetsége főtitkára. Emlékeztetett arra, hogy ezeknek a termékeknek a 85 százalékos ártámogatási kulcsát 70, illetve 50 százalékra csökkentették fél éve, így a betegek egy részének a korábbi öt- ezer forint helyett már 16 500-ba kerül havonta például a speciális, gyógyító hatású kötszer. Márpedig ezt sokan nem tudják kifizetni – szögezte le.
Ezt igazolják azok a kimutatások, amelyek szerint lényegesen – bizonyos kötszereknél 30 százalékkal – visszaesett a segédeszközt kiváltók száma.
Tóth Zoltán szerint rosszul döntött a kormány, amikor a segédeszközök jelentős részénél drasztikusan csökkentette a tb-támogatás mértékét. Mindazokat felelősnek tartja a kialakult helyzetért, akik a betegeket és a szakmát képviselő szervezetek megkérdezése nélkül az intézkedést előkészítették. Felhívta a figyelmet arra, hogy a gyógyászati segédeszközök tb-támogatására tavaly több mint 48 milliárd forintot költött az állam, míg az idén csupán 35 milliárdot szánnak erre a célra. Ahhoz, hogy a korábbi ellátottsági szint fenntartható legyen, legalább 50 milliárd forintra van szükség 2007-ben. A pluszpénzből emelni kellene bizonyos termékek – elsősorban a kötszerek és az inkontinenciabetétek – tb-támogatását. E nélkül ugyanis ebben a két termékkörben a támogatásra fordítható állami hozzájárulás összege az idén várhatóan a tavalyi felére csökkenne – szögezte le.
A gyártók és forgalmazók szövetsége már többször fordult levélben az Egészségügyi Minisztériumhoz, jelezve, hogy bizonyos betegségcsoportokban drámai helyzet alakult ki. Tóth Zoltán hozzátette: júliustól az újabb árlicit következtében várhatóan kisebb mértékű árcsökkentést hajtanak végre a gyártók, ám ennek hatása elenyésző ahhoz a betegteher-növekedéshez képest, amit a támogatási kulcsok csökkentése okozott.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az ellátatlanság bizonyos betegségcsoportokban súlyos következményekkel járhat. Ha például egy lábszárfekélyes beteg sebeit nem kezelik a megfelelő kötszerrel, az akár amputációhoz is vezethet. Márpedig az elhúzódó kezelés, az esetleges kórházi bennfekvés sokkal többe kerül az államnak, mintha a megfelelő mértékű tb-támogatással elérhetővé tették volna a szükséges segédeszközt.
Igazolványcsere. A régi típusú, papíralapú közgyógyellátási igazolványok felhasználhatóságának határideje június 30-án lejár. Így július 1-jétől ezen a jogcímen már csak az új igazolvánnyal váltható ki gyógyszer, gyógyászati segédeszköz, illetve vehető igénybe gyógyfürdő-szolgáltatás. (MN)
Mutatjuk Orbán Viktor legújabb bejelentéseit - élőben a rádióinterjú