Drágulnak az építőanyagok

Miközben egyre több kereskedő kerül nehéz helyzetbe a fizetni nem akaró vagy nem tudó kivitelezők és a gyengélkedő építőipar miatt, a megugrott energiaköltség és az olaj ára is érzékenyen érinti a piac szereplőit. Az idén átlagosan mintegy 10-15 százalékos építőanyagár-emelkedéssel kell számolnunk.

2007. 06. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte minden házalapanyag előállítása többe kerül az energiatarifák növekedése miatt. Ugyanakkor a környező országok – például Szlovákia vagy Románia – és Kína is ezen a téren komoly versenytársnak bizonyul: az olcsó importtermékek ármérséklő hatása igen nagy, ezért az építőanya-gok árának növekedése kisebb mértékű, mint amit az előállítás költségeinek ugrása megkíván. A visszafogott drágulás azonban a hazai építőipar gyengélkedésének is köszönhető, amelynek következtében a piac résztvevőinek visszaeső kereslettel kell számolniuk. Az egy évvel korábbihoz képest 2006-ban 18 százalékkal csökkent az új lakásokra kiadott használatbavételi és 13 százalékkal az építési engedélyek száma, 2007-ben pedig a lakáspiac teljesítményének további mérséklődésére lehet számítani. A fenti hatások és ellenhatások következményeként az építőanyagárak emelkedése az idén 10–15 százalék lehet, de egyes termékek – például a szigetelőanyagok – esetében ennél nagyobb növekedés sem elképzelhetetlen. 2007 első negyedévében a Központi Statisztikai Hivatal építőipari árindexe szerint jellemzően nyolc százalék körüli áremelkedés volt tapasztalható, ami a fogyasztóiár-index értékeinél valamivel gyengébb drágulás.
– A probléma többek között abban rejlik, hogy a hazai adózási és járulékfeltételek lényegesen roszszabbak, mint a környező országokban. Szlovákiában például sokkal kedvezőbb feltételekkel – részben ezért jóval olcsóbban – lehet építőanyagot gyártani, amivel nagyon nehéz versenyezni. – Egy magyar gyártó 8–15 százalékkal drágábban tudja előállítani termékeit – fogalmazott a Magyar Építőanyag-ipari Szövetség elnöke. Földi Tamás szerint az is rendkívül negatívan hat az építőanyagárakra, hogy az elmúlt években átadott lakóingatlanok száma drasztikusan csökkent: míg 2005-ben 44 ezer lakást adtak át, addig tavaly csak 36 ezret, s félő, az idén további csökkenéssel kell számolni. – Az adózási rendszer korántsem kedvező feltételei mellett ott van a korszerűtlen törvényi háttér is, aminek következtében háromszor annyi építőanyag-gyártó cég működik, mint amennyi kéne. A megfelelő törvényi háttér hiányában a lánctartozások is tovább rontják a helyzetet, a beszállító és az alvállalkozó ugyanis futhat a pénze után, ha a beruházó fizetésképtelen – fogalmazott Földi, aki szerint az építő- és építőanyag-ipar másfél évtizedes problémával kénytelen küzdeni. A szakember úgy véli, a mostani időszakban csak a szlovákiai, ukrajnai és romániai, robbanásszerűen megszaporodott építőipari beruházások jelenthetnek kiutat, ezek ugyanis valamelyest leterhelik az ottani, egyébként olcsó importárut szállító gyártók kapacitását, mindemellett a kereslet olyan mértékű is lehet, hogy magyar termékeket importálhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.