Előadó: Kata őrnagy

A soproni mélygarázsügyben némi huzavona után a város jogi képviselőjének lehetősége nyílt arra, hogy a nyomozás során keletkezett iratokba betekinthessen. Kiderült, hogy a nyomozást megszüntető határozatot anélkül hozták meg, hogy az ügy főszereplőjét, Walter Dezsőt, volt szocialista polgármestert kihallgatták volna.

2007. 06. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendőrség a múlt héten kézbesítette a soproni és a váci mélygarázsügyekben a nyomozást megszüntető határozatokat. Sopron város jogi képviselője, Futó Barnabás iratbetekintési jogával akart élni, amelyet a nyomozó hatóság első körben megpróbált lehetetlenné tenni. Miután az ügyvéd a kérelmet írásban is benyújtotta, a rendőrség a Fővárosi Főügyészség döntése miatt kénytelen volt lehetővé tenni az ügyben keletkezett dokumentumok megtekintését. Futó Barnabás kijelentette: az iratok átvizsgálását követően egyértelművé vált számára, hogy a rendőrség először miért próbálta meg elkerülni, hogy a dokumentumokat megnézhesse. A nyomozást vezető Kata László őrnagy ugyanis nem tartotta szükségesnek, hogy a szerződéskötés idején az önkormányzatnál a döntéshozatalban részt vevő személyek közül bárkit is tanúként az ügyben meghallgassanak. Sőt, a rendőrség szerint a bűncselekmény felderítéséhez arra sem volt szükség, hogy az ügyben kulcsszerepet játszó, a szerződést kötő Walter Dezső volt MSZP-s polgármestert, továbbá az önkormányzat akkori jegyzőjét, Galambos Györgyöt tanúként kikérdezzék.
A soproni megszüntető határozatról az ügyvéd megállapította: a rendőrség abban olyan állításokat fogalmazott meg, amelyek sem a tanúvallomásokban, sem a beszerzett dokumentumokban nem szerepelnek. A nyomozás megszüntetését olyan magyarázatokkal, feltevésekkel próbálták meg alátámasztani, amelyek teljesen ellentétesek az okiratokkal és a vallomásokkal. Futó Barnabás megdöbbentőnek és sajnálatosnak tartja, hogy nagyon súlyos, országos jelentőségű gazdasági bűncselekménygyanús ügyek vizsgálata során ilyen komoly szakmai hiányosságok merülnek fel a rendőrség eljárásával kapcsolatban. Ezeknél az ügyeknél minimális követelmény lenne, hogy a nyomozást végzők jogi egyetemi végzettséggel rendelkezzenek és jogintézményi alapfogalmakkal tisztában legyenek.
Tomori Pál, Vác Fidesz–KDNP-s önkormányzati képviselője a váci mélygarázs ügyében elmondta: a rendőrség amellett, hogy a tényekből teljesen téves és jogellenes következtetéseket vont le, valótlan megállapításokat is tett. Példaként hozta fel, hogy a rendőrség szerint a magánberuházót pályázat útján választották ki. A valóság ezzel szemben az, hogy az önkormányzat sem pályázatot nem írt ki, sem közbeszerzési eljárást nem folytatott le.
Fodor Tamás soproni polgármester és Tomori Pál elmondta, hogy a határozattal szemben panaszt nyújtottak be a nyomozó szervhez. A panasz elbírálására a NNI-nek három napja van. Amennyiben annak a rendőrség nem ad helyt, úgy a panasz elbírálásáról a Fővárosi Főügyészség 30 napon belül fog dönteni. Sopron városvezetése eltökélt abban, hogy a rendelkezésére álló valamennyi törvényes eszközt kimeríti – ideértve akár a pótmagánvád intézményét is – az eset teljes körű törvényes tisztázása érdekében. Pótmagánvád esetén az ügyben független bíróság fog dönteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.