Az Országházban tartott sajtótájékoztatón a kormányfő hosszasan ecsetelte, mit vár a későbbi minisztertől.
– Azt várom Takács Alberttől, hogy a rend és a szabadság kéz a kézben járjon. Azt igénylem, tegye világossá: rendőr bűnnel csak bűnüldözőként, nem pedig bűnelkövetőként találkozhat – sorolta Gyurcsány, aki „továbbra is ígéri, megvédi a rendőrséget mindenfajta méltatlan, oktalan, politikai természetű, nem szakmai alapokon nyugvó támadásoktól”. – Megkövetelem, hogy a miniszter a számára biztosított jogok összességével élve egyidejűleg óvja és védje a mi demokratikus szabadságjogainkat, másrészt védje meg önmagát attól, hogy a bűnnek akárcsak a szikrája is beszenynyezze a testületet – hangoztatta. További kívánalmai: a rendőrség legyen szolgálatkész, tisztességes, a törvényt betartó, a polgárokkal szemben előzékeny, a törvényt megszegőkkel szemben a lehető leghatározottabb, de mindig jogszerű. A kormányfő az utóbbi hetek botrányos eseményei kapcsán még hozzáfűzte: a rendőrség legyen legalább kétszeresen kemény a rendőri bűnözőkkel szemben.
*
Gyurcsány Ferenc megfogalmazta az igazságüggyel kapcsolatos elvárásait is. – Igazságügyi miniszterként azt várom a jelölt úrtól, hogy az emberek és a vállalkozások hétköznapjainak szabadságélményét erősítse meg.
A miniszteri bársonyszéket várhatóan június elsejével elfoglaló Takács Albert – akit sok bírálat ért, amiért ombudsmani jelentésében nem tett említést az őszi események során a rendőrség részéről tapasztalt tömeges kényszerintézkedésekről – azzal kezdte beszédét, hogy akit erre a tisztségre alkalmasnak találnak, az tisztességesen köteles a feladatát ellátni. – Magam is úgy gondolom, hogy a rend, a szabadság, a biztonság és a bizalom lesznek azok a vezérszavak, amelyek a munkámat befolyásolják és meghatározzák – fogalmazott Takács, aki a jövőben kiemelten kíván foglalkozni a rendőrséggel, és mindent megtesz majd, hogy a testületet politikai befolyás és támadás ne érje. A leendő miniszter határozottan megígérte: kiszolgáltatja a rendőröket az igazságszolgáltatásnak minden egyes esetben, amikor ennek szükségessége felmerül. Elmondta, hogy jogászként hangsúlyosan kíván foglalkozni a jogszabály-előkészítés gyakorlatával, mert szerinte a jogszabályok dzsungelében élhető joganyagra van szükség. Ismeretes, az utóbbi hetekben egymás után derült fény olyan bűncselekményekre, amelyet vagy rendőrök követtek el, vagy a rendőrség munkatársai is érintettek voltak benne. Ennek hatására múlt szombaton Gyurcsány Ferenc az MSZP országos választmányi ülésén bejelentette: a rendőrségbe vetett közbizalom helyreállításának érdekében távoznia kell posztjáról az országos és a budapesti rendőrfőkapitánynak. A Fidesz már akkor félmegoldásnak tartotta a döntést, és a szakminiszter távozását is követelte. Másnap Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter felajánlotta lemondását a kormányfőnek, amelyet Gyurcsány Ferenc ezúttal el is fogadott. Emlékezetes, az őszi események kapcsán Petrétei József már egyszer felajánlotta lemondását, de akkor még a kormányfő nem adta áldását a miniszter távozására.
A miniszterjelölt. Takács Albert alkotmányjogász 2001. június 19. óta az állampolgári jogok országgyűlési biztosának állandó helyettese. A német és angol nyelven beszélő miniszterjelölt 1997 és 1999 között dolgozott a Népjóléti és Egészségügyi Minisztériumban, 1986 és 1987 között pedig a Minisztertanács titkárságán.
vezércikk a 7. oldalon
Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a Partizán videója miatt