Argentína tárgyalna Falklandról

2007. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jorge Taiana argentin külügyminiszter kérte az Egyesült Királyságot, hogy minél előbb újítsák fel a tárgyalásokat az Argentínához közel fekvő, de brit fennhatóság alá tartozó, angolul Falkland-, spanyol nevén Malvin-szigetek fennhatóságáról. A 34 tagállamból álló Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) még a múlt héten elfogadta Taiana említett nyilatkozattervezetét, amely békés megoldásra szólítja a feleket. 1982 áprilisában tört ki a háború Argentína és Nagy-Britannia között a szigetekért. Huszonöt évvel ezelőtt Argentína vereségével éppen a mai napon ért véget a háború, ezért a mindenkori argentin kormányok többsége kötelező feladatának tekinti, hogy napirenden tartsa a szigetcsoport sorsának rendezését. Az október végi elnökválasztásokra készülő Néstor Kirchner elnök például az AÁSZ idézett nyilatkozata után két nappal elrendelte, hogy végre kifizessék a háború 14 ezer veteránjának az eddig jobbára elmaradt nyugdíjakat.
Nagy-Britannia azonban a jelek szerint eltökélte, hogy az utolsó európai koronagyarmat, a spanyol területen fekvő Gibraltár ügyéhez hasonlóan jár el. A helyi lakosok öntudatát erősítendő 1985-ben alkotmányt adott a szigetcsoportnak – a külügyi és a védelmi kérdések továbbra is a brit kormány hatáskörében maradtak –, és az anyaország fellendítette a gazdasági kapcsolatokat a Falkland-szigetekkel. Jelenleg az egy főre jutó GDP 61 ezer dollár, amely 13-szor magasabb, mint Argentínában, főleg az idegenforgalom és a halászat megnövekedése következtében. Argentína viszont a 2001-es nagy gazdasági összeomlásból való kilábalás után egyre erőteljesebben hallatja hangját nemzetközi fórumokon. Néhány hónapja például korlátozta azon külföldi olajcégek befektetéseit az országban, amelyek a kérdéses hovatartozású szigetcsoporton fektetne be szénhidrogénkészlet-kutatás érdekében. A dél-amerikai ország tart attól a lehetőségtől, hogy a szigetcsoport végül nem marad brit fennhatóság alatt, de nem kerül Argentínához sem, hanem valamilyen mértékben függetlenedik Nagy-Britanniától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.