Másfél éves küzdelmét siker koronázta: Vivian Reding, az információs társadalomért és médiáért felelős EU-biztos elérte, hogy még ezen a nyáron csökkenjenek a roamingdíjak Európában. Az unió illetékes miniszterei ugyanis tegnap egyhangúlag jóváhagyták a mobiltelefonok külföldi használatára kiszabható díj, a barangolási díj felső határát. A szabályozott hívásokra tett maximális kiskereskedelmi barangolási díj – áfa nélkül – kezdeményezett hívásokért 49 eurócent – hozzávetőleg 123 forint –, fogadott hívásokért 24 eurócent – 60 forint – lesz percenként.
A roamingtarifák esetében 50-60 százalékos csökkenés várható Európában – jelentette be Kóka János gazdasági miniszter azt követően, hogy egyeztetett a három magyarországi mobilszolgáltatóval. A miniszter elmondta, elvárja a cégektől, mielőbb – de legkésőbb augusztus 1-től – érvényesítsék áraikban az EU-rendelet megszabta árplafont, valamint hogy a kieső bevételüket ne igyekezzenek más szolgáltatásaik árán beszedni.
Az európai rendelet automatikusan életbe lép a tagországokban – mondta Pataki Dániel, a Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke. Az új tarifák várhatóan még ebben a hónapban hatályosak lesznek, majd további csökkentés következik: a második évben kezdeményezett hívásoknál 46, fogadottak esetében 22 centre, a harmadikban 43-ra és 19-re mérséklődnek a díjtételek, s utána megszűnik a felső határ.
Az Európai Parlament május 23-án szavazta meg azt a rendelettervezetet, amelynek értelmében csökkennek a díjak. A miniszterek tanácsa által ma elfogadott rendelet június 29-én léphet életbe, egy hónappal később a szolgáltatók személyre szabott árajánlatot kell tegyenek ügyfeleiknek. Legkésőbb augusztus 29-én életbe kell léptetniük ezeket. Az uniós szervek között kialkudott kompromisszum értelmében az előfizetők maguk dönthetnek arról, hogy az új, olcsóbb tarifát választják, vagy megtartják korábbi előfizetési csomagjukat. Ha a fogyasztó nem jelez más döntést, szeptember 29-től automatikusan az új tarifa vonatkozik majd rá.
Becslések szerint az új tarifarendszer bevezetése Magyarországon 400 millió forintnyi költséget jelent, alkalmazása pedig további évi 8 milliárd forint bevételkiesést eredményez a szolgáltatóknak.
A díjplafon bevezetését az unióban és idehaza is úgy üdvözölték a politikusok, mint a verseny kiteljesedésének köszönhető sikert. A szkeptikusok ugyanakkor megjegyezték, hogy a barangolási szolgáltatások hazánkban mindössze a mobiltávközlési szolgáltatók bevételeinek 2,5 százalékát teszik ki.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen