Három lehetséges verziót vázol az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) jövőjéről az Egészségügyi Minisztérium megbízásából készített szakértői anyag – értesült a Magyar Nemzet. A tárcától kiszivárgott dokumentum szerint a legnagyobb arányú létszámleépítéssel számoló variáció megvalósulása esetén a dolgozók körülbelül felét, több mint 3200 főt küldenének el, így a létszám a jelenlegi mintegy 5900-ról 2670 körülire csökkenne. (Az OMSZ-nél jelenleg nyilvántartott munkavállalói létszám egyébként az anyagban olvashatónál csaknem ezerrel több.) A mentőállomások száma változatlanul 220 körül maradna, ám a jelenlegi közel 800 gépkocsit számláló járműparkból mindössze 255-öt tartanának meg. Ez azt jelenti, hogy a mentőállomások túlnyomó többsége csupán egyetlen gépkocsival üzemelne. Ma egyébként nincs olyan megyeszékhely, ahol három-négynél kevesebb autó működne. Az elképzelés szerint az OMSZ betegszállító feladatköre teljesen megszűnne.
*
A szakértők másik javaslata valamivel kisebb mértékű elbocsátással számol: valamivel több mint 2700 munkavállaló kerülne utcára. A mentőállomások számát körülbelül 40-nel növelnék, ám ezeket kevesebb mint 300 mentőautóval üzemeltetnék.
Az OMSZ átalakításának harmadik lehetséges változata szerint mintegy 1500 főt küldenének el a szervezettől. A mentőállomások száma változatlan maradna, s öszszesen 615 gépkocsival működtetnék őket. Ezeknek azonban csak kevesebb mint a fele szolgálná a mentést, míg a többi betegszállítási feladatokat látna el. (Kérdés, hogy miként képzelik el a tanulmány szerzői ezt, hiszen jelenleg minden járművet úgy tartanak nyilván, mint amelyik mentést is végezhet.)
A mentőszolgálat átvilágítását az Energobanking Kft. végezte. Az Egészségügyi Minisztérium a munkáért – az internetes oldalán olvasható információk szerint – több mint 9 millió forintot fizet. A cégbírósági adatok alapján az Energobanking Kft. főtevékenysége korábban gép-, hajó- és repülőgép-ügynöki nagykereskedelem volt, míg 2005-ben már főként üzleti tanácsadással foglalkozott. A vállalkozás nettó árbevétele 2005-ben 2–10 millió forint között alakult. A cég a Weöres család érdekeltségébe tartozik, egyikük ugyanúgy az OTP-nél dolgozott korábban, mint a szaktárca államtitkára, Gál Ilona.
A dolgozók és a járművek számának drasztikus csökkentésének terve valószínűleg sokakat meglep, hiszen a kormány a sürgősségi betegellátás fejlesztésének prioritását hangsúlyozta. Ismert: Molnár Lajos egészségügyi minisztersége idején 10 százalékos – több mint 700 főt érintő – létszámcsökkentést rendelt el a szervezetnél, ám végül ennek csak töredéke valósult meg.
Nyitnak az első karácsonyi vásárok, mutatjuk milyen programokkal készülnek