Szilvásy György, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányítására kijelölt miniszter holnapra hívta össze az olajügyekkel kapcsolatos, korábban titkosított dokumentumokat felülvizsgáló kormányzati munkacsoport első ülését – tudta meg az MTI. A munkacsoportot a Kármán Irén újságíró elleni pénteki támadást követően hozták létre azzal a céllal, hogy felülvizsgálja a ’90-es évek végének olajszőkítési és -hamisítási ügyeit. A munkacsoport feladata, hogy az ügyeket felülvizsgálva törölje a minősítést (titkosítást) mindazokban az esetekben, amelyekben ennek fenntartásához nem fűződik bűnüldözési vagy nemzetbiztonsági érdek, és ezzel megkönnyítse a tényfeltárást, a „nemzeti közelmúlt” megismerését.
Eközben pikáns dolgok derültek ki Kármán Irén magánéletéről, amelyek talán összefüggésben lehetnek az ellene végrehajtott támadással. Még kedden az Index megírta, hogy az újságírónőt gyengéd szálak fűzik az olajügyben érintett Energol Rt. volt igazgató-tulajdonosához, Portik Tamáshoz. Ezt egy kedden közzétett videointerjúban maga az újságíró is megerősítette. A szabad demokrata Pető Iván is tett egy érdekes megjegyzést még hétfőn a parlamentben, miszerint szoros emberi kapcsolatot ápol Kármán Irénnel. Ezt erősíti, hogy lapunk egyik munkatársa közel két éve együtt látta Kármán Irént és a liberális politikust egy fővárosi szaküzletben. Megkerestük a megvert újságírót, hogy megtudjuk, mióta fűzik gyengéd szálak Portik Tamáshoz, és mennyire szoros a kapcsolata Pető Ivánnal, esetleg annak mélysége átlépi-e az intimitás határait, de Kármán Irén telefonját egy hölgy vette fel, aki azt közölte: az újságíró türelmet kér a médiától, egyelőre nem kíván nyilatkozni. A közvélemény elől való elzárkózását erősíti az is, hogy tegnap lapzártánkig nem írt újabb bejegyzést a blogjába.
Az újságírónő Portik Tamáshoz fűződő kapcsolata azért is érdekes lehet, mert a Kármán Irénnel korábban – a Szemben a maffiával című filmben is – együtt dolgozó exnyomozó, Sándor István (Papa) a Népszabadságnak azt nyilatkozta, hogy szerinte a veréssel az Energol-ügyben korábban meggyanúsított Portiknak akart üzenni a volt olajos alvilág. Portik Tamás egy időben a magyar körözési lista élén állt, de elévülés miatt 2003-ban megszüntették ellene az eljárást. Az Energol-ügy 19 vádlottja között van az rt. egykori vezérigazgatója, Csikós József 16. rendű vádlott, aki a rendszerváltás előtt az MSZMP KB apparátusában dolgozott, az Antall-kormány idején pedig ezredesi rendfokozatban a Belügyminisztérium Adatfeldolgozó Hivatalát vezette.
Megkerestük az ügyben Eötvös Pált, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnökét, nem érzi-e aggályosnak, hogy Kármán Irén egy olyan területen végzett tényfeltáró munkát, ahol az ügyben érintett egyik cég vezetőjéhez gyengéd szálak fűzik. Eötvös Pál lapunknak kifejtette, tudomása szerint Kármán Irén úgy fogalmazott, hogy az Energol-ügynek nincs köze a kárára elkövetett támadáshoz. – Arról meg Kármán Irén nem tehet, hogy utólag szerelemre gyulladt Portik Tamás iránt, és ez a szerelem viszszamenőleg nem hiszem, hogy hatással van a már megjelent könyvre – tette hozzá.
Ismert, Kármán Irént péntek éjjel Pesterzsébeten ütötték le, és tuszkolták be egy kocsiba. Az olajszőkítési ügyekben is nyomozó, szabadúszó újságírót megverték, majd összekötözve a lágymányosi Duna-parton hagyták. Szombatra virradóra életveszélyes állapotban szállították a Szent János Kórházba, ahol életmentő műtétet hajtottak rajta végre. A beteg állapotát később stabilizálták, ám még hetekig kórházi ápolásra szorul. A megvert újságírót még vasárnap kihallgatták, ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomoz.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket