Az ország szinte valamennyi önkormányzata komoly pénzügyi nehézségekkel küzd. Bizonyára Szabolcs-Szatmár-Bereg megye sem dúskál az anyagi javakban. Hogyan áll a megye pénzügyi helyzete?
– Úgy látszott, hogy a központi megszorítások hatására az idén 700 millió forinttal kapunk kevesebbet, mint amennyit tavaly. Miután azonban a tavalyi illetékbevételek nagyon jól alakultak, a hiány 540-550 millió forint körül állt meg, ezt kellett lefaragni. Csak úgy tudtuk megoldani a problémát, hogy minden intézményünktől el kellett bocsátanunk a dolgozók csaknem négy százalékát, összesen 163 főt. Két intézményt zártunk be, a tiszadobi szakképzőt, illetve a Kégly Szeréna Gyermekotthont. Ezek bezárása már korábban is felmerült, de a pénzügyi elvonás most felgyorsította a folyamatot. Ezenkívül egy intézményt, a megyei sportintézetet integráltuk a Bujtosi Szabadidőcsarnokba. Ez azt jelenti, hogy bár nehezen, de sikerült megteremteni a költségvetési egyensúlyt.
– Közgyűlési elnökként hogyan éli meg a kórházi dolgozók kényszerű tömeges elbocsátását?
– Ha nem nyúltunk volna hozzá a megyei kórházhoz, akkor az intézmény összesen 900 millió forint hiányt termelne az év hátralévő részében. A finanszírozásbeli különbség abból adódik, hogy az igényelhető finanszírozási összeg bizonyos esetekben 25 százalékkal csökkent. Emiatt kellett 160 főt elbocsátanunk a kórház csaknem háromezer dolgozója közül. Ez azonban jogos indulatokat gerjeszt, egyre feszültebbé válik a beteg-orvos viszony. A kórház működésével kapcsolatban egyébként közérdekű bejelentést kaptunk, így kénytelenek voltuk vizsgálatot indítani, hogy kiderüljön a valóság. Ez a vizsgálat jelenleg is tart. Jól érezhetően morális válság van vidéken is. Nem hittük, hogy a Medgyessy-kormány morális állapotánál még lehet mélyebbre csúszni. Gyurcsány Ferenc azonban megmutatta, hogy lehet. Isten ne adja, hogy még egy MSZP-s bebizonyítsa, még ennél is van lejjebb.
– Hogyan tud együttműködni Csabai Lászlónéval, Nyíregyháza MSZP-s polgármester asszonyával?
– Az eltelt hónapok alatt együtt tudtunk működni bizonyos kérdésekben, a napokban viszont érthetetlen politikai támadásokat intézett ellenem. Úgy gondolom, felelőtlen magatartás a megyei baloldal részéről, hogy politikai botránykeltéssel veszélyezteti a megyei és a városi programokat és beruházásokat. A polgármester aszszony nemrég még az állatpark bővítéséről egyeztetett a megyével, most pedig frontális támadásba ment át.
– Mi a támadások indoka?
– A felszínen két fő oka van. Az egyik a kórházban megindított vizsgálat, amiről már beszéltem. Itt olyan állítások fogalmazódtak meg, amelyekkel kapcsolatban nem mérlegelhettem, meg kellett indítanom egy vizsgálatot, amelynek végén a közgyűlés dönt a továbbiakról. A másik fájó pont a szocialisták számára, hogy nem hoszszabbítottam meg a fejlesztési ügynökség vezetőjének szerződését, és gyorsjelentést készíttetek az ügyek állásáról. Itt is kényszerhelyzetben voltam, mivel a programok nem haladnak elég gyorsan, és több más komoly probléma is felmerült. Nem lehet veszélyeztetni a jelenleg is folyó hulladékgazdálkodási programot, csak mert érdekében áll politikai botrányt kelteni az igen népszerűtlen megyei MSZP-nek. Itt 240 település érdekeit teszik kockára. Mindkét esetben az események félremagyarázása és torzítása folyik, lehetőleg minél nagyobb „ügyet” kavarni szakmai alapon meghozott döntések körül. Lehetséges, hogy személyes érdekek állnak a háttérben, nem lehet biztosan tudni. Egyébként sokak szerint figyelemelterelésről van szó. A hírek szerint a polgármester asszony képtelen volt megakadályozni, hogy Nyíregyháza tüdejét, a sóstói erdő egyik legszebb részét, mintegy 20 hektárt megszerezzen egy milliárdos vállalkozó, aki luxusvillát akar rá építeni helikopterleszállóval. Hatalmas a felháborodás a városban és a megyében a kitudódott ügy miatt.
– Muszáj kitérni a fagykárra, amely a közelmúltban éppen az önök térségét sújtotta a leginkább. Sokat küzdött azért, hogy a gazdák kárpótlást kapjanak. Mit remélhetnek a bajbajutottak?
– A téma kapcsán interpelláltam a parlamentben, Gőgös Zoltán államtitkár azonban meglehetősen lesújtó választ adott. A magam részéről utánajártam, melyek azok a pontok, ahol segíteni lehetne, mire ő tételesen cáfolni igyekezett az érveimet, és azt bizonygatta, hogy miért nem lehet támogatást adni a gazdáknak. Véleményem szerint pedig több helyen is lehetne segíteni, az EU-nál is lennének többletforrások. Keresse meg a lehetőséget, elvégre ő van pozícióban. Más kérdés, hogy a legfrissebb felmérés szerint, amit az agrárkamara végzett, a kár nagysága eléri a százmilliárd forintot. Ehhez képest ígérnek ötmilliárd forintot, de az sem biztos. Ez tipikusan szocialista viselkedés. Csak ígéret, de úgy beszélnek róla, mintha már meg is kapták volna a gazdák.
– Mi lesz a gazdákkal támogatás nélkül?
– Az emberek már érzik, mi vár rájuk, de igazán csak akkor fognak az asztalra csapni, amikor nem tudják előteremteni a családjuk megélhetéséhez szükséges pénzt. A gazdának ugyanis abból van pénze, ha júniusban leszedi a meggyet, és eladja, ha ősszel az almásban betakarítja a gyümölcsöt, és értékesíti. A hivatalokban egyszerűen nincsenek tisztában azzal, hogyan élnek a falusiak, a baloldali politikusok nagy többsége nem tudja, mi az, hogy mezőgazdasági munkából megélni. Mintha a szocialistáknak erről halvány gőzük sem lenne. Abszolút érzéketlenek. Mondjuk, hogy is lenne Gyurcsány Ferenc érzékeny? Már ifjúkorában kommunista volt, kivételezett ember. Aztán jött a rendszerváltozás, és akik akkor helyzetben voltak, spontán privatizálták maguknak az állami vagyont. Gyurcsány más világban él, de egy miniszterelnöktől akkor is elvárható, hogy megértse egy vidéki ember sorsát. A magam részéről továbbra is mindent megteszek a gazdákért. Ha ők nem kapnak hamarosan segítséget, nagyobb baj is kialakulhat a megyében. Attól félek, hogy előbb-utóbb elkeseredettségükben megindulhatnak a gazdák a gépekkel.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket