Telefonmentes internet

Az ország területét lefedő távközlési szolgáltatók vállalták, hogy e hónaptól telefon-előfizetés nélküli széles sávú internetet kínálnak az előfizetőknek. Ha közelebbről megnézzük az ajánlatokat, kiderül, hogy az úgynevezett csupasz ADSL csak az ügyfelek egy jól körülhatárolható részének jelent jó megoldást.

2007. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki a hagyományos vonalas telefonszolgáltatás fémjelezte hosszú évtizedek során szerezte be alapvető ismereteit a távközlésről, talán nem is érti meg, hogyan lehet a vezetéket – szaknyelven: a rézpárt – elválasztani az azon nyújtott szolgáltatásoktól. A távközlésben évek óta teljesen szabad a piac, így a vonalak kiépítői, üzemeltetői és a szolgáltatók gyakran elválnak egymástól. Ráadásul ugyanazon a rézpáron nemcsak hangot, hanem a széles sávú internet (ADSL) jeleit is lehet továbbítani. Így állhat elő az az eset, hogy az előfizető az egyik cégtől kapja a vonalat, a másiktól a telefont, a harmadiktól pedig az ADSL-t.
Ám könnyen előfordulhat olyan helyzet is, amikor a vonalas telefonra egyáltalán nincs szükség. Vagy azért, mert csak mobilt tart fenn az ügyfél, vagy esetleg széles sávon bonyolítja le a beszélgetéseit (IP). A vonalas telefon nélküli internet iránti igényt immár két éve jelzik az ügyfelek a szolgáltatók felé. A Magyar Telekom, az Invitel, a Hungarotel, az Emitel és a Monortel végül azt vállalta fel, hogy ez év májusa és augusztusa között bevezeti a vezetékes telefonszolgáltatás nélküli ADSL-t, ezáltal az az ország egész területén elérhetővé válik. A fenti – a köznyelvben csupasz vagy meztelen ADSL-nek is nevezett – szolgáltatás megjelenését nagy várakozás előzi meg az országban, ugyanis az alternatív szolgáltatók korábbi felmérései szerint az emberek 60 százaléka szívesen lemondana vezetékestelefon-előfizetésről. Ám a váltáshoz sok követelménynek kell megfelelni, s a végén nem feltétlenül járunk jobban. Mindebből az is következik, hogy a csupasz ADSL-t azok választhatják gazdaságosan, akik rendelkeznek vonalas telefonnal. Azoknak ugyanis, akik vezetékes vonal nélkül fizetik elő az internetet, bevizsgálási díjat kell fizetniük, ami esetenként elérheti a 11 ezer forintot is. A meglévő előfizetések lemondása pedig – különösen az ADSL esetében gyakori ez a megoldás – hűségpénzek kifizetését vonhatja maga után.
Végül figyelembe kell venni azt is, hogy a vezetékes telefonszolgáltatás lemondása nem jár a telefont terhelő minden fizetnivaló automatikus megszűnésével: a korábbi előfizetés alapdíja ugyanis tartalmazta a vonal fenntartásának költségeit. Ezt a telefonszolgáltatás lemondása után is elkéri az ügyféltől a szolgáltató. Vagyis a csupasz ADSL ára magasabb lesz annál, mintha csupán a korábbi számlából vonnánk le a teljes telefonköltséget. A „meztelen” vagy „félmeztelen” széles sávú megoldások igénylőinek érdemes azt is végiggondolniuk, hogy a szerény megtakarítás fejében elvesztik azt a vonalas telefonszámukat, amely a legtöbb család életében a változatlanság és így az utolérhetőség legbiztosabb eszköze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.