Vállalkozásellenes az adórendszer

Elidegeníti a befektetőket a magyar adórendszer – vélik egyre többen. A tapasztalatok szerint nemcsak az adóterhelés emelkedése húzza vissza a magyarországi vállalkozások versenyképességét, hanem az adószisztéma folytonos változása is.

2007. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogbizonytalanság – az utóbbi hónapokban mind gyakrabban merül fel ez a kritika a vállalkozások részéről. Sokan úgy vélik: a magyar adórendszer nemcsak túl bonyolult, hanem olyan sebességgel változik, hogy a szakemberek is csak nehezen igazodnak el benne. Bár az adóhatóság rendszeresen bocsát ki iránymutatásokat, ezek sem teremtenek jogbiztonságot, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) ugyanis számos esetben szembemegy korábbi állásfoglalásával – mutatott rá egy tegnapi sajtóbeszélgetésen Erdős Gabriella, a PriceWaterhouseCoopers (PwC) tanácsadó cég szakértője. Szerinte gyerekcipőben járnak többek között az adózóval történő egyeztetések, holott Európa több adóhivatala az adózók személyes bevonásával rendezi a vitás ügyeket. A PwC tegnap bemutatott, Adóhatóságok a XXI. században: hatóság vagy szolgáltató? című tanulmánya úgy fogalmaz: az adóhatóság céljának nem a bevételek növelésének kell lennie, hanem a jogkövető magatartás elősegítésének. A kérdés jelentőségét mutatja, hogy manapság az országok nem annyira adókedvezményekkel csábítják a befektetőket, hanem alacsony adómértékekkel és adózóbarát adóhatóságokkal. Ez Magyarországon is fontos lenne, hiszen a társasági adó mértéke hazánk kivételével a térségben szinte mindenhol csökken. A felmérés pozitívumként említi ugyanakkor a feltételes adómegállapítás lehetőségét és a publikus ellenőrzési irányelveket.
A térség más országaival versenyképes adószisztémát támogat a Wizz Air vezérigazgatója is. – Fontos, hogy az adórendszer kiszámítható legyen, és a csökkenés irányába mutasson – mondta el lapunk kérdésére Váradi József vezérigazgató. A szakember szerint különösen a munkaerővel kapcsolatos terhek magasak Magyarországon, s ameddig számottevő csökkentés nem következik be, jelentős tőkebefektetésektől és munkahelyektől esik el az ország. – A kormányzatnak az állami kiadások csökkentésére és a korrupció visszaszorítására kell összpontosítania, és a felszabaduló megtakarításokat adócsökkentésbe visszaforgatnia. A jogi-gazdasági környezet romlása miatt jó néhány cég fontolgatja székhelyének áthelyezését szomszédos országba. Ez a Wizz Air esetében is valóssá válhat, igaz, ebben annak is szerepe van, hogy a Budapest Airport (BA) Európa egyik legdrágább repülőtere – állította Váradi. A BA „monopolárai” már rövid távon is a szomszédos országokba vonzzák az utazási pénzeket, lassítva a magyar gazdaság fejlődését.
Veres János pénzügyminiszter a PwC tanulmányára reagálva rámutatott: az adóhatóság célja nem az egyszerű emberek sanyargatása, hanem az illegális szféra felszámolása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.